Komické intermezzo La Serva Padrona

3. 9. 2007
La Serva Padrona - komické intermezzo G. B. Pergolesiho - barokní podívaná při svíčkách, plná působivých gest a afektů - (repríza úspěšného představení z roku 2006)

9. září 2007 16.00 a 19.30 Barokní knihovní sál Collegium Marianum, Melantrichova 19, Praha 1

SERPINA – Marie Fajtová (soprán) UBERTO – Tomáš Král (baryton) VESPONE – Laurent Charoy (Francie) Jean-Denis Monory – režie (Francie) Chantal Rousseau – kostýmy (Francie) hudební soubor Collegium Marianum, umělecká vedoucí Jana Semerádová

La Serva Padrona patří k nejslavnější dílům italského skladatele Giovanny Battisty Pergolesiho (1710–1736). Právě tato komická dvouaktovka byla hlavním podnětem k rozvoji opery buffy v Itálii a ve Francii. Služka paní sloužila původně jako intermezzo – zábavná vložka do jiného rozsáhlejšího dramatického kusu, která umožňovala posluchačům odběhnout od vážných myšlenek.

Geniální La Serva Padrona je od roku 1733 stále humorná a živá. Dva zpěváci spolu s mimickými výstupy sluhy charakterizují bravurně a zcela minimálními prostředky způsob staromládenecké ženitby: vtipné ženské námluvy a doktorovo prosťoučké zaplétání se do léčky v manželství s mladou šibalkou. Skvostné obsazení – Marie Fajtová v roli hubaté služky Serpiny, Tomáš Král v postavě bručavého pána Uberta a francouzský herec Lorenzo Charoy (sluha Vespone) – zaručuje komickou podívanou.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Finiš pracovního týdne se ponese v duchu nesrovnalostí na pracovišti. Jedná se o vztahy a komunikaci mezi vámi a kolegy. Hvězdy vás varují! Dávejte si pozor na to, jak se k…

Nejčtenější články

Doporučujeme