Kouření v číslech: Co byste o cigaretách rozhodně měli vědět?

Kouření v číslech: Co byste o cigaretách rozhodně měli vědět?

Patříte mezi kuřáky a stále si svůj zlozvyk přede všemi obhajujete? Myslíte si, že je to vaše věc a nehodláte se cigarety vzdát? Kouření ale není jen vaše věc, týká se nás všech. Nebo si to pořád ještě nemyslíte?

Mýtus č. 1: Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné.

Fakt: Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák, je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci již tak znečistěného ovzduší.

Mýtus č. 2: Závislé ženě na cigaretách v pokročilém stupni těhotenství se nedoporučuje přestat kouřit.

Fakt: Přestat kouřit má význam vždy a především v těhotenství. U silné kuřačky musíme vzít v úvahu fakt, že se můžou projevit abstinenční příznaky (neklid, třes, poruchy, nálady). Proto jako pomocný nástroj můžete využít žvýkačky či náplasti s obsahem nikotinu k odvykání kouření. Co možná většina z nás neví, je to, že děti kuřáků jsou citlivější než dospělí na vlivy pasivního kouření. Proto by každá kuřačka měla ihned po tom, co se dozví, že je těhotná, přestat kouřit," uvedla vedoucí lékařka Centra prevence a léčby závislostí na tabáku u dětí a adolescentů Vítkovické nemocnice Marcela Kašpárková s tím, že i zdravotníci si ale uvědomují, že to není nic jednoduchého, protože kouří-li žena delší dobu, je pravděpodobné, že se u ní již vyvinula fyzická závislost na nikotinu srovnatelná se závislostí na drogách.

Mýtus č. 3: Elektronické cigarety jsou dobrá náhražka

Fakt: Samozřejmě je tato cigareta menší zlo než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím, že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.

Mýtus č 4: Alergie jsou dědičné a kouření rodičů na alergie dítěte nemá vliv

Alergie jako taková se nedědí. Dědí se pouze sklon k alergiím. Do jaké míry se dědičná vloha projeví, záleží na dalších okolnostech. Kouření rodičů v tomto procesu hraje velkou negativní roli. Snižuje kvalitu spermií, zhoršuje prospívání plodu v děloze a po porodu působí jako jeden ze spouštěcích faktorů pro rozvoj astmatu.

Obecně mezi nejčastější problémy rodiček kuřaček patří předčasný porod, malá porodní váha narozeného dítěte či vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Miminka si do života „odnášejí“ nemoci způsobné nepříznivými vlivy kouření již v době, kdy se dítě vyvíjelo v matčině lůně. Sem patří např. poruchy vývoje, poruchy chování. Druhou kategorii představují nemoci a patologie, které vznikají na základě vdechování kouře kojencem a přijímáním nikotinu v mléce. Sem patří především snížení obranyschopnosti zejména zhoršením slizniční imunity, opakované záněty dýchacích cest, rozvoj alergií, vyšší krevní tlak.


MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR

Jedním z hlavních důvodů, proč navrhujeme opatření ohledně zákazu kouření ve všech uzavřených prostorách restaurací, je ochrana nekuřáků před škodlivými účinky pasivního kouření. Zvláště těhotné ženy, kojící maminky a děti jsou nejvíce ohroženými skupinami. Navíc na malých městech a vesnicích nekuřácké restaurace prakticky neexistují a mnoho rodin s malými dětmi tak musí řešit dilema – trpět v zakouřeném prostředí, nebo nejít do restaurace nebo kavárny vůbec.

Musíme si uvědomit, že nyní je velmi silná základna kuřácké populace, jelikož mladí lidé kouří více a začínají kouřit dříve. Pokud člověk nezačne kouřit v mladém věku, je velmi pravděpodobné, že nezačne kouřit vůbec. A tím hlavním vzorem mu jsou především rodiče a blízké okolí. „V tuto chvíli podíl kuřáků, kteří začali kouřit před 15. rokem věku, stoupl od roku 1997 o 60 %!“ uzavírá MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví.

Kouření v číslech:

  • 71 % případů rakoviny hltanu zasahuje kuřáky
  • téměř 60 % rakoviny jícnu či hrtanu taktéž
  • celých 96 % případů rakoviny plic je způsobeno kouřením
  • čtvrtina případů rakoviny žaludku, tlustého střeva či konečníku není způsobena jídlem a obezitou, ale právě kouřením; stejně tak 45 % případů rakoviny močových cest a dvě třetiny rakovin ledvinné pánvičky a močového měchýře
  • 50 % případů infarktů před 50. rokem věku je z kouření; 45 % srdečních selhání před věkem 45 let
  • úmrtí mužů kuřáků mezi 35. a 75. rokem je 38 % případů způsobeno kouřením. Dalších 19 % úmrtí je v důsledku kouření pro muže starší
  • kuřáci si ubírají v průměru více než 6 let svého života

Článek připraven ve spolupráci s MUDr. Ferdinandem Polákem (náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, lékař pro intenzivní péči ve VFN) a MUDr. Martinem Gregorou, dětským lékařem a endokrinologem z Nemocnice Strakonice a.s.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud