Zelená kometa bude Zemi nejblíž právě dnes! Co o ní víme a jaké poselství přináší?  | Foto: iStock

Foto: iStock

Zelená kometa bude Zemi nejblíž právě dnes! Co o ní víme a jaké poselství přináší?

Právě dnes 1. února 2023 se Zemi nejvíce přiblíží úkaz, který na nebi naposledy viděli lidé v pravěku. Kolem Země proletí zelená kometa. Jde o vzácný jev, který se opakuje přibližně jednou za padesát tisíc let. Proč se kometám říká vlasatice a jakou symboliku nesou?

Zelená kometa se ukázala v době kamenné

Zelenou kometu s označením C/2022 E3 (ZTF) zaznamenali astronomové z Jižní Kalifornie loni v březnu za pomocí zařízení Zwicky Transient Facility. Podle webu space.com se zprvu domnívali, že jde o asteroid. Nakonec se ukázalo, že jde o vlasatici. Zelená kometa měla cestu kolem planety Země naposledy zhruba ve starší době kamenné, přezdívá se jí proto také Neandertálská kometa. Podívanou na jasně zelené světlo byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože tato příležitost se nám nabízí po padesáti tisíciletích! A pokud kometa zůstane na své původní dráze, nebude ji možné znovu spatřit nejméně další milion let.

Víte, proč se lidé komet dříve báli? Podívejte se na video:

 

Pokračování 2 / 7

Neandertálská kometa i bez dalekohledu

Vidět zelenou kometu je možné od začátku ledna až do února. Zpočátku ledna bylo možné kometu ještě vidět pouze menším hvězdářským dalekohledem. Nejviditelnější je právě teď, kdy ji kromě hvězdářů mohou zahlédnout téměř všichni, ideálně s malým dalekohledem (triedrem) a v místě bez světelného smogu. Zemi se nejvíce přiblíží dnes, 1. února, a to na vzdálenost kolem 42,5 milionu kilometrů. Podle odborníků z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR se nejedná o velmi jasnou kometu, nicméně v dobrých podmínkách by ji mělo být možné vidět i pouhým okem, jak se ostatně už některým pozorovatelům podařilo.   

Pokazit neopakovatelný zážitek z jejího pozorování by mohlo jen silné osvětlení nebe Měsícem nebo světelným smogem. Francouzský astrofyzik Nicolas Biver doporučuje obyvatelům severní polokoule kometu pozorovat už v posledním lednovém týdnu, kdy nastanou díky novoluní lepší podmínky. Na obloze ji v tu dobu najdete mezi souhvězdím Malého vozu a Velké medvědice. Pokud to nestihnete, nezoufejte. Ještě 10. února by měla kometa být dobře viditelná při cestě kolem Marsu.

Pokračování 3 / 7

Zelená kometa jako symbol naděje a chaosu

Z hlediska astrologie je zelená kometa příslibem lepších zítřků. Podle astrologů každý úkaz tohoto zářivého vesmírného tělesa značí změny k lepšímu, ale také chaos, zmatek a přerušení zaběhnutých konvencí. Jasně zelená barva by měla značit, že vstupujeme do vytoužené doby naplněné mírem a harmonií.

Zelená je synonymem pro víru a naději, takže tato kometa by nám měla pomoci čelit všem překážkám, které se nám postaví do cesty, a být pro nás symbolem lepší budoucnosti. Netradičně barevná vlasatice bude působit i na naše srdeční čakry. To znamená, že se celý svět více otevře v citové oblasti. Lidstvo se může těšit na emoční změny a nové cesty poznání v této oblasti.

Co jsou komety?

Komety jsou originální malá tělesa pohybující se ve sluneční soustavě. Jsou tvořeny z ledu, směsi plynů a prachu. Zajímavý je jejich pohyb kolem Slunce: vypadá to, jako kdyby komety padaly nebo se z nich ulamovaly kousky.

Pro své tajemné vzezření dostávají komety často různé přívlastky. Například proslulá betlémská kometa dodnes patří mezi symboly Vánoc. Kometa, starším výrazem vlasatice, je typická svým vzhledem se zářivým výrazným ohonem připomínající kštici. Odtud také pochází její pojmenování: latinské cometa znamená vlasy.

Pokračování 4 / 7

Ohon dělá kometu jedinečnou

Komety zrychlují, čím více se přibližují Slunci. Skládají se z ledu, který sublimuje a nabaluje na sebe prachové částice, jež kolem komety vytvářejí řidší atmosféru (koma). Na tu po cestě ke Slunci působí jev zvaný sluneční vítr a vytváří z ní pověstný ohon. Ten pak vidíme ze Země. Někdy je kometa viditelná pouze přes speciální astronomické dalekohledy, jsou ale i výjimky. S trochou štěstí bývá za větší zářivosti zaznamenatelná i pouhým okem. To je případ fascinující zelené komety.

Pokračování 5 / 7

Vlasatice jsou vidět díky Slunci

Říkáte si, jak je možné, že komety někdy můžeme vidět bez speciálních pomůcek? Řídkou atmosféru kolem hvězdy, která je směsí prachových částic a plynů, i vzniklý ohon během letu částí sluneční soustavy osvěcuje Slunce. Dochází k ionizaci plynů kolem vlasatice a prachové částice odrážejí sluneční světlo. V dávných dobách, kdy lidé neměli dalekohledy, považovali viditelné komety za záhadné úkazy nesoucí zázraky a nečekaná poselství. Zničehonic se totiž objevovaly a zase mizely.

Pokračování 6 / 7

Halleyova kometa se vrací

Jednou z nejslavnějších komet vůbec je Halleyova. Její popularita spočívá v tom, že se k nám vrací každých 76 let. Šťastlivci ji tak mohou zahlédnout i víckrát než pouze jednou za život. Na to, že tomu tak je, přišel britský geofyzik a astronom Edmund Halley v roce 1705. Byl první, kdo se začal zajímat o eliptickou dráhu komet a pokusil se ji vypočítat. Menší odchylky v návratu komety vysvětlil velkými planetami ovlivňujícími její dráhu letu.

Později se ukázalo, že měl pravdu: Halleyovu kometu zpozoroval v prosinci roku 1758 amatérský astronom. Zatím naposledy vlasatice letěla kolem naší planety v roce 1986 a podle předpokladů by se kolem ní měla znovu proletět v roce 2061.

Pokračování 7 / 7

Komety jako znamení naděje, nebo katastrofy?

Naši předkové přikládali kometám po staletí různé významy. Jedni věřili, že komety s sebou nesou pozitivní změny a nové začátky, protože jejich vzhled je symbolem štěstí, pro druhé byly naopak symbolem smrti a zkázy.  

Podle prastaré filozofie byly komety poselstvím prosperity, úspěchu a naděje. To potvrzuje třeba biblický příběh narození Ježíše Krista, které předpověděla Betlémská hvězda. Tato kometa se prý na obloze zjevila před narozením filozofa Konfucia a měla jasně zářit ve chvíli, kdy buddha dosáhl osvícení. Oproti tomu staří Řekové věřili, že tělesa s ohonem značí jen smůlu a katastrofy. Mýty vypráví, že v roce 44 př. n. l. se krátce před zradou a vraždou Julia Caesara objevila na nebi kometa.

Doporučujeme

Články odjinud