Krásná příroda a čistý vzduch...

10. 3. 2010
Krásná příroda a čistý vzduch...
V oravském regionu si můžete zasoutěžit, kdo z rodinky najde víc hub. Orava je totiž jeden velký houbařský ráj, každý majitel chaty či penzionu vám jistě poradí, kde je nejbližší „houboviště“.

Najděte (chyťte) si něco na zub

V případě, že chodíte radši na borůvky, máte jedinečnou příležitost – lesní mýtinky jsou tady v borůvkové sezoně přímo obsypané slaďoučkými plody. Čerstvý borůvkový koláč nebo lahodný koktejl… Kdo by odolal?

Možná máte v rodině nadšeného rybáře – ten bude jistě uchvácen místy, kam chodili lovit ryby i Jan Werich nebo Jozef Króner. Oblíbenou rybářskou lokalitou je kromě Oravské přehrady i vodní nádrž Tvrdošín.

Duchové, strašidla, neandertálci

Dalším výchozím bodem pro vaše výlety může být Banská Bystrica, jejíž okolí nabízí spoustu zajímavých míst. Zajeďte se podívat například do Bojnice – města proslaveného hlavně nejstarší a nejznámější zoo na Slovensku a také jedním z nejkrásnějších zámků. V termínech 29. 4.–3. 5. 2009 nebo 6. 5.–10. 5. 2009 se zde bude právě konat Mezinárodní festival duchů a strašidel.

Nebo se vydejte po stopách neandertálců! V historickém centru Bojnice se v areálu Prepoštské jeskyně nachází Muzeum pravěku. Otevřeno je v květnu jen o víkendech, od června pak denně.

Dokonalou atmosféru pravěku si můžete vychutnat o čtvrtcích či sobotách při nočních prohlídkách za svitu hořících loučí. Že jste se z těch všech pralidí a mamutů zapotili? Ponořte se do průzračných vod bojnických lázní!

Liptov nabízí spoustu tipů na výlet

Možná vás putování zanese směrem na Liptov. Potom si nenechte ujít termální lázně Bešeňová. Léčivé prameny jsou kromě blahodárných účinků na pohybové, dýchací a močové ústrojí ideální i na zlepšení kvality pleti a díky obsahu lithia také na zlepšení stavu psychiky. Děti se zde vyřádí v dětských bazénech s toboganem a dalšími vodními atrakcemi. Vlkolínec je další z místních unikátů.

Vesnička zapsaná roku 1993 do seznamu chráněných památek UNESCO je dnes městskou částí Ružomberka – nachází se v pohoří Velká Fatra ve výšce 718 m. n. m. Tento „živý“ skanzen s řadou vzácných historických staveb má dodnes několik stálých obyvatel. Můžete sem vyrazit autem (parkoviště je přímo u vesničky) nebo pěšky z Ružomberka.

Chcete svým ratolestem udělat radost? Pak nasedněte ve Ski Parku Ružomberok na osmimístnou kabinkovou lanovku, která vás doveze až do střediska Malinô Brdo, kde si můžete zaplavat na hezkém koupališti.

Lanovka je totiž v provozu i během letní sezony. Odsud je ideální příležitost podniknout například túru okolo Sidorova či vychutnat si výšlap po hřebeni Velké Fatry směrem na Smrekovicu. Pokud jste si s sebou přivezli kola, určitě vyzkoušejte místní cyklotrasy – vyberou si zde pohodoví cykloturisté i ti zdatnější, kteří se nebojí větších kopců. Blízko Ružomberka stojí za viděnou také 60 metrů vysoký Brankovský vodopád. Byl vyhlášen národní přírodní památkou a je významným a hojně navštěvovaným místem Velké Fatry.

Střípky ze Slovenského ráje

Jako v době ledové si budete připadat v jednom z nejvzácnějších přírodních útvarů na Slovensku – v Dobšinské ledové jeskyni. Proudící chladný vzduch a zaledněné vnitřní prostory vytvořily v útrobách jeskyně překrásné útvary.

Je těžké vybrat z tolika krásných míst jen pár, když za viděnou stojí všechna…. Třeba Geravy – rozlehlá vápencová náhorní plošina s množstvím krasových útvarů, na kterou vás doveze sedačková lanovka z Dediniek. Plošinu ohraničují vrcholy Suchého vrchu, Červené skály, Holého kamene a Gačovské skály. Na Velké Polaně stojí horský hotel, kde se můžete třeba u zmrzlinového poháru pokochat výhledem do okolí. Vaše děti budou nadšené z koní, na kterých se tu mohou i projet.

Více o Slovensku naleznete v článku Ráj "za rohem" zde

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Maminka„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ať už se pustíte do jakékoliv práce, dočkáte se partnerových připomínek. Má šťouravou náladu a vy zase dojem, že se vás snaží rozhodit. Pakliže musíte do práce, nehoňte se za nejlepším…