Kultovní Blaník je nejkrásnější na podzim. Co vše musíte navštívit?

27. 10. 2020
Ačkoli pověst o blanických rytířích zná skoro každý, kraj kolem Blaníku patří k oblastem, které turisté zatím spíše objevují. Necelých 60 kilometrů na jihovýchod od Prahy se rozkládá nejmenší chráněná krajinná oblast v ČR – CHKO Blaník. Kdy jindy vyrazit na Velký Blaník než na podzim, kdy památná hora díky bukům ve své horní partii zlátne a červená se?

Blaník – symbol naděje a svobody

Blaník je pověstmi opředen od pradávna, ostatně jeho jméno je odvozeno od keltského Blaniak. Pověst o vojsku ukrytém v nitru hory vznikla v patnáctém století. Představa o neohrožených zachráncích, kteří pomohou, až bude České zemi nejhůře, vyhovovala snahám českých vlastenců 19. století. S nadsázkou lze říci, že v druhé polovině tohoto století nebyl mezi českými umělci nikdo, kdo by blanický motiv ve svém díle nějakým způsobem nereflektoval.

Na Blaníku se konaly národní poutě i tábory lidu s účastí několika tisíců lidí. Zatímco hora Říp je symbolem české národní historie, stal se Blaník symbolem naděje, svobody a národní svébytnosti. Od loňského roku tyto dvě hory propojuje nová Poutní cesta Blaník–Říp. Trasa začíná v Louňovicích pod Blaníkem, pokračuje převážně po značených turistických cestách a končí pod rotundou sv. Jiří na Řípu. Během 190 kilometrů cesty, rozdělených do sedmi etap, poznáte nejen kus Čech, ale také sami sebe.

S rytířem na Blaník

Výlet na Blaník začněte v Domě přírody Blaníku. V malebné roubence si prohlédnete expozici o nejmenší chráněné krajinné oblasti v ČR – CHKO Blaník. Vévodí jí rozměrná 3D mapa Blanické brázdy. Stačí postupně mačkat čudlíky po stranách, sledovat blikající model a hned budete mít v zásobě další tipy na výlety od Sázavy až po Mladou Vožici.

V Domě přírody Blaníku možná zaslechnete chrápání rytířů nebo řinčení zbraní, po trase k rozhledně vám bude společnost dělat klidná příroda chráněné krajinné oblasti a kamenná moře. Nechte se vést naučnou stezkou S rytířem na Blaník, kterou díky interaktivním prvkům ocení hlavně děti. Cestou na vrchol uvidíte Slepičí skálu, ze které byl v roce 1868 vylomen kámen do základů Národního divadla, a kopii tohoto kamene.

Na vrcholu Velkého Blaníku se kromě rozhledny hrdě tyčí k nebi Rytířské skály. Nedaleko od nich se táhnou valy keltského opevnění – zbytky dávného halštatsko-laténského hradiště, starého více než 2000 let.

Podblanicko z ptačí perspektivy

Rozhledna ve tvaru husitské hlásky nabízí prohlídku podblanické krajiny takřka z ptačí perspektivy. Za příznivého počasí spatříte vrchol jihočeské Kleti, televizní vysílač Cukrák na soutoku Berounky a Vltavy jižně od Prahy nebo věž Svatovítského chrámu. Z takové dálky určitě vyhládne, takže občerstvení na rozhledně přijde vhod.

Jestli máte pocit, že náš národ je na tom špatně, tak není, stačí se přesvědčit, že se dosud nezazelenal suchý dub na vrcholu Blaníku a nepřetekla studánka pod ním. A také Veřejová skála, magický vchod do nitra hory, se tiše tyčí na severozápadním úbočí hory.

Víte, že Blaník není jen jeden?

Malý Blaník bývá tak trochu ve stínu svého většího bratra, ale i na něj stojí za to vystoupat. Pátrat můžete po zbytcích hradu, zmiňovaném na mapě z roku 1518. Od roku 1753 však láká k výstupu na Malý Blaník jiná, impozantnější stavba – barokní kaple sv. Máří Magdalény. Sloužila svému účelu pouze 30 let, v důsledku josefínských náboženských reforem byla zrušena a chátrala. Přímo ze středu kaple roste už dvě století mohutný smrk ztepilý, zvaný Farář nebo Velký Mnich. Vnitřek kaple není aktuálně přístupný – ale můžete sledovat  práce na obnově kdysi nejvýznamnějšího poutního místa Podblanicka.

Po stopách blanických rytířů

Kraj blanických rytířů můžete poznávat i ze sedla. Ať už koňského, které je k zapůjčení v některé z farem v okolí, nebo cyklistického. Nechte se vést 34 kilometrů dlouhou cyklotrasou Po stopách blanických rytířů.

S plánováním vašeho výletu na Blaník vám pomůže web Kraje blanických rytířů www.blanik.net. Více výletů po středních Čechách najdete na www.strednicechy.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Mars je v opozici s Merkurem, a to vaše znamení velmi dráždí. Z této kvadratury se musíte dostat po svém, jinak si to dočista pokazíte u šéfa i kolegů. Už nyní je to na hraně. Nepouštějte…