Křečové žíly: Kdy už je čas na odstranění žil operací?

29. 8. 2018 Prezentace klienta
Křečové žíly: Kdy už je čas na odstranění žil operací?
Křečové žíly dříve či později potrápí většinu z nás. S varixy se v životě setká zhruba 60 % lidí nad 60 let, přičemž ženy jsou k jejich tvorbě náchylnější než muži. Zpočátku by se mohlo zdát, že se jedná o pouhou vadu na kráse, ale neléčené žíly mohou skončit vážnými zdravotními problémy a dlouhodobou pracovní neschopností. Nenechte toto onemocnění dojít tak daleko a navštivte cévního lékaře již při prvotních obtížích.

Křečové žíly se objevují nejčastěji na dolních končetinách. Ze začátku je lidé vnímají jako pouhý estetický problém, který je nijak neomezuje v běžném životě. Postupně se však mohou objevovat nepříjemné obtíže jako tlak v nohách, otoky a bolesti. Proto neotálejte s návštěvou lékaře a nechte si žíly vyšetřit co nejdříve. Pouze pomocí ultrazvuku může zkušený specialista odhalit, jak na tom váš cévní systém skutečně je.

Křečové žíly dědíme, ale něco ovlivnit můžeme i sami

Hlavní příčinou vzniku tohoto onemocnění je genetika, se kterou nelze bojovat. Ale za vznik a zhoršení varixů mohou i jiné faktory, které ovlivnit můžeme: nadváha, nezdravý životní styl, hormonální antikoncepce a dlouhodobé stání nebo naopak sezení. Nohám naopak prospívá pravidelný pohyb, sprchování střídavě studenou a teplou vodou (přičemž studenou by se mělo končit), nedávat nohu přes nohu a stahovací punčochy.

Klepněte pro větší obrázek

Operace křečových žil se už nemusíte bát

Pokud vám lékař přes veškeré snažení doporučí podstoupit operaci křečových žil, velice záleží na tom, jakou metodu zvolíte. Klasická operace varixů představuje pro pacienta poměrně velkou zátěž. Spočívá v zaslepení a následném vytržení nemocné žíly z těla, což vyžaduje celkovou anestezii a následnou dlouhodobou rekonvalescenci.

TIP: podívejte se, jak lze křečové žíly bezbolestně odstranit

Moderní metody jsou mnohem šetrnější a mají v zásadě podobný princip – žíly se nevytrhávají, ale řeší se zevnitř. Mezi tyto léčebné postupy patří například skleroterapie, operace laserem, radiofrekvencí, nebo tkáňovým lepidlem. Výhodou je, že jsou čistě ambulantní, probíhají pouze v místním znecitlivění a nevyžadují dlouhou rekonvalescenci ani nošení kompresivních punčoch. Díky tomu se tyto operace provádí celoročně. Z kliniky se hned vracíte k běžným aktivitám včetně sportu, proto už není důvod operaci křečových žil odkládat.

Témata článku:   

Horoskopy

Hádavá nálada doma se vcelku rozpustila a vy můžete plánovat něco na víkend. Možná byste mohli hodit děti rychle prarodičům a rozjet se na výlet za romantikou a wellness odpočinkem.…

Nejčtenější články

Doporučujeme