Koláče sledovanosti: Jak zabránit tmavým kolům v podpaží?

12. 7. 2016
Koláče sledovanosti: Jak zabránit tmavým kolům v podpaží?
Pocení je přirozený a životně důležitý proces. Faktem ovšem také je, že nás hodně obtěžuje a hlídáme si, aby ho naše okolí nezaregistrovalo. Pomáhá nám v tom kosmetika nebo různé metody řešení tohoto problému.

Bez pocení bychom dlouho nepřežili. Udržuje nám stabilní tělesnou teplotu a obranné vlastnosti kůže, zvlhčuje se tak a ochlazuje povrch těla. Tímto způsobem z organismu odcházejí látky, které mu škodí a nemůže se jich zbavit jinak.

Tento složitý mechanismus řídí nervová soustava a hormonální systém. Pocení je vegetativní reakcí spojenou se stresem či silnou emocí. Potíme se tedy nejen v teplém počasí, ale i u zubaře, na zkoušce, v rozpacích nebo ve vzteku… Pocení, které není způsobeno horkem či tělesnou námahou a je častější nebo silnější než obvykle, může být známkou četných chorobných stavů.

A vypocením se zase některá onemocnění léčí. Způsobeno může být rovněž hormonální poruchou (běžné je v klimakteriu). Někdy je pak nutné navštívit praktického lékaře nebo endokrinologa, který odhalí příčinu a doporučí nápravu.

Hygiena a správná strava

Potíme se všichni, někdo méně, jiný více. Druhý případ je často nepříjemný nejen pro postiženého, ale i pro jeho okolí. Bývá to totiž spojeno s nepříjemným pachem. „Zdravé“, tedy běžné pocení se dá vyřešit jednoduše: dodržováním hygienických zásad, jako je pravidelné sprchování, častá výměna oblečení, výběr oděvů z přírodních materiálů a používáním deodorantů či antiperspirantů. Prvně jmenovaný kosmetický prostředek zamezuje zápachu, druhý pocení potlačuje. Doporučuje se také vyřadit faktory, které frekvenci pocení zvyšují: kofein, nikotin, hodně kořeněná jídla, pokrmy obsahující česnek, kmín, kari či cibuli, jejichž aromatické silice přecházejí do kůže a z ní pak do okolí.

Od léků po jed

To však pořád hovoříme jenom o silnějším vylučování potu. Opravdu nadměrné pocení může člověka pěkně potrápit. Tady už nejde o to, že nám pot občas trochu poničí oblečení nebo pošramotí účes. Hyperhidróza vzniká zvýšenou činností potních žláz. Postižení jedinci svůj stav zpravidla vnímají jako velmi stresující. Může mít dopad na jejich psychiku i společenské postavení. Jejich problém se naštěstí dá docela úspěšně řešit - škála možností je poměrně široká, od léků až po chirurgický zákrok.

Farmakologická léčba nabízí anticholinergika - léky blokující tvorbu potu. Je-li příčinou silného pocení špatný tok lymfy, pomoc nabízí přístroj na tlakovou masáž Lymfoven. Další možností je využití iontoforézy, při níž se dlaně a chodidla namáčejí do elektrolytického roztoku a po zapnutí přístroje kožním povrchem procházejí ionizované látky. Jinou možnost představuje zákrok nazvaný transtorakální sympatektomie, při němž se přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Krajním chirurgickým řešením je odstranění potních žláz. Největší oblibu si v poslední době získala injekční aplikace botulotoxinu (klobásový jed), kterou se blokují vegetativní nervy a činnost neurotransmiteru acetylcholinu zodpovědného za přenos vzruchů. Zákrok není bolestivý, účinek vydrží asi 5 měsíců a poté lze ošetření zopakovat.

Intolerance na deodoranty

Deodoranty a antiperspiranty mohou u osob s citlivou pokožkou individuálně vyvolat alergické reakce. Hlavně kůže v podpaží se může podráždit a svědit, někdy se objeví červené pupínky, jež se změní až v mokvající puchýřky. Někdy kůže v oblasti podpaží může reagovat vyrážkou, tzv. kontaktní dermatitidou. Kontaktní dermatitidu vyvolanou deodoranty a antiperspiranty zapříčiňují v nich obsažené chemické látky. Nejčastějším alergenem, který spustí takovou reakci, bývá parfemace (parfémové složky, esenciální oleje nebo biologická aditiva). Při dráždění kůže mohou sehrát značnou roli také aditiva, která usnadňují pronikání přípravku do kůže (např. alkohol). Riziko alergické reakce se proto značně snižuje u neparfémovaných deodorantů a antiperspirantů nebo u těch, které neobsahují alkohol. Než použijete nový deodorant, raději ho nejdřív zkuste na předloktí, abyste zjistili, jak bude vaše pokožka na nový produkt reagovat.

Pot a my

Vyprodukovaný pot je čirá tekutina bez jakéhokoli zápachu. V nepříjemný pach se mění až působením bakterií. Ženy se potí méně (asi 180 ml/hod.), neboť mají menší počet potních žláz. Muži vypotí cca 250 ml za hodinu, protože jejich potní žlázy jsou aktivnější, v podpaží navíc mají více bakterií. Svou činnost potní žlázy zahajují v pubertě, proto se malé děti nepotí. Potních žláz máme na těle asi pět milionů, nejvíc jich je na čele, dlaních a chodidlech, naopak žádné nenajdeme na rtech, očních víčkách, prsních bradavkách a vnějších pohlavních orgánech.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Úplněk v Kozorohu je až ve čtvrtek, nicméně již dnes vás bolí kolena, páteř a klouby. Ráno budete ještě jako rybičky, ale večer zjistíte, že jste víkend pojali až moc aktivně. Dopřejte si…

Nejčtenější články

Doporučujeme