Hrad Křivoklát Foto: iStock

Hrad Křivoklát Foto: iStock

Hrad Křivoklát Foto: iStock
Hrad Křivoklát Foto: iStock
Hrad Křivoklát Foto: iStock
Hrad Křivoklát Foto: iStock
10
Fotogalerie

Tajemný hrad Křivoklát: Proč na něm podle pověstí dodnes bloudí duše?

Křivoklát, majestátní hrad ukrytý v lesích Středočeského kraje, vyzařuje jedinečnou atmosféru. Je považován za jedno z nejtajemnějších míst v České republice, což souvisí s jeho minulostí plnou bolesti a utrpení. Citlivější lidé říkají, že málokde lze pocítit tak silnou směs negativní energie jako právě zde. Jak se asi musel cítit čtyřletý Václav, pozdější panovník Karel IV., když byl svým otcem uvržen na toto chladné a ponuré místo, odloučen od matky a vystaven kruté realitě života v zajetí? Přesto se právě sem později vrátil a zažil jedno z nejkrásnějších období svého života.

Historie Křivoklátu: Královské sídlo i temné vězení

Křivoklát se pyšní bohatou historií, která sahá až do 12. století, kdy byl postaven jako královské sídlo. Nahradil tehdy původní lovecké hradiště, zmiňované už v Kosmově kronice. Za vlády Přemysla Otakara II. se stal jedním z nejvýznamnějších hradů v Čechách. Výrazně byl přestavěn za Václava IV. a později za Vladislava II. Jagellonského. Hrad sloužil jako vězení pro politické vězně a alchymisty, mezi nimiž byli i Edward Kelley nebo biskup Jednoty bratrské Jan Augustu a jeho pomocník Jakub Bílek. Ani Křivoklátu se v průběhu času nevyhnulo několik požárů; k poslednímu z nich došlo v roce 1826. Poté jeho tehdejší majitelé, Fürstenberkové, zahájili obnovu hradu. V roce 1929 byl Křivoklát prodán československému státu.

Karel IV.: Chlapec bez matky na chladném hradě

Jako malý chlapec, ve věku pouhých čtyř let, byl Václav Lucemburský, později známý jako Karel IV., internován na Křivoklátě svým vlastním otcem, Janem Lucemburským. Jaké pocity muselo prožívat malé dítě vytržené z náručí své matky, Elišky Přemyslovny, poslané na temný hrad, kde muselo čelit osamělosti a strachu? Prožít tři roky na takto izolovaném místě bylo jistě traumatizující. Tato zkušenost se nepochybně vryla hluboko do jeho duše. Možná i jejím vlivem se z Karla stal odolný vladař a člověk, který uměl čelit životním výzvám.

Jaké pocity musel prožívat čtyřletý kralevic,  vytržený z náručí své matky, když se ocitl na temném hradě, kde tři roky čelil osamělosti a strachu?

Návrat na Křivoklát: Místo lásky a štěstí

Přesto se Karel na Křivoklát vrátil, ovšem už jako dospělý muž a král. Tentokrát nebyl osamocený – po jeho boku stála milovaná manželka Blanka z Valois. Na hradě, který po svém návratu do Čech vykoupil ze zástavy, se 24. května 1335 narodila jejich dcera Markéta. Karel tak dokázal proměnit Křivoklát z místa bolesti na útočiště lásky a rodinného štěstí. Křivoklát zařadil mezi hrady trvale královské, pod trestem utětí ruky zakázal porážet v okolních lesích stromy.

Slavíci pro Blanku

V roce 1335, když Blanka z Valois porodila na Křivoklátě svou první dceru Markétu, se Karel IV. snažil udělat vše pro to, aby jí zpříjemnil těžké období šestinedělí. Pověst říká, že nechal přinést slavíky z okolních lesů pod okna Blančiny komnaty, aby ji těšil jejich zpěv. Tento poetický obraz zůstává symbolem jejich lásky a radosti, kterou zde jako mladý pár zažili.

Temná stránka hradu: Příběh Edwarda Kelleyho a Babinského

Temná historie Křivoklátu je spjatá s funkcí vězení. Často zde docházelo k mučení vězňů a jejich utrpení je doslova zapsáno do chladných kamenných stěn hradu. Říká se, že tam dodnes bloudí duše těch, kteří na hradě strávili dlouhá léta ve strohých kobkách a nikdy nedošli svobody. Mnoho senzitivních lidí uvádí, že toto místo je prodchnuto negativní energií, kterou pocítíte, jakmile překročíte jeho brány.

Jednou z nejznámějších postav, která prošla zdejšími věznicemi, byl již zmíněný alchymista Edward Kelley, který sloužil u dvora Rudolfa II. Kelley byl uvězněn v nechvalně známé věži zvané Huderka, odkud se po třech letech věznění spustil po laně. To ovšem prasklo, alchymista spadl a přišel o nohu. 

Edward Kelley a jeho osud

Alchymista Edward Kelley byl chycen při pokusu utéct ke svému mocnému přímluvci Vilému z Rožmberka a následně zavřen na Křivoklátě poté, co zklamal císaře Rudolfa II. Důvody nejsou přesně známy, hovoří se o nenaplněných očekáváních v souvislosti s elixírem života a schopností přeměnit kovy na zlato, či o zakázaném souboji v němž Kelley zabil svého protivníka. I po dobu svého věznění vykonával alchymistickou praxi. Po necelých třech letech se prý pokusil o útěk, ale lano, po němž se spustil, nevydrželo jeho váhu. Důsledkem pádu byla tříštivá zlomenina nohy, kterou mu museli amputovat a nahradit dřevěnou protézou. Kelley byl poté z vězení propuštěn, ale neradoval se dlouho. Zemřel o několik roků později ve vězení v Mostě, které bylo určeno pro dlužníky. I v tomto případě se pokusil o útěk; nepodařil se mu a Kelley poté spáchal sebevraždu. Věž na Křivoklátě, kde byl alchymista vězněn, nese jméno Huderka – podle kapely, která prý hrála (hudla) tak hlasitě proto, aby přehlušila křik mučených vězňů.

Podle pověstí spojených s Křivoklátem se s jeho vězeňskými zdmi seznámil i loupežník Babinský, který se prý ve zdejších lesích pokusil skrýt poklad. Chytili ho, mučili a chtěli zjistit, kam jej schoval. Babinský však vymyslel lest – tvrdil, že poklad je zakopán mezi třemi vršky, a mezitím se mu podařilo z okovů uniknout.

Křivoklát: Temná minulost a nadějné začátky

Křivoklát je místem plným kontrastů. Mísí se tu vzpomínky na utrpení vězňů s okamžiky lásky a radosti. Právě díky této zvláštní atmosféře je hrad chápán jako jeden z nejstrašidelnějších, ale zároveň ho můžeme vnímat jako místo, kde lze cítit i nádech naděje a nových začátků.

Výhledy na hrad si nejlépe vychutnáte ze dvou míst, jimiž jsou: 

  • Vyhlídka U Trojice
  • Pomník knížete Karla Egona II. z Fürstenbergu

Křivoklátská nej:

  • Jedna z nejstarších staveb u nás: První zmínky o Křivoklátu pocházejí už z 12. století, což z něj činí jeden z nejstarších hradů v Čechách.
  • Královský hrad: Křivoklát sloužil po staletí jako oblíbené královské sídlo pro české panovníky.
  • Státní vězení: Hrad nebyl jen místem královské reprezentace, ale také významným vězením pro politické vězně a zločince.
  • Jedinečná kaple: Oltářní retábl v hradní kapli je unikátní svou výzdobou z dob vlády Vladislava Jagellonského.
  • Uložení korunovačních klenotů: V době husitských válek byly na Křivoklátu uloženy korunovační klenoty, což svědčí o jeho strategickém významu.
  • Filmová lokace: Na Křivoklátu byla natočena spousta známých filmů, jako například Noc na Karlštejně, Kletba bratří Grimmů, Tři veteráni, Škola princů, Anděl Páně, Bathory, Wanted a další. Během jara 2024 se na hradě natáčela 12dílná detektivní soutěž Zrádci (The Traitors), kdy se v boji mezi věrnými a zrádci hraje o milion korun. 

Doporučujeme

Články odjinud