Svatba Grace Kelly s knížetem Rainierem III. v roce 1956 se stala velkolepou událostí. Televize ji přenášela v přímém přenosu  Profimedia

Svatba Grace Kelly s knížetem Rainierem III. v roce 1956 se stala velkolepou událostí. Televize ji přenášela v přímém přenosu  | Profimedia

Roční Grace Kelly. Její otec byl velmi přísný a nikdy neocenil, čeho dosáhla Profimedia
Mladinká Grace Kelly zhruba v roce 1953, tedy zhruba ve dvaceti čtyřech letech  Profimedia
Mladinká Grace Kelly Profimedia
Mladinká Grace Kelly Profimedia
28
Fotogalerie

Kněžna Grace Kelly zahynula před 36 lety. Její smrt je dodnes záhadou

Dobyla Hollywood, získala Oscara, ovlivnila světovou módu. Měla tři krásné děti. A stejně se Grace Kelly nakonec odstěhovala od manžela. Její zřejmě ne úplně šťastný život ukončila předčasná smrt.

Zlatý Glóbus i Oscar

Dnes uplynulo šestatřicet let od nehody monacké kněžny Grace. Byla to jedna z největších tragédií, která zasáhla starobylý knížecí rod Grimaldů. Než se Grace Kelly stala kněžnou, byla hollywoodskou herečkou, kterou milovali muži i ženy. Když sestavoval v roce 1995 filmový časopis Empire žebříček stovky nejvíce sexy hvězd v dějinách kinematografie, Grace se dostala do první pětky. Grace nebyla jen krásná, byla i chytrá a měla charisma.

Úspěch ale neměla Grace Kelly zadarmo. Byla cílevědomá už jako malá holka a studentka, nebavila ji matematika, zato si přivydělávala jako modelka a věnovala se herectví. V roce 1951 dostala první malou roli, významnější pak o rok později od producenta Stanleyho Kramera ve slavném westernu V pravé poledne. Její kariéra začala stoupat. Brzo následovaly další filmy, za romantický film Mogambo dostala Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a první nominaci na Oscara.

Alfred Hitchcock ji miloval

Patřila k oblíbenkyním slavného Alfreda Hitchcocka, který o ní prohlásil, že je elegantní, vzdělaná, neskutečně krásná a prvotřídní. Navenek chladná, ale uvnitř plná ohně. Ano, taková Grace skutečně byla. Měla svou hlavu a nenechala si nic líbit, ani to, jak by měla její image herečky vypadat. Hollywood nesnášela, považovala ho za místo plné frustrovaných lidí. A k nim nechtěla patřit.

S Hitchcockem natočila Vraždu na objednávku a Okno do dvora. Během jednoho roku zvládla Grace Kelly pět celovečerních filmů včetně hudebního dramatu Venkovské děvče. Právě za tento film dostala Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli a byl to asi největší úspěch v její kariéře. Jejími hereckými partnery byli takoví velikáni, jako byli Gary Grant, James Stewart nebo Clark Gable.

Svatba s knížetem Rainierem III. z ní udělala kněžnu

Jenže pak přišel duben 1955, kdy se ve Francii seznámila s monackým knížetem Rainierem III. Jemu bylo jednatřicet, jí šestadvacet. Láska na první pohled a po roce svatba. Z milované a slavné herečky se stala kněžna, která postupně svému manželovi porodila tři děti. Šťastný život si ale představovala jinak. Hned po svatbě zakázal kníže, aby se její filmy v Monaku promítaly, a zakázal jí také natáčet filmy další. Brzy pochopila, že život pod drobnohledem není nic pro ni.

Kníže byl své ženě neustále nevěrný a ona zapíjela žal alkoholem. Začala přibírat a svoje kila navíc schovávala do volného oblečení. Manželství ji neuspokojovalo, měla sice všechno, ale to hlavní, tedy lásku a štěstí, ne. Manželé se jeden druhému odcizovali, což vyvrcholilo tím, že si Grace  Kelly koupila byt v Paříži a manželé začali žít odděleně. Možná přišla předčasná smrt ve dvaapadesáti letech jako na zavolanou.

Osudná autonehoda 

Na podzim roku 1982 byla Grace s dcerou Stéphanií v jejich venkovském sídle v Roc Angel. Podle vzpomínek ji pořád bolela hlava a dcera se s ní neustále hádala. 13. září se rozhodly, že se vrátí do Monaka. Krátce po deváté hodině ráno usedly do Roveru v zelené metalíze a vydaly se k domovu. Když sjížděly serpentinami po D7 dolů k moři, auto dostalo smyk a zřítilo se ze srázu.

Grace na sobě měla losově růžový kostýmek, živůtek bez rukávů bíle lemovaný a kolem krku bílý šál. Osudná zatáčka stála kněžnu život, zemřela o den později na krvácení do mozku. Sedmnáctiletá dcera Stéphanie přežila s mnoha zlomeninami.

Otázkou ovšem je, kdo toho osudného dne řídil. Podle svědků kněžna trvala na tom, že bude řídit ona, i když je chtěl odvézt šofér. Proč? Když již v sedmdesátých letech utrpěla autonehodu a od té doby neměla ráda řízení a nechávala se vozit.

Obě ženy tedy vyrazily bez řidiče, ale otázkou je, kdo z nich řídil. Pozice těl v havarovaném voze totiž nasvědčovala, že by za volantem mohla sedět i sedmnáctiletá dcera. Ta se ovšem opakovaně zapřísahala, že tehdy neřídila. Svědci, kteří viděli vůz těsně před nehodou, tvrdili, že řídila Grace. Ale muž, který byl u havarovaného vozu první, zase tvrdil, že u volantu našel Stéphanii. Podle lékařů postihla kněžnu mrtvice, takže se nehodě nedalo zabránit. Druhý den nechal kníže svou ženu odpojit od přístrojů, protože její zranění byla neslučitelná se životem. Po smrti Grace se kníže už nikdy neoženil a zemřel v roce 2005 ve věku jednaosmdesáti let.

 

Doporučujeme

Články odjinud