Kouzelná Menorca - díl II.

13. 5. 2010
Kouzelná Menorca - díl II.
Co všechno musíte vidět na Menorce? Přinášíme vám pár turistických tipů, která místa si nesmíte nechat ujít!

Ciutadella Historické a kulturní centrum, které si dodnes uchovalo atmosféru středověkých měst. Určitě se vám zalíbí staré šlechtické paláce, velkolepá katedrála, radnice, malebné uličky a zákoutí. Centrem nočního života je malý přístav, pobavit se zde můžete v řadě barů a diskoték. Ve srovnání s ostrovy Mallorca a Ibiza je na na Menorce noční život mnohem klidnější.

Přístav v Mahónu Je raritou, má délku 6 km a umožňuje i velkým lodím vplout téměř až do centra města. Zátoka je považována za druhý nejlepší přírodní přístav na světě po havajském Pearl Harboru. Nejlépe si ho prohlédnete při okružní plavbě lodí. Kromě přístavu vás zaujme staré opevnění, prohlédnout si můžete i pěkné muzeum.

Navety Prohlédněte si jedinečné prehistorické kamenné stavební památky, které nikde jinde nenajdete. Uprostřed pastvin a polí objevíte pohřební komory ve tvaru převrácené bárky, kterým se říká navety. Nejstarší Naveta des Tudons je stará tři a půl tisíce let. „Moderní“ kamennou památkou je pozoruhodný bývalý lom Pedreres de s’Hostal blízko Ciutadelly vykazující obrovské prostory, které se využívají ke kulturním akcím.

Fornells Tato přímořská vesnička se nachází na severním pobřeží. Okouzlí vás klidnou atmosférou s bílými domky, malým kostelíkem a půvabným rybářským přístavem. Pobřežní promenáda s palmami nabízí krásný pohled na rybářské bárky a malé jachty. V létě se zde scházejí surfaři a milovníci plachetnic.

Oslavy a svátky Menorčané po celý rok rádi a často oslavují. Pokud se vám podaří zúčastnit se nějaké slavnosti, odnesete si z ní nezapomenutelné zážitky. Jsou plné hudby a tance a oplývají množstvím dobrého jídla a pití. Zvláštností jsou průvody jezdců na koních, pro které mají místní doslova slabost. Koně předvádějí „tance“ na zadních nohou. Čím déle vydrží v této pozici, tím jsou odměněni silnějším potleskem nadšených diváků. Hlavní sezona oslav začíná tradičně v Ciutadelle svátkem svatého Jana 23. až 24. června a končí v Mahónu začátkem září.

Menorca na talíři Labužníci ocení především skvělou langustovou polévku, nejlepší dostanete v přístavu Fornells. Pokud vás odradí její cena a spokojíte se s polévkou zeleninovou, která se připravuje z cibule, česneku, zelené papriky a malých rajčat, určitě nebudete litovat. Zelenina hraje vůbec velmi důležitou roli v místní gastronomii. Svoje místo v ní mají ryby a mořské plody, stejně jako všechny druhy masa. Pochutnat si můžete na takových specialitách, jako je králík s fíky či koroptev se zelím. Nevynechejte lahodný mahónský sýr, který se vyrábí se už půldruhého tisíciletí.

Na menorském jídelníčku najdete samozřejmě také španělské národní jídlo paellu – šafránové rizoto s mořskými plody, masem a zeleninou. Ke kávě si můžete vybrat z bohaté nabídky moučníků, například koláč z kynutého těsta ve tvaru šnečí ulity. Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem místních obyvatel je známý gin Xoriguer, který ředí citronovou limonádou.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Maminka.„

ČTĚTE TAKÉ:
Kouzelná Menorca - díl I.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Po pravdě řečeno není váš aktuální život procházka růžovým sadem. Negativní myšlenky si vyžeňte z hlavy a problémy raději začněte řešit. Jen s dobrým úsudkem máte šanci na úspěch. Když to…

Nejčtenější články

Doporučujeme