Knižní rádce proti depresi dohání nemocné k sebevraždám

2. 8. 2002
Knižní rádce proti depresi dohání nemocné k sebevraždám
Trpíte depresemi? A sáhnete v takové chvíli po knížce rozebírající vaše problémy? Pak jste dost možná sebevrazi! Doktor Graeme Whitfield z Glasgowské univerzity totiž tvrdí, že podobná literatura vám uniknout od problémů nepomůže.

Knižní rádce proti depresi dohání nemocné k sebevraždám

Trpíte depresemi? A sáhnete v takové chvíli po knížce rozebírající vaše problémy? Pak jste dost možná sebevrazi! Doktor Graeme Whitfield z Glasgowské univerzity totiž tvrdí, že podobná literatura vám uniknout od problémů nepomůže. Naopak, zhuštění odborných informací vás dovede na pokraj zhroucení. Psychiatři se shodují na tom, že knihy pomáhající depresivním lidem by měly být mnohem optimističtější a méně komplikované.

�Snažím se naléhat na vydavatele, aby vyšli vstříc zákazníkům a nevydávali podobně náročné publikace za pomocníky při depresích. Taková literatura je příliš složitá a pro nešňastného člověka představuje další problém, další propad do deprese. Správná literatura by měla být jednodušší a přístupnější,� hlásá doktor Whitfield.

Se svými kolegy se doktor Whitfield sešel ve Warwicku na konferenci britské asociace sdružující behaviorální a kognitivní psychoterapeuty. Prezentoval zde výsledky vlastní studie, při níž mapoval reakce čtyři tisíce pět set pacientů, kterým nechal přečíst sedm nejprodávanějších psychologických rukovětí.

�Populární tituly ´Život ve strachu´, ´Předcházíme depresi´ a ´Mysl ovládá náladu´ jsou informačně velmi přehlcené. Mají příliš dlouhá a těžce pochopitelná souvětí a téměř žádné ilustrace. Přitom my lékaři dobře víme, že lidé postižení depresí se nedokáží na nic soustředit. Vnímají proto ještě méně, než lidé zdraví, kteří sami textům v těchto knihách nerozumějí. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nevystrkujte na nikoho růžky. Nedaří se vám totiž nejen v milostném životě, ale ani při navazování obchodních kontaktů. Profesionální jednání je samozřejmostí, ale nevyzařujete potřebný…

Nejčtenější články

Doporučujeme