Zákeřný Jiří Menzel
Režisér komedie Jiří Menzel dokázal být na place pěkný záškodník. Když například točili scénku, ve které Zdeněk Svěrák padá z rozkládacího lehátka, Menzel provázkem ovládal padání onoho lehátka a škodolibě se u toho bavil. Donutil také Svěráka, aby kvůli roli oholil svůj typický plnovous, jako Pražák tak prý vypadal věrohodněji.
Jak vznikl nejslavnější film Jiřího Menzela? Podívejte se na video:
Nežádoucí Tříska
Herec Jan Tříska nebyl v době natáčení ve filmu žádoucí. Slavný herec, který později žil v Americe, byl komunistům trnem v oku kvůli svému antikomunistickému postoji a za žádnou cenu neměl v komedii hrát. Režisér Jiří Menzel spolu se Zdeňkem Svěrákem si ale nakonec účast svého kamaráda na natáčení prosadili.
Komunisti do třetice
S komunisty museli tvůrci filmu bojovat hned na několika frontách. Vadily jim například i náboženské náznaky. Vrchní dramaturg na Barrandově a aktivní agent KGB Ludvík Toman chtěl film stopnout, protože na hřbitově bylo příliš mnoho křížů, problém byl i s obsazením Josefa Kemra, který byl hluboce věřící a netajil se tím. Menzel si ho nakonec prosadil s tím, že Kemr jako jediný herec umí zacházet s kosou, což bylo pro postavu dědy Komárka důležité.
Chčije a chčije
Během hledání inspirace narazili autoři filmu Svěrák a Smoljak na majitele chalupy, který jim tehdy sliboval, že prodá kravku a na jaře už nezaseje, což ale nikdy nesplnil. Od něj pochází i věta „Chčije a chčije“. Jedna improvizovaná anketa odhalila, že pokud někdo vzpomene film Na samotě u lesa, téměř všem osloveným se ihned vybaví právě tato legendární hláška.
Dneska by to šlo!
Ladislav Smoljak v roli inženýra Radima Zvona se po tom, co se ho děti zeptají, jestli by jim povyprávěl pověst o mlýnu, zamyslí a odpoví: „Dneska by to šlo!“ Hláška má odkazovat na vtip, který se autorům velmi líbil a zněl: „Chlapeček ve třídě se podívá z okna a říká: Dneska je krásně, dneska by to šlo! Když to poví potřetí, zeptá se ho učitelka, co to má znamenat. Chlapeček odpoví, že jeho otec říkal, že jednoho krásného dne půjdou komunisti do háje.“ Autoři filmu si řekli, že lidem napovědí, aby si vzpomněli na v té době známý vtip.
Úspěch za hranicemi
Film měl úspěch i na několika zahraničních filmových festivalech. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu získal v roce 1976 ocenění Stříbrný Hugo. Na Mezinárodním filmovém týdnu v Mannheimu získal čestné uznání FIPRESCI.