Komunikují muži a ženy stejně II?

Komunikují muži a ženy stejně II?
V našem průvodci po příčinách rozdílů v chování a jednání mužů a žen jsme se minule zastavili u vývojového naprogramování mozku mužů a žen, které se vytvářelo po miliony let. Dnes se podíváme na další rozdíly ve vnímání, které mohou způsobovat nedorozumění a konflikty.

Komunikují muži a ženy stejně ? II.část

Ťvodem o tom co, bylo na počátku
V našem průvodci po příčinách rozdílů v chování a jednání mužů a žen jsme se minule zastavili u vývojového naprogramování mozku mužů a žen, které se vytvářelo po miliony let, kdy rolí muže bylo lovit, zajistit ženu a děti potravou a zabezpečit je před nebezpečím a rolí ženy pak pečovat o narozené potomky a pečovat o to, aby si muž dostatečně odpočinul pro další náročný den. Už víme proč muži a ženy vidí jinak a čeho si všímají. Dnes se podíváme na další rozdíly ve vnímání, které mohou způsobovat nedorozumění a konflikty.

Proč plačící miminka slyší většinou jen matky, jak to že se otec neprobudí?
Jsou i další rozdíly, které významně ovlivňují naše vzájemné vztahy a komunikaci. Kromě vidění také různě slyšíme a vnímáme zvuky. Obecně se dá říci, že ženy slyší lépe než muži a náš mozek je naprogramován na to, aby dobře zaznamenával zejména zvuky o vyšší frekvenci. Tak ženy příroda vybavila k tomu, aby zaslechly i v noci pláč svého dítěte, zatímco mužský mozek k tomu naprogramován není. Pokud pláč dítěte vašeho partnera vůbec nevyruší ze spánku, zatímco vy vnímáte každé pohnutí svého miminka, není to důkaz o tom, že vám na něm více záleží, ale jen důsledek milionů let našeho vývoje. Mozek žen je také lépe naprogramován k rozlišování zvuků a jejich třídění. Ženy se mohou klidně dívat na televizi, povídat si a ještě přitom umývat nádobí, což zvládá jen minimum mužů. Citlivost žen na změny v hlasitosti, intonaci a výšce hlasu je také daleko vyšší než u mužů. Opět prapříčinou je nezbytnost vnímat tyto změny u dětí a registrovat změny jejich emocí. Nejčastěji je to žena, která svému partnerovi řekne: "Tímhle tónem se mnou nemluv.", zatímco muž netuší, o čem to jeho partnerka vůbec mluví. Lepší sluch mimo jiné znamená, že na jednoho muže, který umí zpívat připadá osm žen, že jsou to matky, kdo svým dětem zpívají ukolébavky a že jsou to ženy, kdo umí číst mezi řádky a projevují tak svou "ženskou intuici". Muži slyší méně, umí zvuky méně odlišovat a třídit, zato jsou daleko lépe vybaveni k tomu, aby zjistili, odkud zvuk přicházejí - opět dědictví muže lovce, který musil určit směr .

Proč bychom se měli vzájemně hladit?
Kromě vidění, slyšení a intenzity a pestrosti vnímání mimoslovních signálů je dalším rozdílem mezi ženami a muži citlivost na dotek a potřeba doteků. Vědecké výzkumy i naše životní zkušenost potvrzuje, že všichni lidé, muži i ženy máme potřebu doteku a fyzického kontaktu zejména v dětství.
Výstižně to vystihuje věta: "Když nám chybí pohlazení začne nám vysychat mícha." Miminka matek, které se jich často dotýkají a hladí je jsou méně náchylná k nachlazení nebo průjmům. Děti, které vyrůstají bez lásky plného fyzického kontaktu, se v dospělosti s větší pravděpodobností dopouštějí násilí včetně sexuálního. Síly lidského doteku využívalo od pradávna léčitelství a podaná ruka druhého v nouzi není jen symbolická. Lidská kůže je velmi citlivý a svým rozsahem naprosto unikátní orgán. Kůže ženy je tenčí než mužská, je pod ní větší tuková vrstva a je zhruba desetinásobně citlivější. Západoevropské ženy se mezi sebou dotýkají i při rozhovoru a to daleko častěji než muži, potřeba hlazení a objímání partnera je velmi vysoká. Muži opravdu mají "hroší" kůži, je to pozůstatek nezbytnosti chránit se před útokem ze zadu, prodírat se za zvěří křovinami a zápasit se zvířaty i nepřáteli. Kdyby byl muž lovec tak citlivý jako žena, nemohl by lovit, nemohl by se soustředit na úkol, protože by mu v tom bránila bolest. Práh bolesti je u muže daleko nižší. Daní za naši tenčí, jemnější a citlivější kůži je její rychlejší stárnutí ve srovnání s kůží mužů. Už víte, proč muži nestárnou?

Co chutná mužům a co ženám?
V cukrárnách na celém světě uvidíte většinou více žen a méně mužů, tradičním dárkem pro ženu je kromě květiny i bonboniéra nebo jiná sladkost.
Žena byla sběračkou plodů, ochutnávala, co našla, zjišňovala, zda plody už jsou zralé, aby je mohla nabídnout dětem. Proto se u žen vyvinula schopnost lépe odlišovat sladké chutě, a proto jsou sladkosti pro ženy daleko atraktivnější než pro muže. Naproti tomu muži dávají přednost hořké chuti, a proto je mezi nimi tolik milovníků piva.

Kdo nám voní a kdo ne?
Na to si odpovíme v příštím pokračování stejně jako na další otázky:
Může být citlivost zdrojem nedorozumění?
Za vším hledej …
A proč ženy mluví tak moc a muži ..?

Autor: Ivana Hospodářová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte pocit, že nejste schopni dosáhnout na vysněné pracovní mety a je to tak. Nyní jen trpělivě čekejte a vše vykonávejte důsledně. Váš čas ještě nepřišel. Nadřízený je s vašimi výkony…

Nejčtenější články

Doporučujeme