Krev, pot a slzy Douglase Gordona

2. 6. 2009
Krev, pot a slzy Douglase Gordona
Centrum současného umění DOX uvede od 4. června do 27. září obsáhlou přehlídku tvorby jednoho z nejrespektovanějších představitelů současného světového umění Douglase Gordona. Jedná se o první výstavu tohoto umělce v České republice.

Často reprodukované dílo Douglase Gordona představuje fotografii umělcovy paže, na níž je vytetováno „Trust Me“ (Důvěřuj mi). Jsou to slova blízkého přítele nebo podvodníka? Otázka, jak máme slovům a obrazům rozumět prostupuje celou tvorbu Douglase Gordona. Autor pracuje s nejrůznějšími prostředky včetně filmu, videa, fotografie, textových a zvukových instalací. S jejich pomocí zkoumá věčná témata paměti a identity, vnímání a interpretace. V kontextu vývoje současného umění jeho tvorba symbolizuje dramatickou transformaci bílého galerijního prostoru v zatemněnou místnost, jinými slovy invazi pohyblivých obrazů do muzejního a galerijního prostoru.

Jak naznačuje název Krev, pot a slzy, pražská výstava bude akcentovat témata tělesnosti, dotkne se však také lokálního kontextu historie pohyblivých obrazů, reprezentovaného dílem nejvýznamnějšího českého vědce 19. století, Jana Evangelisty Purkyně.

Douglas Gordon studoval na Glasgow School of Art v době, kdy ji vedl výtvarník českého původu Pavel Büchler, ke kterému se skotský umělec dosud hlásí. Gordon se proslavil svou prací Čtyřiadvacetihodinové Psycho (24 Hours Psycho), která spočívá ve zpomaleném promítání Hitchcockova filmu trvajícím 24 hodin. Další úspěch mu přinesl celovečerní konceptuální dokument Zidane, portrét 21. století, uvedený v roce 2006 na filmovém festivalu v Cannes, který natočil společně s francouzským výtvarníkem Philippem Parrenou. Sedmnáct kamer sledovalo během utkání mezi Realem Madrid a Villarreal pouze jednoho z největších fotbalistů současnosti Zinédina Zidana. Autoři svým dokumentem vytvořili jedinečný portrét, nabízející originální pohled na banalitu medializované reality a absurdní podoby novodobého hrdinství.

Douglas Gordon měl více než 100 samostatných výstav na všech kontinentech a získal řadu významných mezinárodních cen, například Turner Prize (1996), cenu Benátského bienále (1997), Hugo Boss Prize (1998) a Roswitha Haftmann Prize (2008). Vedle výstav v newyorském Muzeu moderního umění (2006) a v Guggenheimově muzeu v Berlíně (2005) se přehlídky jeho tvorby uskutečnily mimo jiné i ve Scottish National Gallery v Edinburghu (2006), v Kunstmuseum Wolfsburg (2007) a v Centre Pompidou v Paříži (2007).

V rámci doprovodných programů Café DOX proběhne ve stejné době cyklus přednášek a diskusí, na motivy a témata, které Gordon ve svém díle zpracovává (paměť a identita, dobro a zlo, vztah filmu a výtvarného umění).

Adresa výstavních prostor: www.doxprague.org Poupětova 1a, 170 00 Praha 7 Otevírací hodiny Po: 10 – 18 Út: zavřeno St - Pá: 11 - 19 So - Ne: 10 - 18

zdroj:2media.cz, s.r.o.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte-li v plánu nějakou cestu, tak by nebylo od věci, kdybyste na poslední chvíli změnili její cíl. Své prozřetelnosti budete později děkovat za to, že jste se vyhnuli něčemu nepříjemnému.…

Nejčtenější články