Kouření je ženám nebezpečnější než mužům

7. 3. 2002
Kouření je ženám nebezpečnější než mužům
Vědci z norského Národního institutu veřejného zdraví vidí budoucnost boje s kouřením poměrně jasně. Podle nich je totiž nutné soustředit se více než dosud na prevenci kouření u žen, protože u nich jsou důsledky kouření ničivější než u mužů.

Kouření je ženám nebezpečnější než mužům

Vědci z norského Národního institutu veřejného zdraví vidí budoucnost boje s kouřením poměrně jasně. Podle nich je totiž nutné soustředit se více než dosud na prevenci kouření u žen, protože u nich jsou důsledky kouření ničivější než u mužů. Tento názor odborníci odvodili ze studie, které se zúčastnilo více než 65000 Norů a Norek starších 20 let v letech 1995-97.

Ťčastníci studie vyplňovali dotazníky, v nichž mimo jiné figurovaly otázky na téma kouření a výskytu dýchavičnosti, dušnosti, kašle, chronické bronchitidy nebo astmatu. Třetina účastníků studie byli kuřáci, přičemž muži většinou se svým zlozvykem začali v nižším věku a kouřili více. Celkově se u kuřáků vyskytovaly problémy s dýchacím ústrojím dvakrát častěji než u nekuřáků, přičemž s délkou kouření se výskyt těchto obtíží zvyšoval. To je také důvod, proč muži trpěli obtížemi častěji než ženy. Situace se ale změnila, když se data přepočítala na tzv. "krabičko-roky", které odpovídaly kouření 20 cigaret denně po dobu jednoho roku. U mužů znamenal jeden "krabičko-roky nárůst rizika dušnosti o 2,5%, zatímco u žen o 3,8%. Výskyt astmatu vzrostl u mužů o 1,5%, u žen o 3%. Trvalý kašel po jednom "krabičko-roku postihl o 3,2% mužů a 4,8% žen více, a chronická bronchitida se vyskytla častěji u 1,5% mužů a 3% žen.

Nárůst obtíží je tedy asi dvojnásobný! S přibýváním "krabičko-roků" se příznaky pochopitelně dále zhoršovaly. Lékaři zatím nevědí, proč jsou ženy na negativní účinky kouření citlivější než muži. Možným vysvětlením může být, že ženské plíce jsou menší, a proto je v nich koncentrace škodlivin vyšší. Každopádně je nutné doporučit především mladým ženám, aby se tohoto nebezpečného zlozvyku vystříhaly.

Zdroj : HealthScout - Pediatrics
Yahoo Reuters Health News - Diabetes Care 2001
HealthScout - Journal of Clinical Oncology
HealthScout - Journal of Epidemiology and Community Health
HealthScout - JAMA

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Atmosféra v rodině není sice ideální, ale o víkendu povolí ledy. Opět se dostanete do kondice. Už si nelezete tolik na nervy a navzájem se podporujete. Hlavně nebuďte moc extravagantní,…

Nejčtenější články

Doporučujeme