Krása za socíku: Místo řasenky krém na boty, make-up neexistoval. Pamatujete?

7. 3. 2023
I když jsou temné časy socialismu dávno za námi, mnoho z nás si jistě ještě vybaví prázdné regály v obchodech a častý nedostatek základního zboží. A co teprve kosmetiky! Pro ženy v dobách komunismu bylo největší vymožeností voňavé mýdlo, místo linky se často používaly vypálené sirky. A jaké kosmetické zboží se dalo najít pod pultem?

Vymoženosti podomácku

Pomáhat si k dokonalému vzhledu pomocí kosmetiky a líčidel je pro ženy v dnešní době zcela běžné. A nejen dnes, nejrůznější líčidla se používala už ve starém Egyptě. Během totality v České republice se ženy ve zbytku světa mimo socialistické státy mohly líčit klasickými líčidly, u nás však takové zboží nebylo k dostání. A pokud ano, bylo označované jako podpultové a dosáhly na něj jen ženy komunistických papalášů.

Pokud už se na trhu nějaká dekorativní kosmetika objevila, většinou byl o ni takový zájem, že se nedbalo ani na datum spotřeby, či dokonce na složení výrobku. Například o veganských produktech si tak nakupující  mohli nechat jen zdát. Bylo ale běžnou praxí, že se ženy líčily vypálenými sirkami a místo řasenky používaly krém na boty. Účesy se pak zpevňovaly cukrovou vodou nebo dokonce pivem. Dámských hygienických potřeb byl také nedostatek, a tak se často používaly noviny nejen místo toaletního papíru, ale také jako náhrada za vložky, později tak sloužila obyčejná vata.

Kde se v Praze zastavil čas? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Nemyslíte na hlouposti a zaměřujete se na důležité skutečnosti. Zkrátka a dobře neztrácíte čas s ničím, co by vás zpomalilo. Snažíte se zdokonalit ve všech oblastech. Merkur je v hezkém…

Nejčtenější články

Doporučujeme