Krása se ukrývá v ledničce

4. 1. 2006
Krása se ukrývá v ledničce
Nejčastěji používané kosmetické prostředky sice mnohdy docela spolehlivě čelí škodám, jež přibývající léta i další faktory páchají na lidském zevnějšku, nicméně jdou obvykle jen po povrchu. Přitom v běžných domácnostech skrývají útroby ledniček potraviny, jež dokáží téměř zázračně omladit organismus zevnitř.

Jen vědět, kam a pro co sáhnout. Stárnutí pleti dokáže například účinně čelit cibule díky éterickým olejům, jež před ním nejen spolehlivě chrání buňky, ale také podporují látkovou výměnu a dokáží si poradit se vznikem arteriosklerózy. Odborníci radí konzumovat denně jednu polévkovou lžíci rozsekané syrové nebo podušené cibule v porcích salátu, na chlebu s máslem a tvarohem či jako přílohu k masovým pokrmům.

Trápení s křehkými, lámavými a zatrženými nehty na rukou i nohou lze předejít pojídáním jáhel, které jsou vydatným zdrojem kyseliny křemičité. Stačí dvakrát týdně nahradit běžně používané brambory nebo rýži kaší z této zemědělské plodiny. Menší tukové polštářky na krku či bradě vymizí po požití červené řepy a šťávy, do níž se nakládá. Za ztrátu nadbytečného tuku odpovídá betain, který tvoří jejich účinnou složku a dokáže si poradit s cholinem. Doporučená dávka: týdně dvě až tři porce řepy v podobě salátu nebo pití šťávy v mezidobí mezi hlavními jídly.

Lidé, které po probuzení děsí nateklé oči či nehezké váčky, jež se jim pod nimi přes noc utvořily, mají snadnou pomoc takříkajíc po ruce. Není jí nic jiného než běžně dostupná čerstvá petržel. Kvůli jejímu zřetelnému odvodňovacímu působení by ji měli proto používat do salátů, omáček, polévek nebo na chléb s máslem. Denně jí zdobit veškerá jídla. Je také šikovné,od věci, pořídit si speciální květináč, v němž bude pravidelně dorůstat.

Udržet si ploché břicho jde i bez namáhavého cvičení. Spolehlivě je zastoupí pravidelné požívání jedné sklenice jogurtu, tučného mléka nebo kefíru. Tyto potraviny dodávají tělu nejen potřebné množství vápníku, ale také je zásobují bakteriemi nutnými pro správné fungování trávicí soustavy. Předcházejí tak nepříjemnému nadýmání a zácpám. Lesk vlasům umí propůjčit ananas. Na jídelníčku by se měl objevovat v čerstvém stavu jednou za čtrnáct dní, přičemž je ho zapotřebí rozdělit na menší porce, které se pečlivým žvýkáním spotřebují v průběhu dvou až tří dnů.

S celulitidou se úspěšně potýkají především tučné mořské ryby, jako je sleď, losos nebo makrela. Díky vysokému obsahu mastných kyselin (např. Omega-3) podporují spalování tuků v buňkách a odbourávají vlákninu. Jedna porce týdně dokáže nejen zpestřit fádní střídání obvyklých pokrmů, ale navíc prokazatelně působí i na zdravotní stav organismu.

Z letargie dokáže vyvést ovčí sýr, jenž dodává tělu chybějící energii. Bakteriální kultury, které se v něm nacházejí, pomáhají oživit odumírající buňky a uvést je do aktivního stavu. Jako potravinový doplněk by neměl chybět dvakrát týdně. Na chlebu, nastrouhaný na salátech nebo zapečený. O čistotu pleti se umí postarat syrové kyselé zelí, které silným pročišťujícím působením zlepšuje prokrvení a odstraňuje veškeré nečistoty. Stačí ho konzumovat jednu porci každý druhý den. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Odpoutejte se od nepříjemností, které na vás čekají, a dočkáte se zadostiučinění. I když nejde všechno podle plánu, máte velké ambice a sny, a ty si chcete za každou cenu vyplnit! Nevěřte…