Kouzelná moc parfémů! Už máte doma ten pravý?

5. 8. 2014
Aroma, které nás doprovází celý den, toho o nás dokáže prozradit mnohem víc, než bychom toho sami chtěli! Jste celý život věrná tomu jednomu, nebo spíš ráda experimentujete a zkoušíte novinky?

Každý z nás má jiný nos a vůně vnímá úplně jinak. Vybrat si parfém, který vám opravdu sedne, není otázkou několika minut a tento proces vyžaduje trpělivost. Kromě toho, každé aroma se na těle rozvine jiným způsobem, proto rovnou zapomeňte na výběr vůní podle papírků, které jsou v parfumeriích k dispozici. Vždy ho stříkněte na tělo a nechte minimálně hodinu „odstát“. Také platí, že když se ráno navoníte, neměla byste sama parfém celý den vnímat. Pokud ho na sobě cítíte, může to vést k bolestem hlavy. Historicky se velmocí parfémů stala Francie. Tam také dělí vůně na sedm základních skupin.

1. Citrusové – aroma citrónů, pomerančů, mandarinek i květin citrusových stromů

2. Květinové – aroma růže, lilie, fialky, narcisu, jasmínu…

3. Cypřišové – vůně větvičníku, bergamotu, pačule

4. Kapradinové – převládají vůně levandule, lesního mechu a bergamotu

5. Dřevité – aroma santalového, cedrového, růžového dřeva, pačule

6. Orientální – aroma abmry, vanilky, kadidla, santalového dřeva, koření, ale i čokolády, kávy, ořechů

7. Kožené – velmi suché vůně, kůže, kouře, popelu, tabáků

Každé aroma se skládá z hlavy, srdce a základů. Během hodiny se vůně rozevírá jako květina a ocenit ji naplno dokážeme až po nějaké době. Hlava je to, co ucítíme hned na první nadechnutí. Musí zaujmout a udělat na nás dojem, proto se také na ní klade velký důraz. Srdce naplno ucítíme, až odezní tóny hlavy. Tóny jsou o něco hlubší a jejích výdrž je kolem dvou hodin.

Následně přichází základ. Tyto nejnižší tóny s námi zůstanou nejdéle. Dále se parfémy dělí i podle koncentrace. Parfum (také extrait) jako takový je nejintenzivnější vůně. Obsahuje 15-40% vonných látek a není zas tak běžný. Jeho kvalitě i intenzitě také odpovídá cena. Běžnější pro nás jsou pojmy Eau de Parfum, což je parfémová voda, která má podíl vonných látek od 12 do 15 % a Eau de Toilette – toaletní voda s podílem vonných látek 6-12 %.

Toaletní voda je vhodná, pokud neholdujete intenzivní vůní a ráda zkoušíte novinky. Můžete jich mít na stolku celý zástup a každý den používat jiný druh. Také je perfektním společníkem na víkend, kdy si chcete odpočinout od své obvyklé voňavky ale stále příjemně vonět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Parfémovou vodu si zamilují ženy činu, které mají aktivní pracovní život. Na rozdíl od parfému není voda tak silná a nebude dráždit okolí, přesto ale má mnohem lepší výdrž než toaletní voda a i vůně je o poznání intenzivnější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Otázkou zůstává, kam a jak vůni správně nanášet? Například Estée Lauder doporučuje nanést ji na místa, která jsou neustále v pohybu – vnitřní část loktu, zadní část kolena, zápěstí a dlaně. Za nejlepší způsob nanesení pak – rozprášit parfém před sebou a následně do toho voňavého oblaku vstoupit. Francouzská kráska Catherine Deneuve má například vždy navoněné vlasy a zátylek. Coco Chanel zas radila nanést kapku parfému na místa, kam byste chtěla dostat polibek.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve finále zářijového měsíce budete v práci neobratní a nesoustředění. Už nevíte, jak zaujmout šéfa. S kolegy si také nerozumíte a máte dojem, že vám hází klacky pod nohy. Milí Berani,…