Krása a zdravá pleť? Známe některé zaručené recepty

20. 11. 2013
Ač se to nezdá, vaši krásu ovlivňuje nejen dědičnost, životní styl, pitný režim a používaná kosmetika, ale ve velké míře také spánek, stres i osobní spokojenost.

Skutečně pro krásu a zdraví pleti je mimo jiné důležité hodně spát, vyhýbat se stresu a být spokojení. Jenže to, zdá se, je občas nad lidské síly. Stresu je každý den až až, povinností a věcí, které chceme dennodenně zvládnout je tolik, že spánek šidíme pravidelně a kde najít duševní pohodu, natož pocity štěstí? Možná stačí, když ráno vykročíte správnou nohou, zkusíte věci dělat jinak a budete myslet nejen na práci, povinnosti a rodinu, ale také na sebe...

1. recept – dobrý spánek

Kvalitní spánek je důležitý z mnoha důvodů – zlepšuje paměť, posiluje emoční stabilitu, ale také napomáhá regeneraci buněk celého těla. Těch kožních nevyjímaje. Během spánku se navíc uvolňuje melatonin, hormon, který stimuluje vlastní regenerační procesy pleti, a tak jí pomáhá získat hebký a plný vzhled.

„Bohužel, pokud je spánek přerušovaný, mělký nebo krátký, tělo tvoří méně melatoninu a pleť je pak povadlá a suchá s rozšířenými póry," říká dermatoložka MUDr. Yvonne Bergerová z BcD clinic v Praze.

„Melatonin je jakýsi elixír mládí, ale jeho tvorba se s přibývajícím věkem zpomaluje, takže díky nedostatku spánku je pak naše pleť v horší kondici, než by vzhledem k věku měla být," dodává. Spánek ovlivňuje krásu pleti ještě jiným hormonem – kortizolem. Tento stresový hormon se při nedostatečném spánku tvoří v těle ve větším množství a podílí se na vzniku tmavých kruhů pod očima a negativně ovlivňuje kolagenová vlákna, což vede ke vzniku hlubokých vrásek a strií.

Co dělat pro krásu?

• Hodně spěte

Snažte se spánku věnovat dostatek času a choďte spát včas, co naspíte do půlnoci, to se počítá dvojnásob. Spěte alespoň šest hodin, a pokud jste to v noci ošidili, přidejte si extra porci spánku (stačí krátké zdřímnutí) během dne. Pamatujte na to, že melatonin se začne vylučovat asi dvě hodiny poté, co tvrdě usnete a mnohem lépe se tvoří, pokud spíte v tmavé místnosti.

• Hydratujte

Jediným velmi jednoduchým a přitom přírodním prostředkem, jak ovlivnit krásu pleti, je voda – pitný režim. Při nedostatku tekutin je pleť vysušená, vrásčitá a mdlá. Suchá pleť nejen zviditelňuje vrásky, ale díky nedostatku vody v těle se jich mnohem více tvoří.

• Nechejte noční krémy pracovat za vás

Přes noc je ochranná bariéra pleti o něco nižší, a tak pleť lépe vstřebává hydratační a výživné látky obsažené v kosmetice. Ideální jsou noční pleťové masky nebo noční krémy s obsahem antioxidantů a speciálních pečujících komplexů, které maximálně podpoří regenerační procesy a obnovu pleťových buněk.

2. recept – pocity štěstí

Možná si povzdychnete, že právě štěstí se nikde koupit nedá a ovlivnit ho, to vůbec není jednoduché. Nemusíte se ale tetelit štěstím, jak se říká, úplně postačí pocity spokojenosti a vnitřní radosti. Například když je vám dobře na procházce s partnerem, při tanci, nebo při sportu... Pohyb a fyzická aktivita totiž spouští tvorbu hormonů dobré nálady, což se pak projeví i na vaší pleti.

„Endorfiny, které se tvoří, kdykoli jsme aktivní, se nazývají také hormony štěstí, protože způsobují dobrou náladu a pocity štěstí. Ale také tlumí bolest a pomáhají pleti získat hebký vzhled," vysvětluje dermatoložka MUDr. Yvonne Bergerová a dodává: „K tomu se přidává ještě účinek dalšího hormonu, dopaminu, který způsobuje vznik příjemných pocitů, ovlivňuje vzrušení a radost, tak zvyšuje krevní oběh a pleť je díky němu zářivější." Celé kouzlo vnitřní radosti a spokojenosti tkví v tom, že je vnímají i ostatní, takže když se cítíte šťastně a příjemně, více navazujete oční kontakt a více se na ostatní usmíváte. A ostatní se pak usmívají na vás. A i takové příjemné pocity se pak odrážejí ve vašem vzhledu.

Co dělat pro krásu?

• Usmívejte se a smějte se

Usmějte se na neznámého člověka, a to i když jste bez nálady a zrovna nemáte moc důvodů k radosti. Podle výzkumů, i předstírané štěstí pomůže k radosti. Smích zlepšuje krevní oběh a zlepšený krevní oběh znamená více kyslíku a vyživujících látek pro každou buňku v těle.

• Radujte se z maličkostí

Radost vyhlazuje vrásky – takže zajděte s kamarádkou na večeři, choďte sportovat, hrajte si s dětmi nebo vnoučaty, kupte si květiny, zajděte na masáž... Zkrátka dělejte to, co vám přináší radost.

• Dopřejte si intenzivní kosmetickou péči

Ideální je kosmetika, která kromě hydratace a výživy dodá pleti energii a neutralizuje toxické volné radikály, které se hromadí v důsledku stresu, znečištěného životního prostředí a slunečního záření.

3. recept – co nejméně stresu

Jak ovlivní vaši krásu život bez stresu? Nevíte? A všimli jste si, jak vaše pleť o dovolené vypadá a její kondice je o mnoho lepší, než když chodíte do práce? Důvod je jednoduchý – o dovolené relaxujete, odpočíváte, také mnohem více a lépe spíte, jste ve větším klidu, užíváte si a děláte si radost...

„Pokud jste vyčerpaní, pronikají živiny z jakkoli kvalitních přípravků do hlubších vrstev kůže mnohem obtížněji, zatímco stresové hormony oslabují ochrannou bariéru pleti, která je podrážděná a suchá," říká MUDr. Yvonne Bergerová a doplňuje: „Stres navíc způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu, takže v náročnějším období se může kvalita vaší pleti zhoršit, při stresu jste ještě k tomu napjatí a stažení, což snižuje proudění krve v pleti a ta získá bledý nezdravý vzhled.“

Co dělat pro krásu?

• Relaxujte

Pokud je dovolená v nedohlednu, používejte v náročných dnech všechny relaxační techniky, které vás uvolní a zbaví stresu – vyzkoušejte aromaterapii, koupele, masáže, pohyb i bylinkové čaje.

• Myslete na zdravý jídelníček

Zamilujte si ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, ryby, ořechy a semínka. Ač se to nezdá, i ty jsou pro vaši krásu důležité. Obsahují řadu výživných látek, vitaminy, minerály a omega 3 mastné kyseliny, které kožní buňky potřebují. Navíc jsou bohaté na antioxidanty a působí proti volným radikálům a posilují kolagenová a elastinová vlákna v pleti.

• Krémy nevtírat, ale vklepávat

Pleť zatížená stresem potřebuje hodně hydratace a šetrnou péči, takže vsaďte na své oblíbené přípravky a vyhněte se všemu, co by mohlo pleť podráždit a narušit její ochrannou bariéru (např. peeling). V období zvýšeného stresu dopřejte pleti lehké hydratační krémy a místo roztírání je do pleti vklepávejte. Tento způsob aplikace ostatně můžete praktikovat neustále – pokožku jemně prokrvíte, podpoříte vstřebávání přípravku a jeho účinek.

Tipy na správnou péči:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Léto je doslova za dveřmi, ale venkovním aktivitám neholdujete. Zaměřujete se na sebevzdělání a urovnávání sporů v rodině. Je možné, že vyřešíte dlouhodobé problémy, které vás tak tížily.…

Nejčtenější články

Doporučujeme