Klimakterium je nádherná etapa v životě ženy

23. 4. 2013
Klimakterium je nádherná etapa v životě ženy
Menopauza není nemoc, je to zajímavá a hluboká fáze v životě ženy. U některých se dostaví bez nejmenších příznaků, jiné může naopak potkat celá řada nepříjemností od mírných až po mimořádně obtížené. Ženy procházející menopauzou mají více možností, jak si poradit s nepříjemnými příznaky přechodu. A čím dál častěji zjišťují, že přírodní léčby uleví od veškerých potíží mnohem lépe, jemněji a bez vedlejších účinků než substituční hormonální léčba. A právě o tom si povíme v dnešním článku…

Jak to s tím klimakteriem vlastně je?

Příčinou přechodu je snížená tvorba hormonů při ubývajícím počtu vajíček ve vaječnících. Množství estrogenu začíná klesat již před přechodem, obdobím, kdy menstruace ustává. Pak určitou dobu klesá rychleji a později se stabilizuje. Totéž se děje s progesteronem, dalším ženským sexuálním hormonem.

Bylinky pomohou zmírnit tyto obtíže

Šalvějový čaj pomáhá odstranit návaly a pocení

Potřebujeme: 1 lžíci čerstvé šalvěje (1 lžičku suché), 3 dl vroucí vody Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme po douškách. Tuto kúru můžeme provádět po dobu 4 týdnů.

Čajík pro ženy v klimakteriu

Potřebujeme: 1 lžičku květů jeřabiny, 1 lžičku třezalky, 1 lžičku chmelových šišek, 1 lžičku semene fenyklu, 0,5 litru vroucí vody

Postup: Bylinky smícháme dohromady, zalijeme je 0,5 litrem vroucí vody a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tato pitná kúra by měla trvat 6 týdnů a pak můžeme přejít na popíjení níže uvedeného čajíku na potíže v přechodu.

Čajík na potíže v přechodu

Potřebujeme: 1 lžičku kontryhelu, 1 lžičku chmelových šištic, 1 lžičku třezalky, 1 lžičku kořene lékořice, 0,5 litru vroucí vody

Postup: Léčivky smícháme, přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne po dobu 4 týdnů.

Mateří kašička úžasně zklidňuje problémy spojené s menopauzou

Mateří kašička obsahuje látky podobné ženským hormonům. U starších žen pomáhá účinně snižovat klimakterické projevy.

Hydroterapie má blahodárné účinky

Střídavé koupele nohou mohou odstranit neklid a nervové rozladění. Koupele nohou lze aplikovat v podobě 14 denní kúry vždy každý druhý den.

Jak na ně?

Do dvou vysokých nádob na koupání nohou (můžeme použít i kbelíky) nalijeme vodu. Do první nádoby 38 stupňů Celsia a do druhé nádoby kolem 10 stupňů Celsia. Jakmile máme vše nachystané, tak můžeme na 5 minut vložit obě nohy do nádoby s horkou vodou a pak na 10 vteřin do nádoby s vodou studenou. Střídání opakujeme zprvu ještě 2 x, později již můžeme i 5 x.

Sedací koupel z mořské soli prohřívá a harmonizuje

Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou!) Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2 x denně po dobu 10 dní.

Soutěžte s námi o výživový doplněk pro ženy v klimakteriu.

Aromaterapie uvolní všechny smysly

Pro období klimakteria jsou vhodné tyto éterické oleje – cypřiš, levandule, mandarinka, vanilka, bergamot, citron, ylang-ylang. Tyto silice můžeme používat do aromalampy, k masážím i koupelím. Při nákupu nutné dbát na to, aby na lahvičce či obalu bylo uvedeno, že je olej 100% přírodní! Silice, u níž je například uveden pouze údaj 95 %, nikdy nekupujeme. Zbylých 5 % jsou syntetické dráždivé přísady, které naopak mohou způsobit migrénu, alergii či astmatický záchvat.

Aromalampa patří do každé domácnosti

Velmi jednoduchým a navíc příjemným způsobem, jak provonět místnost, je aromalampa se svíčkou. K odpařování vůně se zde využívá otevřeného ohně. Je však nutné zachovat určitá pravidla.

  1. Aromalampu stavíme vždy na bezpečné místo a z dosahu dětí. Nikdy ji nenecháváme bez dozoru.
  2. Zpočátku je vhodnější nalít do misky teplou vodu (nesmí mít více než 50 stupňů Celsia), do ní nakapeme příslušný éterický olej, v množství jedna až 2 kapky na m2 místnosti, pak teprve zapálíme čajovou svíčku.
  3. Teplota vody v lampě nesmí dosáhnout bodu varu, protože by se zničily přirozené léčivé vlastnosti éterického oleje.
  4. Po použití aromalampu omyjeme mýdlem a nakonec opláchneme octem.

Aromamasáž a co k ní potřebujeme?

K masáži používáme buď hotové olejové masážní směsi, nebo si můžeme vyrobit vlastní. Připravíme si ji tak, že do 2 lžic panenského olivového, mandlového, sezamového či lněného rostlinného oleje přidáme 2 - 3 kapky příslušného éterického oleje. Dětem dáváme poloviční množství silice.

Aromakoupel a jak si ji připravíme?

Na tuto proceduru nesmíme používat čisté neředěné éterické oleje, protože se nerozpouštějí ve vodě, plavou na hladině, mohly by se tak dostat do očí, úst, genitálií a způsobit podráždění. Vždy je nutné je smíchat s emulgátorem, což je například mléko, smetana, med, mořská sůl či panenský rostlinný olej. Při přípravě postupuje následovně-do 2 lžic vybraného emulgátoru přidáme 4 - 6 kapek silice a promícháme. Aromakoupel by měla trvat 15 minut. Koupele můžeme provádět celkové nebo i místní (rukou, nohou, sedací).

Pravidelný pohyb je pro ženy velmi prospěšný

Pro zralé ženy je důležitý i pravidelný pohyb. Půlhodinová procházka pomalou chůzí by měla být na denním programu. Méně zdatným lidem postačí alespoň čtyřikrát týdně. Další vhodnou pohybovou aktivitou je plavání, rychlá chůze, tanec a jóga.

Bachovy květové esence rozpustí splíny

Ženy v období menopauzy mívají pocity tísně, samoty, strach, úzkosti, se kterými si obvykle nevědí rady. Bachova květová terapie je naprosto geniální metoda, která má sílu zharmonizovat mysl a následně celé tělo. Ženy nezoufejte, období menopauzy je přece signálem ke startu do nového života, v němž se můžete plně věnovat sobě a svým zálibám.


Soutěžte s námi o výživový doplněk pro ženy v klimakteriu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dny volna využijete ke změně domácnosti. Určitě se vám zalíbí nové motivy a nápady. Nyní jste prudce kreativní, takže na svých plánech neztroskotáte. Nemusíte být jen klubíčko nervů v…

Nejčtenější články

Doporučujeme