Kouření? Nejen rakovina plic, ale hlavně vrásky!

10. 1. 2002
Kouření? Nejen rakovina plic, ale hlavně vrásky!
Pokud žena kouří od svých dvaceti let, po čtyřicítce je její pleň o nějakých 20 let starší.

Kouření? Nejen rakovina plic, ale hlavně vrásky!

Není žádnou novinkou, že strašit zdravotními riziky kouření mladé lidi, kteří se oprávněně cítí být na počátku života a připadají si takřka nesmrtelní, není vždy právě efektivní. Proto odborníci z Asociace evropských lig proti rakovině usoudili, že například pro mladé ženy bude mnohem působivější jiné upozornění: varování, že kouřením se poškozuje půvab, a například pleň stárne rychleji a tvoří se na ní vrásky.

Podle vědců je důležité oslovit právě ženy, neboň ve věkové skupině do 45 let je už nyní výskyt rakoviny plic u žen častější než u mužů. Navíc pokud se žena vzdá svého návyku v nižším věku, je možné ještě negativním důsledkům kouření předejít. Autoři této myšlenky také upozorňují, že je mnohem důležitější pokusit se předat lidem pozitivní informaci ("Pokud přestanete kouřit, udržíte si svou krásu.") než vyhrožovat jim tak velkým nebezpečím, jako je rakovina plic.

Negativní informace mají totiž lidé sklon odmítnout, zatvrdit se vůči nim, a pak je informační kampaň neúčinná. Pro mladé lidi je navíc varování před nebezpečím úmrtí velmi vzdálené. A jak konkrétně je možné důsledky kouření formulovat? Pokud žena kouří od svých dvaceti let, po čtyřicítce je její pleň o nějakých 20 let starší, než na kolik by měla vypadat. Není to už rozdíl, který by stálo za to zvážit?

Zdroj: Reuters Health News
Health Scout - Fertility and Sterility
BBC News
UniSci - American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine,HealthScout - Journal of the National Cancer Institute

---------------
Ilonka nás poprosila o uveřejnění své fotografie a tak ji zde máte. Vaše redakce

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento den je ideální pro relaxaci a lehké sportovní aktivity. Pokud jste ovšem v práci, nezatěžujte se příliš, jinak se dílo nepodaří a zkazíte si víkend. Věnujte se dokončení nutných…

Nejčtenější články

Doporučujeme