Ředitele školy s grácií a vtipem ztvárnil Rudolf Hrušínský   Foto: Bontonfilm

Ředitele školy s grácií a vtipem ztvárnil Rudolf Hrušínský

Foto: Bontonfilm

 Eda Souček a Tonda Čejka společně prožívali velká dobrodružství   Foto: Bontonfilm
 Obětavá maminka Součková v podání Libuše Šafránkové, v jejichž bytě se objevilo i několik věcí ze Svěrákova dětství   Foto: Bontonfilm
 Zimní scény se natáčely v létě s umělým sněhem   Foto: Profimedia
 Scénář filmu byl napsán a schválen už v roce 1988. Natočen byl tři roky poté   Foto: Bontonfilm
15
Fotogalerie

Kultovní Obecná škola: Natáčení beze zvuku, sníh v létě i nominace na Oscara

Československá komedie Obecná škola režiséra Jana Svěráka byla natočena před více než třiceti lety, a vysloužila si dokonce nominaci na Oscara. Dodnes je film velmi oblíbený, některé zajímavosti z natáčení ale nejsou příliš známé. Kdo měl původně obsadit roli ředitele školy nebo proč se používal umělý sníh v létě?

Rudolf Hrušínský byl až druhou volbou

Ačkoliv si Obecnou školu bez legendárního Rudolfa Hrušínského neumíme představit, mohlo kdysi být všechno jinak. Místo Hrušínského měl totiž roli ředitele školy původně ztvárnit slovenský herec Marián Labuda, ten však nabídku odmítl kvůli jinému natáčení, kterým byl film Schůzka s Venuší. Role se tak ujal nezapomenutelný herec Rudolf Hrušínský nejstarší a ve filmu zazářil znamenitým výkonem.

Jak Jiří Menzel (†82) vzpomínal na Rudolfa Hrušínského? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Záhadná náhrobní fotografie

Fotka na hrobě Edy Součka, který šlápl na rezavý hřebík a zemřel, je ve skutečnosti fotka bratra herce Zdeňka Svěráka, který zemřel stejným způsobem. Když se pak Zdeněk Svěrák narodil, rodiče jej pojmenovali stejným křestním jménem po jeho zesnulém bratrovi. Na hřbitově můžete také vidět skutečnou Svěrákovu matku jako ženu zalévající květiny.

Pokračování 3 / 6

Svěrákova výbava

Film se natáčel z velké části na skutečných místech spjatých s dětstvím Zdeňka Svěráka. Natáčelo se například v činžovním domě, ve kterém herec skutečně bydlel. Také v bytě Součkovy rodiny je několik věcí z jeho dětství, jako je lampa, kterou musel svítit otci, nebo hodiny na zdi. Zajímavostí jsou zimní scény, které se natáčely v létě. Místo sněhu se používala sůl a lehký prášek, který se míchá do fasád.

Pokračování 4 / 6

Natáčení bez zvuku

Film byl natáčen pro dnešní dobu už neobvyklou metodou, kdy se zvuk přidává postsynchronizací. V praxi to znamenalo, že se natáčelo bez zvuku a herci se později museli sami dabovat. Dabingu se využilo i u představitelky poštovní úřednice, kterou ztvárnila žena Jana Třísky Karla Chadimová. Později její hlas dabovala Zlata Adamovská.

Pokračování 5 / 6

Oscarový snímek

Scénář filmu i se všemi politickými narážkami byl napsán a schválen už v roce 1988. Po sametové revoluci byla ještě dopsána jediná závěrečná scéna, kdy otec v roli Zdeňka Svěráka nad novinami komentuje tehdejší politickou situaci, natáčet se ale začalo až tři roky poté. Obecná škola pak byla prvním celovečerním filmem, kterým v roce 1994 odstartovala své vysílání první soukromá česká televize Nova. Hlavním úspěchem však byla v roce 1992 nominace na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara.

Pokračování 6 / 6

Předobraz Igora Hnízda

Postavu svérázného učitele Igora Hnízda, kterou skvěle zahrál Jan Tříska, napsal Zdeněk Svěrák podle skutečné osoby. Tou byl Václav Mejstřík, Svěrákův učitel v dětství. Pamětníci Mejstříkových pedagogických praktik se shodli, že byl nejen velmi dobrým pedagogem, ale u žáků byl také velmi oblíbený. Jan Tříska se role zhostil tak autenticky, že si Svěrák už nikdy nemohl znovu vybavit tvář skutečného učitele.

 
 
 
 

Doporučujeme

Články odjinud