Nenáviděný Trauntenberk
Role chamtivého a lakomého Trautenberka, který žil v chalupě v Krakonošově království, kde v touze po moci terorizoval své poddané a snažil se neustále podrazit samotného Krakonoše, si zahrál Ilja Prachař a mnoho diváků si ho dodnes spojuje právě s touto rolí. Samotný Prachař, který kromě Trautenberka ztvárnil víc než 200 filmových a seriálových rolí, ale tuto postavu nakonec nesnášel. „Až se stane a nebudu mezi vámi, zakazuji vám, abyste o mně psali jenom jako o Trautenberkovi. Copak jsem neodehrál kvalitnější role?“ řekl dokonce kdysi v jednom z posledních rozhovorů.
Co možná nevíte o Krkonošských pohádkách? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 5
Zakázaná scenáristka
Scenáristka Krkonošských pohádek Božena Šimková pracovala v utajení. Neschvalovala totiž v roce 1968 vstup vojsk Varšavské smlouvy do České republiky, a tak měla zakázanou veškerou tvorbu. „V rozhlase smazali všechny mé hry, má knížka šla z tiskárny rovnou do stoupy a televizi jsem se raději vyhýbala, abych někoho nekompromitovala. Bylo to nejtěžší období mého života,“ uvedla před lety pro Deník.cz. V České televizi se však našlo několik žen, které riskovaly svoji kariéru i problémy, aby Krkonošským pohádkám umožnily vzniknout. Jméno scenáristky zatajily, nahradily ho jiným a toto tajemství se jim podařilo udržet až do revoluce.
Marta Pušová
26. května 2023
Pokračování 3 / 5
Noční natáčení
Ani přes veškerou snahu se tvůrcům večerníčku nepodařilo najít vhodnou lokaci pro natáčení, a tak nakonec Krkonošské pohádky vznikaly v kulisách barrandovských studií. Jelikož to ale původně nebylo v plánu, jediný čas, kdyby byla studia volná, byl v noci. „Odpoledne po zkoušce v divadle v Liberci na mě čekalo auto, odvezli mě na Barrandov, krakonošovsky nalíčili a točilo se třeba do pěti do rána. A v deset dopoledne začínala zase zkouška v Liberci, takže jsem musel být zpět!“ vzpomínal později pro Deník.cz na natáčení představitel Krakonoše František Peterka.
Štěpánka Bínová
25. ledna 2024
Pokračování 4 / 5
Loutky versus zvířátka
I když se všechny Krkonošské pohádky natáčely v kulisách barrandovských studií, trochu života se do nich tvůrcům přece jen podařilo dostat. Mezi kulisami totiž občas pobíhala živá zvířata, a tak se děti u televizních obrazovek mohly radovat z kůzlat, koček nebo pstruhů plavajících v umělém potoce. Zato hlavní zvířecí role – upovídaná sojka – byla loutka. Shodou okolností její ovládání měla na starosti manželka představitele Trautenberka herečka Jana Prachařová.
Tereza Brožová
10. září 2023
Pokračování 5 / 5
Krakonoš nekuřák
Nebylo to příliš výchovné a v dnešní pohádce by se taková scéna pravděpodobně vůbec neobjevila, před padesáti lety ale fungovala jiná pravidla. A tak bylo normální, že se Krakonoš skoro v každém díle objevoval s dlouhou dýmkou, kterou rád spokojeně bafal, a dával tím najevo svoji spokojenost. S tím měl ale problém představitel Krakonoše František Peterka, který byl zapřisáhlý nekuřák. Filmaři ho ale během každého natáčení nutili z fajfky bafat, a tak se čas od času musela v natáčení udělat pauza, protože herci nebyla dýmka po chuti.
Tereza Brožová
25. prosince 2023