Klíčová socha se stěhuje z Prahy, čeká ji „turné“ po České republice

25. 9. 2010
Klíčová socha se stěhuje z Prahy, čeká ji „turné“ po České republice
Šestimetrová Klíčová socha Jiřího Davida s více než 85.000 klíči se stěhuje z Prahy z náměstí Franze Kafky. 26. září večer bude rozmontována a odvezena do Olomouce, kde ji specializovaná firma opraví, doplní chybějící klíče a připraví na „miniturné“ po České republice.

„Myšlenka turné vznikla v reakci na obrovské množství nejrůznějších tipů, které přišly na jaře v anketě, kde by Klíčová socha měla stát,“ říká Jiří David. Jeho přesná podoba – města a termíny umístění – jsou v současné době v jednání. Pro obyvatele Prahy je jen jeden den zbývající do odstranění 26. září na delší dobu poslední příležitostí vidět tuto instalaci, která vzbudila jak nadšené, tak i kritické reakce.

Klíčová socha stojí na pražském náměstí Franze Kafky od 9. března 2010. Jiří David chtěl touto plastikou ve veřejném prostoru přispět k diskusi o dvaceti letech od sametové revoluce. „Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice. Nejde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji,“ řekl při odhalení Jiří David. Veškeré aktuality a informace je možné najít na www.klicovasocha.cz.

Vznik Klíčové sochy podpořil mobilní operátor Vodafone, který u příležitosti dvacetiletého výročí 17. listopadu 1989 uspořádal veřejnou sbírku klíčů. V průběhu října a listopadu přinesli do jeho prodejen lidé z celé České republiky 85.741 klíčů a vytvořili tak největší sbírku klíčů na světě.

Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. V 80. letech 20. století byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě již zmíněných instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například fotografické výstavy Skryté podoby či Bez soucitu. V loňském roce byl odborníky v anketě o nejvlivnějšího umělce za posledních 20 let vyhlášen za vítěze.

ČTĚTE TAKÉ:
Dana Morávková, hvězda bez skandálů, bude zavražděna!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve svém osobním životě nemusíte pozorovat žádné velké změny, ale něco se přece jenom děje. Je ideální doba probrat se úkoly, které jsou v nadcházejících dnech nebo týdnech před vámi. Pokud…

Nejčtenější články

Články odjinud