Krásná, hladká, bez chloupků

19. 7. 2012
Krásná, hladká, bez chloupků
Jak docílit hladké pokožky po celém těle? Vyberte si (d)epilační metodu, která nejlépe odpovídá vašim nárokům.

Ačkoli jsou chloupky na našem těle zcela přirozené, na některých částech, zejména na nohou a v podpaží, dnes zas tak úplně normálně, alespoň v případě žen, nepůsobí. Odstraňování chloupků není ale jen věcí módy, nýbrž také hygieny. Při nadměrném pocení totiž ochlupení zhoršuje prodyšnost pokožky, podporuje množení bakterií a přispívá dokonce ke vzniku infekce. Jak se tedy v zájmu zdraví i pěstěného vzhledu nežádoucího ochlupení zbavit co nejefektivněji?

HOLENÍ

Holení namokro, ať už s pomocí holítka, nebo elektrického strojku, patří mezi nejoblíbenější metody odstraňování chloupků. Praktické moderní pomůcky usnadňují celý proces díky řadě chytrých detailů, ať už jsou to ochranné zvlhčující pásky pro hladší pohyb břitů po pokožce a snížení rizika poranění, integrované gelové pásky, které nahrazují holicí pěnu, nebo vícebřitá holítka pro preciznější holení. Na trhu jsou rovněž speciální pomůcky vhodné pro citlivou pokožku.

Výhody: Rychlá, snadná a finančně nenáročná metoda vhodná pro každou část těla.

Nevýhody: Možnost poranění či podráždění pokožky, velmi krátkodobý efekt, chloupky dorůstají rychle, navíc vypadají opticky silnější.

Efekt: Maximálně dva až tři dny.

Cena: Náklady na holení začínají už na 50 Kč. Pokud zvolíte dražší holítka, počítejte se sumou kolem 250 Kč, holicí strojek pořídíte od 600 Kč. Pěna na holení pak stojí od 39 Kč.

TIP: Možnému poranění, podráždění a vysušení pokožky zabrání holicí pěna, na kterou nezapomínejte zejména při holení citlivých partií, jako je podpaží nebo třísla. Holítka či žiletky měňte nejpozději po třech použitích, jen tak docílíte dokonalého efektu.

DEPILAČNÍ PŘÍPRAVKY

Mohou mít podobu krému, gelu či pěny, všechny ale fungují stejně – na principu chemické látky, která vlas těsně pod povrchem kůže zcela „rozpustí“. Přípravek stačí v tenké vrstvě nanést na pokožku, nechat 5–10 minut působit a poté ho spolu s narušenými chloupky odstranit pomocí přiložené špachtle. Některé přípravky lze použít také ve sprše, rychlý efekt nabízí depilační krém se zkrácenou dobou působení.

Výhody: Rychlé a bezbolestné, krásně hladký výsledek, dorůstající chloupky jsou jemnější. Tato metoda je vhodná na všechny partie těla kromě obličeje.

Nevýhody: Trochu zdlouhavá metoda s krátkodobým efektem, chloupky často zarůstají. V případě citlivé pokožky hrozí podráždění či dokonce alergické reakce.

Efekt: Ne déle než 5–6 dní.

Cena: 100–300 Kč podle výrobce a konkrétního typu přípravku.

TIP: Než daný přípravek použijete, vyzkoušejte ho na malém kousku kůže, zda nevyvolá alergickou reakci v podobě zarudnutí, pálení, svědění či otoku. Riziko podráždění snížíte, pokud sáhnete po výrobcích určených pro citlivou pokožku.

EPILACE VOSKEM

Jelikož odstraňuje chloupek i s kořínkem, patří mezi nejefektivnější metody. Vosk či jiná lepivá hmota (cukrová pasta, pryskyřice, orientální metody) se po zahřátí nanese v tenké vrstvě na pokožku, přiloží se depilační pásek z netkané textilie či papíru a rychlým tahem se spolu s nalepenými chlupy odstraní. Epilaci voskem lze absolvovat v kosmetickém salonu, existují ale i speciální přípravky pro domácí použití. Kromě přípravků na tělo existuje i vosk na obličej, např. Depilan, který je ideální pro tvarování obočí i odstranění chloupků nad horním rtem.

Výhody: Hodí se na všechny partie těla a lze ji provést i vlastními silami v pohodlí domova. Výsledek je dlouhodobý, chloupky dorůstají pomaleji a jsou slabší.

Nevýhody: Zpočátku dost bolestivá metoda s možností podráždění nebo alergie na horký vosk. Riziko zarůstání chloupků. Pro domácí použití značně nepraktický a při malé zručnosti neefektivní.

Efekt: Díky této metodě můžete mít kůži hladkou 2–6 týdnů.

Cena: Za domácí výbavu dáte 99–200 Kč, u kosmetičky necháte za depilaci nohou kolem 500 Kč.

POZOR: Epilační vosky nepoužívejte na čerstvě opálenou pokožku.

EPILÁTORY

Elektrický strojek pracuje jako set pinzet vytrhávajících chloupky i s kořínky, zaručuje dlouhodobý efekt hladké kůže. Většina strojků umožňuje epilaci nasucho i namokro, některé také s použitím pěny. Existují i takové, které fungují jako epilátor, depilátor a zastřihovač chloupků v jednom. Výhodou jsou nástavce pro různé partie těla, systém pro nadzvedávání chloupků nebo dvě rychlosti pro epilaci různých oblastí. Proti pocitu bolesti je většina strojků vybavena zklidňujícími, chladicími či masážními prvky.

Výhody: Dlouhodobý efekt, jednorázová investice, chloupky postupně slábnou a rostou méně.

Nevýhody: Značně bolestivá metoda, riziko zarůstání chloupků, vyšší počáteční náklady.

Efekt: Zhruba 1–5 týdnů.

Cena: Za kvalitní epilátor zaplatíte 1500 až 4500 Kč.

TIP: Ideální doba pro použití epilačního strojku je večer po koupeli, kdy jsou póry otevřené a kůže měkká. Během noci se pak podrážděná pokožka zklidní a zregeneruje.

ELEKTRICKÁ JEHLA

Jedná se o invazivní salonní metodu, při které se speciální tenká jehla zapíchne přímo k vlasové cibulce a elektrickým výbojem pak dojde k narušení nebo úplnému zničení vlasového kořínku. Následně se odstraňuje chloupek po chloupku. Elektrická jehla se využívá pro menší plochy a výraznější chloupky, hlavně v oblasti brady, případně i k úpravě obočí, k odstranění knírku pod nosem či chloupků kolem bradavek.

Výhody: Účinná metoda, jež funguje také na šedivé chloupky bez pigmentu, na které jiné metody nestačí.

Nevýhody: Časově náročná, bolestivá metoda, která často zasáhne i okolní tkáň, tudíž je častý vznik drobných jizev či pigmentací. Výsledný efekt se dostaví teprve po 7 a více ošetřeních.

Efekt: Pár měsíců až několik let.

Cena: Cena se počítá většinou podle času, za pět minut zaplatíte 30–60 Kč. Epilace horního rtu vás vyjde na 100 až 150 Kč, podpaží asi 2000 Kč za jedno ošetření.

FOTOEPILACE

Odstranění chloupků probíhá pomocí pulzního světla IPL, které zasahuje vrstvu kůže i s vlasovými cibulkami. Ošetřovaná plocha je přitom pro přenos světla a ke chlazení pokryta speciálním gelem. Několik dní po zákroku pak odumřelé chloupky samy vypadají. Při této metodě platí, že čím je pokožka světlejší a chloupek tmavší, tím je zákrok efektivnější. Samotné ošetření trvá u podpaží a třísel asi 15–20 minut, u nohou zhruba hodinu.

Výhody: Téměř bezbolestná metoda vhodná na celé tělo a obličej (s výjimkou obočí).

Nevýhody: Jedná se o finančně náročnější a zdlouhavý zákrok, protože je nutné ho zopakovat minimálně 8krát. IPL světlo totiž využívá nízkou energii, která moc chloupků nezničí. Tato metoda není vhodná pro velmi světlé ochlupení, čerstvě opálenou pokožku a v případě některých zdravotních problémů, třeba cukrovky. Obecně tuto metodu není vhodné provádět v letních měsících.

Efekt: Po absolvování několika procedur vám chloupky nenarostou několik let, v některých případech už vůbec.

Cena: Za jedno sezení zaplatíte podle velikosti ošetřované plochy od 1200 Kč.

TIP: Po každém ošetření musí být zasažená část těla alespoň týden chráněna před UV zářením.

LASER

Pro epilaci se využívá několik typů laseru. Zatím nejefektivnější je diodový a alexandritový s dynamickým chlazením, kdy přesně cílený paprsek přímo zasáhne pigment v cibulce chloupku. Kvůli účinnosti laseru výhradně na chloupky v růstové fázi (těch je asi 40 %) je nutné zákrok několikrát zopakovat (6–8x). Samotný proces je však relativně rychlý, třeba epilace podpaží zabere maximálně 15 minut.

Výhody: Metoda je rychlá a šetrná, dobře dostupná, vysoce efektivní a lze ji využít pro epilaci všech tělesných partií, včetně obličeje, u nohou dokonce i v případě křečových žil.

Nevýhody: Časově i finančně náročnější, mírně bolestivé. Ne vždy laser odstraní chloupky navždy, časem se mohou objevit znovu. Světlovlásky musí absolvovat více ošetření než tmavovlásky, šedivé a bílé chlupy laserem nelze epilovat vůbec. Podobně jako u všech ostatních přístrojových metod epilace je laser účinný a bezpečný jen v době, kdy pokožku nevystavujeme slunci. Tedy mimo letní sezonu.

Efekt: Po několika opakováních může být odstranění nežádoucích chloupků trvalé.

Cena: Závisí na velikosti ošetřované partie/počtu impulzů a s počtem opakování klesá. Například podpaží vás vyjde asi na 2500–3000 Kč, obě celé nohy mohou stát až 15 tisíc korun.

EXTRA PÉČE

  • Epilovaná místa vždy ošetřete hydratačním tělovým mlékem, pokud možno bez parfemace, která by mohla kůži zbytečně podráždit. Na citlivější partie, jako je podpaží nebo třísla, můžete použít také dětský pudr, který kůži dezinfikuje. Pro rychlejší regeneraci pokožky jsou vhodné zklidňující přípravky, třeba s obsahem čajovníku, aloe vera nebo s heřmánkem.
  • Opětovný růst chloupků pomohou částečně omezit speciální přípravky, např. Hydratační tělové mléko zpomalující růst chloupků 2v1, Yves Rocher (395 Kč). Pro podpaží jsou pak vhodné chytré deodoranty se stejným účinkem, např. Silk & Smooth, Oriflame (109 Kč).
  • Pokud máte problém s častým zarůstáním chloupků do kůže, aplikujte pravidelně jako prevenci peeling nebo tělo promasírujte lufou. Obě metody odstraní starší vrstvy kůže a usnadní chloupkům růst. Vhodné jsou také speciální krémy či gely proti zarůstání chloupků s obsahem kyseliny salicylové.
  • (D)epilovaná pokožka bývá velmi citlivá, proto ihned poté nepoužívejte deodoranty či antiperspiranty s alkoholem, které pokožku dráždí a vysušují.

SPECIÁLNÍ OBLASTI

Na ochlupení kolem bradavek či na bradě vám postačí pinzeta, kterou chloupek vytáhnete i s cibulkou. Pro menší plochy, třeba i na knírek pod nosem či podpaží, je vhodná také elektrická jehla. Chcete-li se zbavit chloupků v intimních partiích těla, mužete vyzkoušet jakoukoli metodu. Jako nejúčinnější, i když ne zrovna příjemná, se jeví epilace voskem nebo laser.

ČTĚTE TAKÉ:
Jaký vliv mají na vaši váhu - práce, vztahy a děti?

ČTĚTE TAKÉ:
Miniseriál: Dovolená slavných - Kde stráví léto Iveta Vítová, Eva Hrušková a Jan Přeučil nebo Gábina Partyšová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte-li do řad grafiků, módních návrhářů a obchodníků, klenotníků anebo jiných povolání se smyslem pro estetiku a krásno, počítejte s přívalem energie. Je pravda, že kvetete hned od…

Nejčtenější články

Doporučujeme