Krakov: Pět NEJ města králů a umění

24. 6. 2015
Krakov: Pět NEJ města králů a umění | Zdroj: Shutterstock
[Soutěž] Je téměř nemožné alespoň částečně zachytit atmosféru města, jako je Krakov. Historie se zde setkává s nejmodernější současností, křesťanství s židovstvím… Centrum Malopolska si můžete zběžně prohlédnout za den, ale nejlépe je vychutnávat si ho pomalu a opakovaně se sem vracet.
  • 1. PLAC NOWY – Jedno z hlavních náměstí ve čtvrti Kazimierz je známé díky svým trhům , které se zde pravidelně konají. Seženete tu prakticky vše od zeleniny přes květiny až po nejrůznější sortiment blešího trhu . I když nebudete chtít nic kupovat, přijďte se podívat, zážitkem je i samotné pozorování dění u stánků. Kromě těchto trhů je Plac Nowy známý také množstvím nejrůznějších kaváren a restaurací různých cenových úrovní a zaměření (např. Alchemia, Barak nebo Singer).
  • 2. MOHYLA TADEUSZE KOŚCIUSZKA – Kopiec Kościuszki – uměle navršený kopec vznikl mezi lety 1820–1823 k uctění památky národního hrdiny Tadeusze Kościuszka , bojovníka za nezávislost Polska na konci 18. století. Z vrcholu mohyly se nabízí krásný výhled na Krakov (z výšky asi 35 m).
  • 3. MANGGHA – Muzeum japonského umění a techniky vzniklo teprve v 90. letech 20. století, ale patří k naprosto ojedinělým institucím svého druhu v celé střední Evropě. Stojí na břehu Visly, naproti Wawelu, a je nepřehlédnutelnou stavbou (autorem je architekt Arata Isozaki ). Kromě výstavnické činnosti funguje také jako kulturní centrum s nejrůznějšími aktivitami.
  • 4. ZAKRZÓWEK – Jezero ležící v krakovské čtvrti Dębniki. Původně šlo o lom, který byl zatopen vodou a je oblíbeným místem koupání a provozování vodních sportů . Ideální je také poměrně krátká vzdálenost od centra (necelých 30 minut).
  • 5. PLAC SZCZEPAŃSKI – Nenápadné náměstí nedaleko rušného centra překvapí poklidnou atmosférou. Lemují ho měšťanské domy , některé s krásně zdobenou fasádou . Středobodem je pak rodný dům Jana Matejka, významného polského malíře 19. století, v němž je dnes umístěno umělecké muzeum (Bunkier Sztuki). V okolních uličkách je mnoho barů a restaurací s nabídkou nejrůznějších druhů kuchyní.

Než se do Krakova vydáte, nezapomeňte s námi soutěžit na www.lideazeme.cz/cestounecestou

Témata článku:   

Komentáře

Horoskopy

Jako sluneční vyslanci máte ve svém erbu, že budete lidem kolem sebe působit potěšení. Přes všechnu vaši dobrou vůli se však přece jen na domácím poli objeví nějaké mráčky. Zlobivý Mars,…

Nejčtenější články

Články odjinud