Kouření v dospívání způsobuje psychické problémy

19. 3. 2002
Kouření v dospívání způsobuje psychické problémy
Mladý člověk si často neumí představit, že by ho kouření cigaret mohlo nějak poškodit, vždyň jeho tělo je tak mladé a celý svět leží před ním� Bohužel, kromě rakoviny plic nebo dalších nebezpečných onemocnění, která se u kuřáků vyvíjejí řadu let, existují i obtíže, které se projeví už po několika málo letech.

Kouření v dospívání způsobuje psychické problémy

Mladý člověk si často neumí představit, že by ho kouření cigaret mohlo nějak poškodit, vždyň jeho tělo je tak mladé a celý svět leží před ním� Bohužel, kromě rakoviny plic nebo dalších nebezpečných onemocnění, která se u kuřáků vyvíjejí řadu let, existují i obtíže, které se projeví už po několika málo letech. Již dříve se zjistilo, že kuřáci mívají psychické problémy, nevědělo se ale, jestli je kouření důsledkem duševní nevyrovnanosti nebo naopak. Odpověď na tuto otázku dávají vědci z Psychiatrického institutu státu New York a z Kolumbijské univerzity, podle nichž je kouření v dospívání příčinou a zvýšený výskyt úzkostných poruch v rané dospělosti důsledkem.

Ťzkostnými poruchami přitom rozumíme například agorafobii, tedy strach z otevřených prostor, nebo panickou poruchu. Svůj závěr vědci odvozují ze studie, které se zúčastnilo 688 mladých lidí. Ti byli dotazováni v letech 1985 a 1986, kdy jim bylo v průměru 16 let, a poté opět v letech 1991 a 1992, kdy jim bylo kolem 22. V prvním dotazování trpělo úzkostnými poruchami 6 procent těch, kdo kouřili nejméně krabičku denně. Při druhém dotazování to již bylo 65 procent! V podrobnější analýze vědci zohlednili ještě další faktory, které mohou souviset se vznikem úzkosti, například konzumaci alkoholu a drog, problémy v dětství, temperament, depresi či úroveň vzdělání. Po tomto zpřesnění se ukázalo, že krabička denně či více znamená zvýšení rizika vzniku agorafobie 6,8krát, u všeobecné úzkostné poruchy roste ohrožení 5,5krát a panická porucha se u těchto lidí v raném mládí vyskytuje 15,5krát častěji.

I když závěry amerického týmu budou muset být potvrzeny dalšími výzkumy, už nyní je zřejmé, že se jedná o zásadní průlom ve sledování negativních dopadů kouření. Už po několika letech může být kuřák stižen velmi závažnými obtížemi, a také se ukazuje, že cigareta nepůsobí pouze uklidnění, které kuřáci často vyhledávají, ale má na psychiku nezanedbatelný negativní vliv. Přitom, jak vědci upozorňují, v USA je stále mezi dospívajícími třetina kuřáků, přičemž toto číslo v posledních letech nijak výrazně neklesá, i když celkově kuřáků ubývá.
Nebylo by proto zřejmě od věci mladé lidi v rámci preventivních kampaní upozorňovat, jak závažnému a takřka bezprostřednímu ohrožení se svým zlozvykem vystavují.

Zdroj : HealthScout - Pediatrics
Yahoo Reuters Health News - Diabetes Care 2001
HealthScout - Journal of Clinical Oncology
HealthScout - Journal of Epidemiology and Community Health
HealthScout - JAMA

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Už nějakou dobu na sobě pociťujete zvýšený intelektuální náboj a expanzi nápadů. Toto příjemné období bude pokračovat až do konce třetího červencového týdne. Přísun kreativní nápadů…

Nejčtenější články

Doporučujeme