Kouření v těhotenství ovlivňuje vznik syndromu nepozornosti

Kouření v těhotenství ovlivňuje vznik syndromu nepozornosti

Fakt, že kouří-li žena v těhotenství, ovlivňuje významně zdraví svého nenarozeného dítěte, je dostatečně prokázaný. Vedle mnoha jiných chorob může svému miláčkovi přivodit různá poškození mozku. Britští psychiatři a psychologové nyní zjistili, kouřící matky mají mnohem častěji děti se syndromem ADHD, při němž postižení nejsou schopni na cokoli zaměřit pozornost a soustředit se, ale naopak jsou nadmíru hyperaktivní.

Doktorka Anita Thaparová z Lékařské fakulty velšské univerzity sledovala syndrom ADHD na téměř patnácti stech párech dvojčat. U nich pomocí dotazníkové metody sledovala se svými kolegy míru postižení syndromem, jeho symptomy, vliv kouřících matek na vznik syndromu a syndromy přidružených postižení. Výzkumný tým doktorky Thaparové zjistil, že největší vliv na výskyt syndromu u dětí mají stejně postižení předci, po nichž se syndrom dědí, a také v těhotenství kouřící matky.

"Naše práce jen potvrdila výsledky mnohých dřívějších studií. Ale jako první jsme zjistili a potvrdili, že kouření v těhotenství zvyšuje několikanásobně riziko vzniku syndromu ADHD u dětí. A tento faktor můžeme postavit na roveň genetické výbavě předků, kteří chorobou trpěli a přenášejí ji na své děti," oznámila novinářům doktorka Thaparová.

Syndrom ADHD je poruchou schopnosti koncentrace provázenou nadměrnou aktivitou. Takto postižení lidé se nedokáží na žádnou činnost soustředit, často se nedokáží vůbec učit, špatně čtou, a jejich život je tak omezený. Děti postižené syndromem musejí navštěvovat speciální školy. Zdravý člověk naopak dokáže pozornost na jistou činnost či podnět zaměřit a udržet dlouhou dobu, dokáže se například soustředit na přednášku trvající několik hodin, přičemž sedí v tichosti a téměř bez pohybu. (Plus)

Doporučujeme

Články odjinud