Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Jak během rituálu využít sílu Morany? | Foto: Archív Lilie Khnousnoutdinové

Foto: Archív Lilie Khnousnoutdinové

Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Jak během rituálu využít sílu Morany?

Listopad je měsícem, kdy se příroda už pomalu ukládá k spánku, zatímco ještě posledních pár lístků sfoukává vítr k zemi. Je na čase požádat o pomoc bohyni Moranu, která vám pomůže zbavit se nechtěného a nepotřebného. Jak na to, vám poradí partnerka Karla Janečka, kněžka Lilia Khousnoutdinova.

Zpomalení koloběhu

Čas, kdy se vše ztišuje a koloběh života jako by se zpomaloval. Chvíle, kdy sluníčko na nás působí jako hřejivý záblesk, který rychle mizí za mraky. V listopadu nám příroda ukazuje, že je na čase začít více odpočívat. Dát si prostor pohroužit se do sebe. Zastavit ten rychlík a přesednout do něčeho klidnějšího. Možná nás to ukolébá ke spánku, zima už je za dveřmi a už se dotýká kliky, aby mohla otevřít dveře naplno a přikrýt nás sněhovou peřinkou.

Jak během rituálu využít sílu bohyně Morany? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Bohyně Morana

A právě listopadem provází bohyně Morana. Ta je patronkou všech životních situací, ve kterých máme pocit, že ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Ve chvílích, kdy nemáme situaci pod kontrolou, je nejvíc potřeba odevzdat se a důvěřovat procesu. Jen díky velké ztrátě se v našem životě může otevřít prostor pro něco nového, pro nás vhodnějšího. Morana je nekompromisní bohyní pravdy. Nastal čas položit si otázku, co mi v mém životě již neslouží, a pravdivě si na ni odpovědět. Naučit se pouštět věci s lehkostí a vydat se vstříc něčemu novému. Morana je tou, ke které se můžeme pomodlit, když je toho na nás moc a nemůžeme se rozhodnout, co nechat odejít.

Pokračování 3 / 4

Žádost o pomoc

O podporu Moranu můžete požádat v obdobích, kdy se zuby nehty držíte starého známého, vztahů, práce, věcí nebo míst, i když už nám nevyhovují. Morana poukazuje na to, co v našich životech již zemřelo a zaslouží si odejít. Cítíte, že něco ve vašem životě stagnuje, že jste přetížená, jako byste táhla na sobě obrovský balvan? Právě teď je ten pravý čas to pustit.

Pokračování 4 / 4

Jak na rituál?

Udělejte si prostor sama pro sebe. Připravte si svíčku, peříčka, papír a tužku. Sedněte si na pohovku a zavřete oči. Zaměřte svou pozornost na nádech a výdech. Vnímejte jen proud vzduchu, který naplňuje vaše plíce. Prociťte své tělo, uvědomte si, kde cítíte tíhu. Položte si otázku: „Co je to, co mě v životě tíží?“ Nadechněte se, abyste nabrali energii, aby šlo vše uvolnit, a s výdechem pusťte ven. Pokud je ještě něco dalšího, co cítíte, že vás tíží, znovu to prodýchejte. Vše, co cítíte, že potřebujete pustit, si napište na papír a nechte shořet nad svíčkou. Vezměte popel a peříčka jako symbol lehkosti a rozfoukejte po větru.

Aktuálně vyšlo nové a rozšířené vydání mého průvodce rituály Novodobé ženské rituály. Tuto příručku vytvořenou kolektivem novodobých ceremonialistek můžete použít jako inspiraci k sestavení jednoduchých domácích rituálů, určených pro rodinu a přátele i jako základ pro vedení většího veřejného obřadu. Věřím, že vás inspiruje k tomu, abyste zařadili rituály do svého života a zažili díky nim silné, smysluplné a radostné chvíle.

NÁŠ TIP: Jaké dny jsou ještě vhodné pro rituály a čarování? Zjistíte to z této infografiky. Po kliknutí na název svátku se dostanete na další vhodné dny: 

Doporučujeme

Články odjinud