Kokosový olej: Zázrak nejen na vlasy a zuby. Vyzkoušejte všechny jeho možnosti!

28. 3. 2015
Kokosový olej: Zázrak nejen na vlasy a zuby. Vyzkoušejte všechny jeho možnosti!
Kokosový olej je velmi universální; lze na něm připravit palačinky, použít ho jako výživný přírodní krém nebo bělící přípravek na zuby.

„Kokosový olej má silné antioxidační účinky. Prokázal i velmi nadějné výsledky v rámci výzkumu Alzheimerovi nemoci. Z tohoto důvodu bývá zařazován na seznamy tzv. brainfood, potravin působících na výživu mozku,“ tvrdí o kokosovém oleji například český lékař a léčitel v jedné osobě, Josef Jonáš. Ten ve své knize Svět přírodních antibiotik věnoval kokosovému oleji celou jednu kapitolu, v níž zmiňuje další zajímavé účinky za studena lisovaného oleje, připravovaného z bílé dužiny kokosového ořechu.

Mezi tyto účinky patří například schopnost mírnit příznaky ekzémů včetně lupénky, dále pak (při vnitřním používání) vykazuje zajímavé výsledky při léčbě cukrovky II. typu a kupříkladu i při problémech se štítnou žlázou. Panenský kokosový olej má krémově-tukovou konzistenci a je běžně dostupný v prodejnách zdravé výživy a některých dalších obchodech, velmi často v BIO kvalitě.

Panenský olejobsahuje vitamíny A, E, malé množství vitamínu C a cenné mastné kyseliny, především kyselinu laurovou. A jak můžeme velmi universálně působící kokosový olej používat v každodenní péči o tělo? (Pozor! Panenský kokosový olej není tzv. palmový tuk!)

Péče o pokožku celého těla

Nejenže dle Jonáše pomáhá při ekzémech, lupence a akné, ale díky silným antioxidačním účinkům pravděpodobně zpomaluje i tvorbu vrásek a mírní tvoření tzv. stařeckých skvrn. Kokosový olej se poměrně dobře vstřebává a hodí se k používání coby vyživující noční krém, dobře nahradí i tělové mléko a pečující přípravky po depilaci. Někdy je doporučován i k odlíčení.

Kokosový olej se skvěle se hodí i jako regenerační přípravek po opalování a osvědčený masážní přípravek s jemným kokosovým aroma (vhodný i pro masáže kojenců). Zevně jím lze pečovat i o bolestivé hemoroidy, pokožku ohroženou striemi (těhotenství, puberta) i kůži napadenou kvasinkami. Někteří výrobci i uživatelé jej doporučují jako přírodní lubrikant s prokazatelně antibakteriálním a antimykotickým účinkem.

Výživa pro vlasy

„Vynikající je i proti lupům, při suché vlasové pokožce i jako kondicionér,“ píše ve své knize o přírodních lécích doktor Jonáš. Ostatně toho si již před staletími všimli obyvatelé Barmy, Indie a Srí Lanky, kde je tradičně používán nejen v kuchyni a k masážím, ale i na výživné vlasové zábaly proti lomivosti vlasů, třepícím se konečkům a také proti vypadávání vlasů.

Aplikace na vlasy se asi nejvíce osvědčuje ve formě zábalu; olej se aplikuje na suché vlasy, provede se zábal a nechá se cca 30 – 60 minut působit. Poté je důležité nanést nejprve šampón, promnout a pak až zábal smývat teplou vodou (i vícekrát).

Pro lesk a bělost zubů a zdraví dásní

Možná vás to velmi překvapí, ale kokosový tuk se osvědčuje i v péči o dutinu ústní, kdy jej po klasickém čistění nanesete na kartáček a zuby opět vyčistíte. Olejem pak jemně promasírujete i dásně; vzhledem k vysokému množství antioxidantů působí olej jako přírodní antibiotikum, i proto je vhodným doplňkem v péči o dásně se sklony k zánětům a častému krvácení.

Ba co víc, při pravidelném používání obvykle dojde i k částečnému vybělení chrupu – výsledek samozřejmě není srovnatelný s výsledky péče dentální hygienistky, ale rozhodně je patrný!

A pokud by vám konzistence nebo vůně kokosového tuku „nesedla“, nevadí, můžete na něm připravit lívance či palačinky.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Rodinná sešlost se vyvede nad poměry. Můžete předvést své kuchařské umění nebo využít cateringovou službu, obojí se bude líbit. Zjistíte, že váš smysl pro humor konvenuje s humorem…

Nejčtenější články