Kostým na břišní tanec snadno a rychle

22. 9. 2004
Kostým na břišní tanec snadno a rychle
Šaty dělají člověka. Kostým dělá břišní tanečnici. Ten správný obleček si můžete koupit, půjčit nebo sama vyrobit. Jak na to?

Na vlastnoručně ušitý kostýmek můžete být náležitě hrdá. Šikovná švadlenka si návrh a střih vytvoří sama nebo ho okoukne z fotografie a ušije si bolerko, sukni nebo široké harémové kalhoty. Důležitá je látka – měla by zaujmout, být pestrá a barevná. Krásně vypadají ručně malovaná látky – na originální orientální ornamenty lze použít barvy na látku. Méně šikovné tanečnice si na klasickou podprsenku našívají korálky, řetízky, penízky, flitry a třásně. Je to sice mravenčí práce, ale večer u televize a oblíbeného seriálu utíká hezky od ruky.

Nezbytným doplňkem tanečnice jsou penízky na bocích, ať v podobě celokovového stříbrného či zlatého penízkového pásu nebo v podobně penízkového šátku – tj. pruhu látky s našitými penízky. I ten se dá vytvořit doma, ale naháčkovat nebo našít stovky a tisíce penízků na vhodnou látku (šifon nebo samet) zaměstnaná žena s průměrnou dávkou trpělivosti obtížně zvládá.

Pokud volný čas trávíte raději jinak než ručními pracemi, oděv na břišní tanec si můžete zakoupit. Nabídka je opravdu široká - např. jen šátků se vyrábí nepřeberné množství – vybírat se dá podle barevného odstínu, tvaru, velikosti, typu dekorace aj. V orientálních obchůdcích najdete šátky obdélníkové, obloukové, šátky ve tvaru vlnek, šátky trojcípé, zdobené korálky, perličkami, flitříky nebo penízky. Od kratších šátků, které kryjí zadeček, se pak ještě odlišují dlouhé, tzv. sárongy, které sahají tanečnici až po kotníky, jsou též bohatě zdobené a „cinkavé“ a již se pod ně nemusí nosit sukně nebo kalhoty.

Pro běžnou návštěvu kurzů ale stačí přiléhavé tričko nebo top, široká sukně nebo kalhoty a penízkový pás. Pás není jen estetickým doplňkem - pás tančí s vámi. Nejvíce při třesení boky - tzv. pohybu shimmy. Pásy tanečnic navíc vytvářejí v sále dokonalou zvonkohru – každý cinká a zvoní jinak, ale přesto jsou všechny synchronní. Běžný penízkový šátek pořídíte okolo 1.500 Kč.

Až vám nebude stačit „obyčejný“ penízkový šátek, můžete si pořídit profesionální kostým. Skládá se většinou z podprsenky a širokého bočního pásu – oboje bývá velmi bohatě zdobené jemnými flitry a třásněmi. Součástí kostýmu bývá sukně, taneční závoj, ozdobné pásky na paže a čelenka. Vše samozřejmě barevně sladěné. Cena se pohybuje od cca 12.000 Kč.

Na jednorázovou akci, např. vystoupení, je lepší si kostým zapůjčit. Většinou se skládá vratná záloha a půjčovné se pohybuje řádově ve stokorunách za den, záleží na hodnotě půjčovaného oděvu.

Ozdůbky a šperky jsou nezbytnou součástí každého kostýmu – dokrášlovat se můžete náušnicemi, čelenkami, náramky na paže i kotníky, šperky na krk i zvláštními ozdobami na ruce a nohy, kdy jeden nebo více prstů spojuje jemná síť penízků nebo korálků se zápěstím nebo kotníkem.

České orientální tanečnice se vyznačují bohatou fantazií a šikovně kombinují jednotlivé doplňky – penízkový šátek na boky slouží i jako slušivá čelenka, pásek na krk se dá dobře obtočit kolem ruky nebo našít na podprsenku, starší záclona nebo ubrus s třásněmi poslouží jako zajímavý základ pro sukni, vršek nepoužívaných plesových šatů vytvoří zdobný top a krajka z noční košile po babičce ozdobí podprsenku.

Ať již máte na sobě cokoli, nejdůležitější je, abyste se cítila příjemně a pohodlně. Nezáleží na tom, zda to bude v prostém plážovém šátku okolo boků anebo v kostýmu za patnáct tisíc.

Kde nakoupit?

  1. Kostýmy, šátky, pásy, penízky, CD aj. - orientální obchůdky: Praha 2, Lužická 9 nebo Plzeň, Klatovská třída 28 (www.orientalnitanec.cz)
  2. Barvy na látku – papírnictví, drogerie, specializované obchody, např. Altamira (www.vytvarnepotreby.cz)
  3. Korálky, flitry, třásně – obchody s látkami, tržiště

zdroj: www.orientalnitanec.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

I když je Slunce ve vašem znamení, netvoří hezkou kvadraturu s Marsem. Kvůli tomu jste vyčerpaní a schází vám energie. Na druhou stranu moc dobře víte, jak si vitalitu doplnit a…