Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Rituál vnitřního uvědomění a spojení s předky | Foto: archiv Lilie Khousnoutdinové

Foto: archiv Lilie Khousnoutdinové

Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Rituál vnitřního uvědomění a spojení s předky

Prosinec je pro někoho obdobím shonu a úklidu, pro jiného radostí ze sněhové peřinky, stavění sněhuláků a pro dalšího časem zklidnění, rekapitulace roku, který se blíží ke svému konci. Partnerka Karla Janečka kněžka Lilia Khousnoutdinova radí, jaký rituál v tomto období vykonat.

Inspirace kněžnou Libuší

Pokaždé, když se procházím po Vyšehradě, vybaví se mi jméno Libuše. Vzpomínám na její poselství, které zachycují pověsti. A zároveň přemýšlím nad tím, jak lze její moudrost propojit s dnešní dobou. Jak se mohou ženy inspirovat kněžkou Libuší a využít její odkaz? Ona je ta, která propojuje nás s našimi hlubokými kořeny.

Jaký je odkaz kněžky Libuše? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Inspirující příběh ženy

Kněžna Libuše byla vůdkyní, která za sebou v českých dějinách zanechala legendární stopu. Můžeme ji považovat za mezistupeň mezi nebeským panteonem a námi obyčejnými smrtelníky. Libuše je pomyslným můstkem mezi příběhy bohyň a reálným světem. Víme o ní, že byla partnerkou, manželkou, milenkou, matkou, ale i panovnicí, která vedla zemi k prosperitě, stabilitě a blahobytu. Sjednocovala v sobě jak to něžné, intuitivní a krásné, tak to více racionální a drsné. Právě díky tomu se i my o tento archetyp můžeme v dnešní době, která směřuje k rovnosti mužů a žen, vnitřně opřít.

Pokračování 3 / 4

Buďte také kněžnou

Každá z nás může být tímtéž, čím tehdy byla kněžna Libuše. Být svou, odvážnou, zranitelnou, celistvou, milující, silnou a moudrou. Uvědomovat si, že rozhodujeme o našem životě, o tom, kam bude směřovat, co je jeho podstatou. Jaké chceme mít vztahy? Za jakými cíli se chceme vydat? Co chceme tvořit, prožívat a jaké hodnoty naplňovat? Toto je dědictví kněžny Libuše.

Pokračování 4 / 4

Jak na rituál?

Na rituál, který nám pomůže propojit se s vlastním já a zároveň s našimi kořeny, si připravte fotografie svých předků. Zapalte si svíčku jako vyjádření úcty k životu. Pohlédněte na fotografie, zavzpomínejte na to, co jste společně prožili. Co vás naučili? V čem vás podporovali? Jaké předpoklady a vlastnosti jste převzala? Čím vším prošli, aby vy jste se měla lépe? Jakou cestou se vydali? Nahlas řekněte, za co jste v životě vděčná. Poděkujte i jim, za to, že vám vyšlapali cestu, podpořili její směr. Nahlas vyslovte, jaké jsou vaše životní hodnoty a k jakým cílům chcete v dalším roce dospět.

Doporučujeme

Články odjinud