Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Velikonoční rituály stability a ochrany

Kněžka Lilia Khousnoutdinova: Velikonoční rituály stability a ochrany

Nejoblíbenějšími jarními svátky jsou Velikonoce, které jsou právě za dveřmi. Najděte si během nich dostatek času na rodinu i na vykonání velikonočních rituálů!

Symbol Ostary

Jsou Velikonoce. Většina dnešních velikonočních zvyků vychází ze starých pohanských obřadů kolem tohoto svátku: Například jedním z důležitých symbolů Ostary jsou vejce, která symbolizují nový život a potenciál. V knize Pramatka Času se píše, že vejce se na rovnodennost malovala červenou barvou (barvou života) a posvátnými symboly. Tato tradice přežívá dodnes, kdy se po celém světě na Velikonoce krásně zdobí vejce. Je to období, kdy oheň, odvaha a vášeň začínají znovu převládat po dlouhém zimním spánku. K oslavě Ostary se zapalovaly ohně, tančilo se a zpívalo v kruhu, oblékalo se do červených a zelených šatů. Byl to čas veselých oslav s přáteli, kdy se jedl čerstvý chléb a pilo červené víno jako symbol krve a života. Oslava měla uctít a přinést naplněný a radostný život.

Co to je Cesta Extáze? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Čas s rodinou

Jak můžeme pojmout oslavu Velikonoc v dnešní době? Dopřejme si čas klidu s rodinou a prostor pro společné tvoření. Uvědomte si tu blízkost, když jste spolu, a vděčnost, že tomu tak je. Než začnete společně tvořit, poděkujte svým předkům za život a vzpomeňte s láskou na blízké, kteří tu již nejsou, zapalte na jejich počest svíčku. Na oslavu můžete upéct beránka nebo mazanec a ozdobit jej rozinkami, mandlemi, aby k vám našla cestu hojnost.

Pokračování 3 / 4

Čistá mysl

Společně nebo sama můžete malovat, zdobit vejce jak slepičí, tak třeba si vymalovat ta, která si vyrobíte z papíru nebo vytvarujete z proutí do požadovaného tvaru. Používejte přírodní materiály, vše, co naleznete venku při procházce. Fantazii se meze nekladou. Důležité je si tento čas užít, nechat mysl čistou, aby do ní mohly přicházet nové vhledy právě spojené s radostnou kreativitou i tvořením nových vizí v životě.

Pokračování 4 / 4

Tvořte kruhy

Vytvořte si společně věnec nebo náramek či jinou ozdobu v podobě kruhu, kde vše začíná, ale také končí. Je symbolem stability, ochrany a zároveň plodnosti i hojnosti. Vezměte si k tomu proutky a mašle v barvách, které pro vás představují to, co chcete v životě mít, co chcete prožívat a v tomto roce uskutečnit. Při přípravě náramku, který chcete nosit při sobě, pleťte z bavlnek, vlny nebo mašlí. Pomalinku proplétejte jednotlivé části a nahlas říkejte, co pro vás znamenají a jaká přání do nich vplétáte. Stejně tak třeba i věnec, který vytvoříte společně s rodinou jako ochranu vašeho láskyplného svazku a bezpečného domova, si poté můžete pověsit na vstupní dveře.

NÁŠ TIP: Jaké dny jsou ještě vhodné pro rituály a čarování? Zjistíte to z této infografiky. Po kliknutí na název svátku se dostanete na další vhodné dny: 

Doporučujeme

Články odjinud