Křečové žíly: Zabiják krásných nohou. Jak si s nimi poradit?

Křečové žíly neboli varixy jsou chronickým onemocněním dolních končetin. Trpí jimi 30 % žen a 20 % mužů v produktivním věku. S přibývajícím věkem se procento zvyšuje. Jak křečové žíly vznikají a jaké jsou možnosti léčby, se dozvíte v úvodním videu.

Křečové žíly vznikají zprvu nenápadně, nejprve začnou prosvítat žilky, poté se stává, že začnete mít pocit těžkých nohou. Pokud se stav zhoršuje, v noci se projeví silné bolesti nohou, které jsou až křečovité. V této fázi se žíly dostávají na povrch a stávají se viditelnými.

Křečové žíly trápí mnoho žen, jak se ale ukazuje, není to čistě ženský problém. S přibývajícím věkem se varixy vyskytují stále častěji i u mužů. V těžším stádiu může nastat vznik bércových vředů. To už jsou nafouknuté kotníky a nohy jako takové. 

Příčiny vzniku křečových žil

Rozlišujeme dva druhy křečových žil, první vzniká oslabením žilní stěny a zde hraje velkou roli genetika. Druhý typ vzniká důsledkem jiného onemocnění, většinou zánětu žil nebo hluboké žilní trombózy.

Jak křečové žíly léčit?

Je vhodné zařadit do svého šatníku stahovací punčochy a také používat různé masti proti otoku a bolesti. Vhodné je také polohování nohou, prostě si dát nohy nahoru. Když přijdete z práce, lehněte si na zem a nohy opřete o zeď, aby krev díky gravitaci stekla dolů. Samozřejmě další možností je sklerotizace a operace křečových žil.

Prevence křečových žil

Je dobré jíst stravu bohatou na vlákninu, dodržovat správný pitný režim a dopřát si dostatek pohybu. Dobré je také sprchování nohou studenou vodou.

Doporučujeme

Články odjinud