Záběry z českého oscarového snímku Kolja Profimedia
Záběry z českého oscarového snímku Kolja Profimedia
Záběry z českého oscarového snímku Kolja Biograf/Českátelevize/ČSFD.cz
Záběry z českého oscarového snímku Kolja Biograf/Českátelevize/ČSFD.cz
18
Fotogalerie

Kolja slaví 25 let: Nejmladší Český lev, lepidlo na zubech i drsné praktiky kvůli pláči

Snímek Kolja, který České republice po dlouhých třiceti letech přinesl v roce 1997 Cenu Akademie v podobě Oscara, jistě není nutné představovat. Dodnes dojímá své diváky a těžko u nás hledat někoho, kdo film neviděl. Co jste ale možná o natáčení nevěděla?

Malý Lev

Andrej Chalimon, který ztvárnil malého Kolju, byl nejmladším hercem, který kdy byl nominován na ceny Českého lva. V roce 1996, kdy se film o cenu ucházel, bylo Andrejovi pouhých šest let a sošku Českého lva nakonec vyhrál. Nebylo to samozřejmě jediné ocenění, které Kolja získal. Lvů si tvůrci a protagonisté nakonec odnesli celkem šest, snímek získal také cenu za nejlepší evropský film, Zlatý Globus a několik dalších. Největším úspěchem však byl Oscar za nejlepší zahraniční film.

Jaké chyby najdete ve filmu Kolja? Podívejte se na video:

]

Pokračování 2 / 6

Záchrana českého filmu

V první polovině devadesátých let byl na tom český film opravdu bledě a dokonce se hovořilo i o jeho zániku. Pak ale přišel rok 1996 a s ním právě Kolja, jenž svou slávou i za hranicemi země a ziskem prestižního Oscara nalil živou vodu do žil tvůrců i filmových sponzorů. Bez nadsázky se dá říct, že měl lví podíl na záchraně Českého filmu.

Pokračování 3 / 6

Lepidlo na zubech

Andreji Chalimonovi se v průběhu natáčení začal viklat přední zub. Protože by jeho ztráta znamenala jisté komplikace, vypomohl tvůrcům zubař, který uvolněný zub zezadu přilepil k těm vedlejším. Nebyly to ale jediné potíže, které tvůrci filmu s malým hercem měli. Například první dny téměř nebylo možné točit, protože se Andrej nedokázal soustředit a pořád se jen smál. Až během čtvrtého natáčecího dne se uklidnil. Během natáčení mu navíc zachutnaly české housky natolik, že přibral na váze a musel držet dietu.

Pokračování 4 / 6

Konec s lékařkami

Pediatričku, která ve filmu ošetřuje malého Kolju, si zahrála Veronika Freimanová. Původně však chtěl Jan Svěrák do role obsadit Elišku Balzerovou, ta však nabídku odmítla s tím, že po Nemocnici na kraji města už nechce představovat další lékařky. Její předsevzetí ale nakonec nevydrželo, protože když přišla Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Balzerová opět neodolala.

Pokračování 5 / 6

Příliš ruský Kolja

Název filmu Kolja byl původně pouze pracovní. Svěrák se totiž bál, že ryze ruské jméno by po čtyřiceti letech nadvlády komunistů mohlo diváky od snímku odradit a návštěvnost kin by tím trpěla. Ve hře tak byly názvy jako Slunko zlaté, Dušičky, Cizí kluk, Cello a housličky, Trabant story, Papírová svatba, Žili byli nebo Zlato a stříbro, nakonec ale přece jen vyhrál Kolja.

Pokračování 6 / 6

Vynucený versus přirozený pláč

Donutit Andreje Chalimona, aby se před kamerou rozplakal, byl občas nadlidský výkon. Tvůrci se proto někdy museli uchýlit k poněkud drsnějším praktikám a asistent režiséra ukrajinského původu Nikola Hejko musel pro dobro věci před očima malého chlapce rozbít jeho oblíbenou hračku nebo na něj křičet. Oproti tomu koupelnová scéna, ve které Kolja telefonuje své babičce, byla chytře natočena ihned po spontánním pláči Andreje.

Doporučujeme

Články odjinud