Královna Alžběta dnes slaví 90! Jak vypadala zamlada? Byla vážně krásná!

21. 4. 2016
Dnešní den se nese ve Velké Británii v duchu velkolepých oslav. Dnes je to totiž přesně devadesát let, co se narodila Alžběta II, nejstarší a nejdéle panující královna v historii země.

Alžběta Alexandra Marie Windsorová se narodila 21. dubna 1926. Korunní princeznou se stala v deseti letech, kdy nastoupil na trůn její otec Jiří VI. (Původně se měl stát králem jeho starší bratr Eduard VIII., ale ten dal přednost sňatku s americkou herečkou Wallis Simpsonovou a raději abdikoval).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jako dítě Alžběta nechodila do školy. S mladší sestrou Margaretou byly vychovávány doma a vzdělání se jim dostalo prostřednictvím soukromých učitelů. Za druhé světové války se Alžběta angažovala jako pomocnice v ženské službě.

Na britský trůn nastoupila po smrti Jiřího VI., v necelých 27 letech. V den její korunovace o ní napsal The Daily Telegraph: „Je tak křehká! Vypadá jako holčička a stane se královnou!“ Tenkrát ještě někdo netušil, že dokonce nejstarší a nejdéle panující v celé historii.

20. listopadu 1947 se Alžběta vdala za svého vzdáleného příbuzného (prapravnuka královny Viktorie) prince Philipa, porodila mu čtyři děti: Prince Charlese, Prince Edwarda, Prince Andrewa a Princeznu Annu. Alžběta je také pětinásobnou babičkou a sedminásobnou prababičkou.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dostanete hned několik pozvánek na soukromé večírky, firemní párty nebo plesové merendy. Je zřejmé, že vás ostatní vyhledávají, neboť dokážete pobavit či stmelit kolektiv. Bylo by ovšem…

Nejčtenější články

Doporučujeme