Které ženy jsou v dlouhodobých vztazích nejvíc nevěrné? Muži, víte to? | Foto: iStock

Foto: iStock

Které ženy jsou v dlouhodobých vztazích nejvíc nevěrné? Muži, víte to?

Rády si odskočí takzvané zelené vdovy, ale i ženy, kterým se dlouhodobě nedostává obyčejného pohlazení. Nevěra už dávno není doménou mužů, v ženském světě se vyskytuje čím dál častěji. Jaké ženy k ní mají blízko?

Dobře zaopatřené, avšak osamělé

Dvě děti a sedm let na mateřské, zimní měsíce strávené v izolaci s nemocnými potomky, titul v šuplíku, obchod i školka půl hodiny autem a muž přicházející v době, kdy už děti spí. To vše je realita života „zelených vdov“ – žen, které žijí v nových čtvrtích, v nových domech v polích za městem.

Dříve se termín „zelené vdovy“ používal výhradně na Západě, na přelomu století se však vkradl také do slovníku českých sociologů a psychologů. Zelené vdovy jsou obvykle materiálně dobře zabezpečené, ale vnitřně strádají. Jsou zkrátka osamělé a zapomenuté, žijí stranou dění v místech, kde chybí infrastruktura. Osamělé zelené vdovy mohou po letech odloučení od společnosti a práce propadat depresím, nebo dokonce alkoholu či vábení muže, který na ně úplně obyčejně má čas.

Existují různé druhy nevěry? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Riziková doba po mateřské

Mateřská dovolená je úžasný výdobytek moderní doby, bohužel však s sebou může u nevyrovnaných vztahů i jednotlivců přinést stíny frustrace z nedoceněnosti. Není divu, že mnoho žen se v tomto období cítí nejen nedoceněných, ale také opomíjených či přímo ignorovaných!

„Podle čísel jsou ženy nejčastěji nevěrné po mateřské, když nastoupí do práce. U mužů je to často v době, když je žena na mateřské. Důvodem je frustrace, nedoceněnost, izolovanost, nezahojená vztahová zranění. Tyto negativní emoce kazí obraz partnera, potlačujeme sebe i vztah,“ uvedl pro Český rozhlas psycholog a párový terapeut Pavel Rataj.

Pokračování 3 / 5

Rutina versus intimita

Mnoha ženám v dlouholetých vztazích trochu paradoxně chybí intimita, té se jim po letech vztahu fatálně nedostává. Intimitou se však v žádném případě nemyslí jen sexuální oblast vztahu, ale také intimita emoční – pocit vzájemné blízkosti, hloubky a porozumění. Pokud toto ve vztahu nechybí, žijí spolu partneři uvolněněji, bez strachů a různých emočních i fyzických bloků. Ztráta pocitu vzájemné intimní blízkosti je pro partnerství vražedná a ženy jsou k této ztrátě enormně citlivé a také náchylné k tomu ji hledat jinde. Intimitu je potřeba pěstovat – doteky, něžnostmi, vzájemným sdílením všednodenních prožitků, společnou prací, hlubokými rozhovory a pochopitelně také pravidelným sexem. Plánovaným i spontánním, pokud to s ohledem na rodinnou situaci jen trochu jde.

Pokračování 4 / 5

Vztah bez sexu je jako vyschlá studna

Ať již vše začalo nezájmem o sex, ztrátou partnerské intimity, únavou či nedostatkem času a příležitostí či něčím úplně jiným, stává se dlouholetý vztah bez sexu ohrádkou na hluboké prázdno. Ona ohrada může být sice kamenná a trvanlivá, avšak prázdno je téměř hmatatelné. Není divu, že pokud se naskytne příležitost prázdno vyplnit, snadno se podléhá pokušení. Jenže nevěra studnu nenaplní. Naopak rozbije to málo, co ze vztahu zbylo. Jediným způsobem, jak zachovat stávající vztah a nepodlehnout vábení, je studnu naplnit.

Pokračování 5 / 5

Schopné ženy s nároky

Ony samy na sobě obvykle neustále makají; cvičí, stále něco studují, domácnost mají jako klícku, děti dobře vychované a v práci mívají „tah na branku“, jejich partneři však mají pupík, nemají koníčky, zato mnohdy vlastní vysezený důlek v křesle v obýváku. Pokud mají tyto schopné ženy na své pohodlné muže vyšší nároky, kterých jejich protějšky nedosahují, mohou se po mnoha letech doufání začít rozhlížet jinde po muži, který bude jejich nároky splňovat.

Doporučujeme

Články odjinud