Kult voodoo: Magie, která škodí i pomáhá | Foto: iStock

Foto: iStock

Kult voodoo: Magie, která škodí i pomáhá

Většina z nás si to představuje tak, že nějaký šaman probodává špendlíky panenku, aby svému nepříteli způsobil utrpení. Ve skutečnosti ale tato magie není jen doménou domorodých kmenů v Africe, kde tento fenomén vznikl. Mstít se vám tak může i někdo, kdo vám chce uškodit. Pomocí voodoo si ale můžete přičarovat také prosperitu a štěstí.

Jak magie voodoo vznikla?

Její kořeny sahají až k počátkům lidstva a nikdy se ji nepodařilo vymýtit, přestože o to snahy byly. Vznikla z různých afrických tradic a s otroky se rozšířila do dalších částí světa včetně Karibiku, kde má kult voodoo nejsilnější tradici.

Rituály, které vás ochrání před energetickými upíry. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Bílá a černá magie

Nejde jen o rituální probodnutí panenky. Ve voodoo magii se uctívají duchové, bohové a předkové, které prosíte o pomoc, ať už jsou vaše úmysly jakékoliv. Kult se dělí na dvě základní části podle duchů, které chcete vzývat. První je Loa rada, který představuje čistou sílu a souvisí s živlem vody. Loa Petro je oproti tomu temná síla, kterou využívají vyznavači černé magie. Voodoo tedy nemusí jen někomu škodit, ale může také pomoct. Může vám přivolat i štěstí, úspěch nebo zdraví.

Pokračování 3 / 6

Rytmus a tanec

Zásadní je u voodoo rytmické bubnování. Díky němu se dostanete do transu a přivoláte duchy loa, přičemž každý z nich má svůj vlastní rytmus. Důležité jsou nejen bubínky, ale i tleskání, zpívání a recitování. Změněný stav vědomí pak podpoří ještě rituální tanec.

Pokračování 4 / 6

Magické předměty

Nejznámější jsou obřadní loutky. Tu si můžete vytvořit sama a je jen na vás, jakou bude mít podobu. Lze ji ušít z látky, uplácat z hlíny nebo upéct z těsta. Podmínkou je, aby na jejím těle byl předmět, který patří dané osobě – kus oděvu, osobní věc.

O něco méně známé jsou ochranné amulety, takzvané gris-gris. Jde o libovolné věci dané osoby a dávají se do pytlíčku. Ten by měl obsahovat 3 až 12 různých předmětů. Jednou ze složek je rostlina, další ze zvířete a také kámen. Pytlíček se pak musí vykouřit kadidlem a mělo by se při tom promlouvat k božstvu, které žádáme o pomoc.

Aby byl rituál skutečně účinný, měla by být bohužel prolita krev zvířecí oběti. Nejčastěji se k tomu využívá drůbež, nejlépe statný kohout. Mezi další zvířata, která se k obřadům využívají, jsou ovce, krávy nebo kozy.

Pokračování 5 / 6

Voodoo zombie

Nemají nic společného se zombíky z hororových filmů. Nejde o oživlé mrtvoly, ale zmanipulované a zdrogované živé lidi. Ty čaroděj využívá k plnění svých cílů. Po podání drog se člověku zpomalí životní funkce tak, že skutečně působí jako mrtvý. Po pohřbu pak dotyčného šaman přivede zpět k životu a využívá ho jako svou loutku.

Pokračování 6 / 6

Ochranný rituál proti nemoci

Tento obřad zvládnete i sama bez pomoci zasvěceného čaroděje. V době ubývajícího Měsíce vyrobte panenku, která představuje nemocného. Jehly napíchejte do místa, které dotyčného trápí. Při rituálu zapalte kadidlo s myrhou a přivolejte ducha, kterého chcete žádat o pomoc. Vyslovte své přání a poté panenku spalte a popel vysypte do tekoucí vody.

Doporučujeme

Články odjinud