Kofein - nová zbraň proti vypadávání vlasů

26. 4. 2006
Kofein - nová zbraň proti vypadávání vlasů
Předčasná ztráta vlasů trápí v České republice téměř dva milióny mužů a necelý milión žen. Výzkum na Univerzitě v Jeně prokázal, že kofein aktivně působí na vlasové folikuly, prodlužuje jejich život a stimuluje růst vlasů.

Začínající kouty, ztráta vlasů na temeni až úplná plešatost zneklidňuje každého druhého muže. Příčin může být několik. Někdo začne ztrácet vlasy po zažitém stresu, užívání některých léků, nedostatkem vitamínů nebo onemocněním štítné žlázy. Jedná se většinou o přechodné stavy, které je možno léčit.

Většina mužů má ale již od narození genetické předpoklady k předčasné ztrátě vlasů. Protože na genech nelze nic změnit, jsou v tomto případě léky krátké. Na trhu existuje značné množství kosmetických i zdravotnických přípravků, jejich účinnost je ale sporná. Naději postupně plešatícím mužům dávají nové výzkumy, které byly provedeny na univerzitách v Jeně a Hamburku. Vědci se v těchto výzkumných centrem zaměřili především na boj proti hlavnímu původci padání vlasů – testorenu.

Mužský hormon testosteron bývá hlavním viníkem vzniku alopecie (vypadávání vlasů). Na jedné straně sice tento hormon podporuje růst vousů, na druhé ale oslabuje vlasové kořínky, které postupně odumírají. Tím dochází k padání vlasů a tvorbě holých míst.

Univerzita v Jeně vlastním výzkumem prokázala, že vlasy pod vlivem testosteronu rostou daleko pomaleji. Testosteron zabraňuje přísunu energie do vlasových kořínků a ty pak předčasně odumírají. Výsledky laboratorního testu poukázaly na skutečnost, že vlasy oslabené testosteronem rostou o 17-40% méně než u normálně vyživených vlasových cibulek.

Špatný vliv testosteronu na lidskou pokožku potvrdil i výzkumný tým v Hamburku. Vědci zde zjistili, že kvůli testosteronu má silnější pohlaví daleko citlivější pokožku. Hamburské vědce ale napadlo obsadit do role bojovníka proti testosteronu přírodní látku kofein. Kofein je známý svým povzbuzujícím účinkem na lidský organizmus a zlepšováním cirkulace krve.

V Hamburku ovšem lékaři za pomocí laboratorních testů objevili další překvapivé účinky kofeinu: Kofein je schopen omezit na minimum nežádoucí působení testosteronu na pokožku!

Na základě těchto zjištění si výzkumný tým na univerzitě v Jeně položil otázku: Pokud je kofein schopen zamezit nepříznivým účinkům testosteronu na pokožku, bude schopen bojovat i s předčasným padáním vlasů?

Na šest set vlasových váčků odebraných z hlav třiceti mužů nechali vědci působit jak testosteron, tak kofein. Když byl ke vzorku s testosteronem přidán kofein, vlasové cibulky neumíraly tak rychle a tím pádem produkovaly až o 46% více vlasů! Výsledky studie tedy prokázaly, že kofein je schopen neutralizovat nežádoucí účinky testosteronu a dokonce stimuluje růst vlasů na běžnou úroveň. Těchto překvapujících závěrů o účinnosti kofeinu na oslabení testosteronu se chopili ve výzkumném centru Charité v Berlíně. Cílem jejich studie bylo prozkoumat možnosti praktického využití kofeinu při vypadávání vlasů. Důležité bylo objasnit, zda kofein obsažený např. v šamponu může proniknout přes pokožku až k vlasovým kořínkům. Dříve se totiž předpokládalo, že šampon ztrátě vlasů nemůže nikdy zamezit, protože jeho účinné složky působí pouze na pokožku hlavy, nikoli na vlasové cibulky.

Kofeinový šampon byl nanesen na pokožku hlavy a působil zde zhruba dvě minuty. Poté byl spláchnut. Následný test laserovým mikroskopem potvrdil, že již po dvou minutách působení a následujícím opláchnutí pronikly části šamponu pod pokožku přímo k vlasovým váčkům. Po 24 hodinách se množství látky v koříncích snižovalo, ale byla stále patrná.

Výsledky výzkumů v Jeně a Berlíně vyvrací zažité přesvědčení, že šampony nemohou pomoci při vypadávání vlasů. Poukazují na skutečnost, že právě kofeinový šampon může zabránit předčasnému odumírání vlasových kořínků a to díky schopnosti kofeinu proniknout přes pokožku hlavy až k vlasovým kořínkům.

zdroj: bmpr

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Povídání s rodinou bude vaší nejsilnější stránkou. Jeden člen se vám svěří s bolístkou a vy mu pomůžete. Aktuálně fungujete jako nějaká vrba, proto se vám zvedne sebevědomí. Vaše vnímavost…

Nejčtenější články

Doporučujeme