Kuřák je veřejný nepřítel!!

4. 9. 2002
Kuřák je veřejný nepřítel!!
Ačkoli sedmi z deseti obyvatel vadí kouření na ulicích či například v hledišti sportovních stadionů, většina z nich nedokáže bezohledného kuřáka požádat, aby svou cigaretu típl.

Kuřák je veřejný nepřítel!!

Důkazem toho, jak vynalézavě se dá působit na lidi, aby přestali kouřit, jsou například snahy různých skupin odborníků na Americkém kontinentě.

V Kanadě zvolili cestu zobrazování úst či plic kuřáka - což je velmi neveselý pohled - na každé krabičce cigaret, přičemž lékaři z dalších zemí volají po podobném opatření i u nich.
Odborníci z Chicaga ale usoudili, že například na dospívající bude možné účinněji působit jinak, a tak natočili seriál ze života mládeže na škole "All-Smoke High." Jak už název napovídá, v tomto ústavu jsou všichni studenti povinni kouřit. Odstrašující účinek tohoto cyklu vrcholí v závěrečném díle, kdy na maturitním večírku ředitel promlouvá přes amplion, protože jeho zničené hlasivky nevydávají dostatečně silné zvuky, a slavnostní atmosféru poznamená i recidiva rakoviny plic přímo při tanečním reji. Proto se studenti obrátí proti vedení školy, protože si uvědomí, jak moc jim pravidla studia ublížila.

V americkém státě Maryland naproti tomu usoudili, že není efektivní strašit riziky kouření, byň jakkoli sofistikovaně. Odborníci vyšli ze zjištění, že ačkoli sedmi z deseti obyvatel jejich státu vadí kouření na ulicích či například v hledišti sportovních stadionů, většina z nich nedokáže bezohledného kuřáka požádat, aby svou cigaretu típl. Proto jejich kampaň představuje názory právě této "mlčící většiny," jejíž zástupci ve spotech po třiceti a šedesáti vteřinách popisují své nepříjemné pocity a vyprávějí o tom, kde všude jim cigaretový dým vadí. Jak autoři kampaně říkají, jejich cílem je změnit "sociální normu," která považuje kouření na veřejnosti za normální a přijatelné - s trochou nadsázky je možné ji nazvat lekcí z občanské nauky. Praktické také je, že reklamní spoty jsou doprovázeny odkazem na internetové stránky státu Maryland, které poskytují návod, jak chránit své zdraví tím, že se naučíme asertivně vyjádřit svou nespokojenost.

zdroj: Česká společnost podpory zdraví
Yahoo AP Health News
Yahoo Reuters Science News - The British Medical Journal
Yahoo News - AdWeek.com
Yahoo Reuters Health News

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Konec týdne se přiblížil, hurá. Pracovní doba vám utekla a dnes tomu nebude jinak. Nevyhnete se konfrontacím s vedoucím, ale žádná ostrá hádka nehrozí. Určitě se domluvíte jako lidi. Přeci…

Nejčtenější články

Doporučujeme