Alenu Vránovou proslavila především role Krasomily v Pyšné princezně Foto: ČSFD.cz, Československý státní film

Alenu Vránovou proslavila především role Krasomily v Pyšné princezně | Foto: ČSFD.cz, Československý státní film

Původně se chtěla stát učitelkou, ale k herectví byla předurčena už jako malá holka Foto: ČSFD.cz, Československý státní film
Působila v Dismanově rozhlasovém souboru Foto: ČSFD.cz, Československý státní film
V dětských rolích dokonce vystupovala i na divadelních prknech Foto: ČSFD.cz, Československý státní film
Absolvovala DAMU a brzy nato byla členkou divadla ABC Foto: ČSFD.cz, Československý státní film
15
Fotogalerie

Krutý osud pyšné princezny Aleny Vránové: Zlomené srdce i smrt dcery

Přestože ji známe především jako princeznu v jedné z nejslavnějších českých pohádek, svůj herecký talent prokázala i ve spoustě divadelních rolí. Alena Vránová patřila mezi nejkrásnější herečky své doby, ale štěstí jí to nepřineslo. Čím vším si musela projít a kdo jí ublížil nejvíc?

Rozjela to Krasomila

Původně se chtěla stát učitelkou, ale k herectví byla předurčena už jako malá holka. Působila v Dismanově rozhlasovém souboru a v dětských rolích dokonce vystupovala i na divadelních prknech. Absolvovala DAMU a brzy nato byla členkou divadla ABC. Ještě než se stala slavnou pyšnou princeznou, objevila se v nepříliš známých snímcích O ševci Matoušovi, Pan Novák a V trestném území. Od padesátých let ale rozjela slibnou kariéru, kterou odstartovala právě jedna z nejoblíbenějších českých pohádek. Panovačnou princeznu Krasomilu milovaly děti, mámy i tátové, byla totiž jiná – stejně jako vdavekchtivá princezna Dišperanda, kterou si zahrála v další pohádce Hrátky s čertem.

Co se kritikům nelíbilo na Pyšné princezně? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Ani Stalin štěstí nepřinesl

V Pyšné princezně jí sekundoval krásný král Miroslav a nutno podotknout, že chemie mezi nimi je v pohádce vidět. Jenže nezůstalo jen u lásky filmové. Tehdy vdaná Alena podlehla kouzlu ženatého herce Vladimíra Ráže natolik, že se rozhodla spálit mosty a od svého manžela odejít. Jenže se zlou se potázala. Její muž, zarytý komunista Pavel Kohout, který mimochodem zvolil svatební termín s Alenou na den narození soudruha Stalina, se nedokázal se záletem své ženy smířit a začal milenci vytrvale vyhrožovat. Zoufalá Alena tak musela svou lásku obhajovat i před komunistickými papaláši, a než se se slavným spisovatelem Pavlem Kohoutem rozvedla, zažila si hotové peklo.

Pokračování 3 / 5

Zůstala sama

Oba byli šťastně rozvedení, ale vztah s Rážem začal stejně brzy skřípat. Herec byl známý svými románky s herečkami, nad kterými Alena dlouho přivírala oči. Ráž v prvním manželství přišel tragicky o jediné dítě, a tak toužil po dalším s Alenou. Nakonec se jim po svatbě, kterou uspořádal jejich společný přítel herec Zdeněk Štěpánek, narodila dcera Markéta, ani ta ale krachující manželství nakonec nezachránila. Ráž rodinu opustil, a přestože si i Alena našla novou známost, zůstala nakonec sama se svou dcerou.

Pokračování 4 / 5

Dcera se upila k smrti

Dcera Markéta se stala doktorkou filozofie, mluvila čtyřmi světovými jazyky, byla zcestovalá a jako majitelka cestovní kanceláře si nemohla stěžovat na nedostatek financí. Bohužel ale propadla démonu jménem alkohol. Její matka se jí snažila všemožně pomoci, platila za ni odvykací kúry i pobyty v léčebnách, ale všechno bylo marné. S matkou se odcizily a její alkoholismus musela řešit i Markétina dcera a jediná vnučka Aleny Vránové Tereza. Markéta Rážová zemřela v osmapadesáti letech, se svou matkou se smířit nestihla. Herečce tak zůstala naštěstí vnučka Tereza, celým jménem Antonia Tereza Nyass, která zpívá ve skupině Yellow Sisters a je matkou tří synů. Jeden z nich, Samsidin Nyass, hrál v seriálu Krejzovi.

Pokračování 5 / 5

Velikánka i v malých rolích

Nelehký a bolavý osud ale herečka ustála se ctí a ani v pokročilém věku nezanevřela na život či na herectví. Přestože o ni byl větší zájem na divadle než ve filmu, střihla si pár menších, ale nezapomenutelných rolí: jako varietní umělkyně Vlasta v Kamarádovi do deště, jako filmová manželka Miloše Kopeckého Olga v komedii Já už budu hodný, dědečku nebo jako ředitelka školy a erotická múza Zdeňka Svěráka Marie ve Vratných lahvích. Kromě Ceny Františka Filipovského se může pochlubit i Cenou Thálie za ztvárnění postavy stárnoucí herečky Gertie Mathewsové ve hře Bouřlivé jaro z roku 1997. Letos sice oslavila už devadesátiny, pro všechny ale zůstane navždy tou krásnou napravenou princeznou.

Doporučujeme

Články odjinud