Večerníček jako akrobat na jednokolce Foto: Archiv Blesku, Česká televize

Večerníček jako akrobat na jednokolce Foto: Archiv Blesku, Česká televize

Večerníček je na českých obrazovkách od roku 1965 Foto: Archiv Blesku, Česká televize
Večerníčka děti milují Foto: Archiv Blesku, Česká televize
Večerníček je chlapec s papírovou čepicí Foto: Archiv Blesku, Česká televize
Během znělky jezdí Večerníček na všem možném Foto: Archiv Blesku, Česká televize
16
Fotogalerie

Kreslený kluk Večerníček: Roztomilý rebel, jmenovec malé planetky i akrobat

Znělka Večerníčku je pro mnohé esencí dětství. Našeho, našich rodičů, dětí i vnoučat. Roztomilý chlapec v papírové čepici se totiž na českých obrazovkách prohání už od roku 1965. Kde se vzal a kdo na něj podal stížnost?

Kde se vzal Večerníček?

Postava malého chlapce s papírovou čepicí na hlavě, který se na nebeském pozadí prohání na koloběžce, v autíčku nebo předvádí akrobatickou jízdu na jednokolce, se na televizních obrazovkách objevuje již od roku 1965. Duchovním otcem Večerníčka byl dramaturg, surrealistický básník a malíř Milan Nápravník, jenž postavičku a koncept vymyslel, vizuální podobu chlapci, který denně na obrazovkách uvádí večerní pohádky, vdechl malíř Radek Pilař. Jde o nejdéle vysílanou znělku v české televizní historii.

Co možná nevíte o nejoblíbenějším večerníčku Krkonošské pohádky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Propůjčený hlas

Protože postava Večerníčka je malý chlapec, bylo potřeba najít někoho, kdo mu propůjčí svůj hlas. Vyvoleným se nakonec stal pětiletý Michal Citavý, jehož maminka tehdy pracovala v televizi a on s ní často trávil čas v kanceláři, kde se střídali režiséři i kameramani. „Pamatuju si, jak mě to otravovalo, že mě zavřeli do studia a pořád jsem měl říkat ‚dobrý večer‘ a ‚dobrou noc‘. Postavičku Večerníčka ale k tomu nepouštěli, tu jsem tehdy vůbec neviděl,“ zavzpomínal Michal Citavý na dabování večerníčku.

Pokračování 3 / 5

Večerníček ve vesmíru

Nebeskou oblohu, po které se Večerníček prohání ve svých povozech každý večer ve znělce, vidět zblízka někdy zatoužil snad téměř každý z nás. Zejména děti mívají ve svých snech o budoucím povolání alespoň chvíli kariéru kosmonauta. Večerníčkovi se tento sen splnil: Když 12. února 1999 objevil český astronom Petr Pravec planetku s číslem 33377, nenapadlo ho nic jiného než ji pojmenovat právě Večerníček.

Pokračování 4 / 5

Rebel Večerníček

„Kdo chce psa bít, hůl si najde,“ říká jedno staré české přísloví, které platí i v případě postavy Večerníčka. Ten se totiž v roce 2007 znelíbil jednomu divákovi, jenž podle Lidových novin poslal stížnost Radě České televize. V ní stálo, že znělka a potažmo Večerníček „porušuje zásady ekologické výchovy, vybízí k porušování silničního zákona, navádí k hazardu se zdravím a ignoruje bezpečnostní pravidla platná v celé Evropské unii“. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, Jiří Baumruk, který v té době pracoval jako předseda rady, v reakci na stížnost uvedl: „Rada doporučí generálnímu řediteli, aby do znělky byly doplněny některé bezpečnostní prvky jako zábradlí, bezpečnostní pásy, padák a aby úvodní sekvence byla opatřena výrazným nápisem ‚Třídíme odpad‘.“

Pokračování 5 / 5

Nejoblíbenější večerníčky

Na prvním místě v oblíbenosti se podle ankety z roku 2013 drží překvapivě jediný hraný večerníček, kterým jsou Krkonošské pohádky, jež se začaly natáčet v roce 1973. I když tento večerníček letos slaví 40 let, evidentně má dětem pořád co nabídnout. Krkonošské pohádky následuje po celém světě milovaný Krteček, nechybějí ani Bob a Bobek a nešikovní kutilové Pat a Mat, do první desítky se probojovala i dvojka Mach a Šebestová s jejich kouzelným sluchátkem nebo třeba Maxipes Fík.

Doporučujeme

Články odjinud