Kvalitní spánek vyžaduje kvalitní matraci!

13. 11. 2007
Kvalitní spánek vyžaduje kvalitní matraci!
Spí se vám v noci špatně a ráno se probouzíte celí rozlámaní a s bolavými zády? Jedním z důvodů může být i nevhodná matrace. Příliš malá, měkká nebo naopak příliš tvrdá matrace kvalitě vašeho spánku rozhodně nepřidá. Důležité je navíc i její stáří. „Životnost matrací je maximálně 10 let“, říká Marek Blažej ze společnosti Gumotex, která je největším výrobcem matrací u nás.

Každodenní užívání matrace vede nejen k opotřebování materiálu, ale také k jeho zanesení nečistotami. Během osmihodinového spánku může naše tělo vyloučit až půl litru potu a více. Ten se do matrace dostává i společně se zbytky kůže a vlasů. Aby v matraci vlivem těchto faktorů nevznikalo vhodné místo pro řádění roztočů a plísní, je důležité, aby byla matrace dobře prodyšná. „Hygienu lůžka zvyšuje i to, pokud lze na matrace použít snímatelný potah, který se dá normálně vyprat v pračce. V našem sortimentu nabízíme převážně matrace, které mají snímatelné potahy“, doplňuje Marek Blažej ze společnosti Gumotex.

Dalším kritériem při výběru matrace je výška, hmotnost a zdravotní stav daného uživatele. Ideální šířka matrace je 90 cm, což je však dáno rozměrem lůžka. Délka matrace by měla odpovídat vaší výšce + dalších 20 až 25 cm. Aby se vám ráno z postele dobře stávalo, měla by být matrace umístněna 45 – 50 cm nad zemí. Z nižšího lůžka by se vám stávalo podstatně hůř.

Která je ta pravá? Nejnovějším hitem jsou v současné době matrace z viscoelastické polyuretanové, tzv. líné pěny. Tento materiál mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě uživatele. To znamená, že matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne a skvěle se tak přizpůsobuje křivkám lidského těla. Díky efektu tzv. pomalého vracení do původní polohy omezuje protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Zároveň může mít pozitivní vliv na krevní oběh. Zvolit tento typ matrace by měli určitě jedinci, které trápí bolesti zad.

Kromě matrací z tzv. líné pěny se na trhu můžeme setkat také s výrobky z HR, tzv. studené pěny. Výborná elasticita, tvarová stálost, dlouhá životnost a skvělá prodyšnost. To jsou přívlastky, které matrace z HR, tedy studené pěny, nejlépe charakterizují. Díky velkým pórům je tento materiál skvěle prodyšný a lépe odvádí teplo. Studená pěna se k výrobě matrací používá většinou v kombinaci s línou pěnou.

Další variantou pěnových matrací jsou výrobky z PUR pěny, u nás známé běžně pod názvem molitan.

Stále velké oblibě se mezi zákazníky těší matrace latexové. Vyráběny jsou ze směsí syntetického a přírodního latexu (kaučuk). Čím větší podíl přírodní latex v matraci zaujímá, tím je výrobek kvalitnější a také dražší. Silnou stránkou latexových matrací je takzvaná bodová elasticita – k deformaci materiálu dochází pouze na místech, na které je vyvíjena síla, okolní prostor zůstává bez deformací. Matrace se tak skvěle přizpůsobuje ležícímu tělu. Alergici zase ocení fakt, že jsou latexové matrace dostatečně prodyšné a proto i méně náchylné proti plísním a bakteriím.

Pro pohodlný spánek můžete zvolit i takzvanou sendvičovou matraci. Tvořena je několika vrstvami z odlišných materiálů nebo z několika vrstev materiálu různé objemové hmotnosti. Matrace tak k použití nabízí dvě strany s odlišnými vlastnostmi (tvrdostí). Většinou se k výrobě sendvičových matrací používá PUR pěna, a to studená nebo líná pěna a kokosové vlákno spojené latexem. Sendvičové matrace jsou oblíbené pro svoji výraznou pevnost. Vynikají také tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím a proležení matrace.

Posledními druhy matrací jsou pružinové a taštičkové matrace. Oba tyto typy výrobků jsou tvořeny pružinami. U taštičkových matrací jsou ale pružiny zašity do textilních sáčků, které umožňují individuálně reagovat na tlak těla a optimálně tak rozložit jeho hmotnost. Další silnou stránkou taštičkových matrací je výborná prodyšnost - díky tomu jsou velmi odolné vůči výskytu roztočů, plísní a bakterií. Matrace tohoto typu je také možné takzvaně zónovat. To znamená, že se do jednotlivých částí matrace vloží taštičky s odlišnou tvrdostí pružin.

Zóny pro vaše pohodlí a zdravý spánek Každá partie našeho těla potřebuje při spánku jinou oporu, a právě výrobky s rozlišenými anatomickými zónami tomuto požadavku vycházejí vstříc. Latexové, sendvičové či matrace z HR pěn dnes běžně seženete ve variantách se třemi až sedmi anatomickými zónami. „Matrace jsou tak vlastně rozděleny do tří až sedmi částí rozdílné tuhosti. Například ramena a paty vyžadují měkčí zóny, bedra zase vyžadují tvrdší oporu. Důležité je, aby byla při poloze na boku páteř ve vodorovné poloze, nesmí být pokřivená“, upozorňuje Marek. Blažej ze společnosti Gumotex. „Matrace rozdělené do několika zón proto zákazníkům můžeme jenom doporučit. Jedničkami v této třídě jsou v naší nabídce matrace Médea a Athéna z řady Excellent Line, které uživateli nabízí pohodlí v podobě sedmi anatomických zón. Obě navíc vyhovují i těm nejpřísnějším evropským zdravotním a hygienickým normám. Nám se například podařilo docílit rozlišných zón u matrace Médea unikátně tvarovanou vrchní vrstvou s proměnlivou výškou v jednotlivých zónách. Tato matrace zaručuje i komfort pro různé váhové kategorie“, dodává M. Blažej ze společnosti Gumotex.

Bez kvalitního roštu to nejde Samotná matrace vám ale ještě klidný spánek nezaručí. K tomu mimo jiné potřebujete i kvalitní podklad, protože na nekvalitním základu i ta sebelepší matrace ztrácí své nejlepší vlastnosti. Zvolit můžete například pevnou desku, dřevěný laťkový rošt nebo lamelový rošt. U pevné desky je důležité, aby měla otvory pro větrání, protože pak může dýchat i matrace. Dřevěné laťkové rošty by měly být sestaveny tak, aby mezi laťkami nebyly mezery větší než 5 cm. To samé si pohlídejte při výběru lamelových roštů. Pokud by mezery byly větší, docházelo by k nerovnoměrnému rozložení matrace a k její deformaci. Lamelové rošty jsou mohou být buď pevné, polohovací nebo motorové – tyto rošty se polohují pomocí elektromotoru bez nutnosti vstát z matrace. Výhodou lamelových roštů je zajištění dobré prodyšnosti pro celé lůžko, což je v rámci hygieny matrací více než žádoucí. Pro pružinové a taštičkové matrace ale polohovací lamelové rošty vhodné nejsou. V těchto případech je vhodná i rovná pevná dřevěná deska s otvory.

Kromě dobré matrace a roštu je pro zdravý a klidný spánek důležitá také disciplína. Jak na to?

Desatero kvalitního spánku 1.Během týdne i o víkendech choďte spát ve stejnou dobu. To samé platí i pro vstávání. 2.V posteli nejezte, nesledujte televizi apod. Pro tyto činnosti jsou vyhrazeny jiné místnosti bytu. 3.Zhruba čtyři hodiny před spaním bychom neměli pít nápoje obsahující kofein (káva, čaj). 4.Příliš vhodná nejsou ani těžká jídla. Čtyři hodiny před spánkem je lepší takové pokrmy z jídelníčku vyloučit. 5.Čtyři hodiny před spánkem byste se také měli vyhnout těžké fyzické námaze – vhodné tedy není ani cvičit. 6.Kouření kvalitě spánku nepřispívá vůbec. Pokud se přesto bez cigarety neobejdete, dejte si tu poslední dvě hodiny před ulehnutím do postele. 7.V místnost, kde spíme, byste měli často větrat a udržovat v ní teplotu mezi 18 – 20°C. Pokud je v místnosti suchý vzduch, pomůže i mokrá tkanina, kterou rozložíme třeba na topení. 8.Místnost, ve které spíme, by měla být také daleko od jakéhokoliv hluku. Pokud máte okna ložnice do frekventované vozovky, můžete místnost alespoň trochu odhlučnit měkkým kobercem či těžkými závěsy. 9.Účinným prostředkem na dobrý spánek je teplá koupel nebo sklenka vlažného mléka s medem. 10.Pokud se vám dlouho nedaří usnout, pomalu vstaňte a jděte se projít do jiné místnosti bytu. Chvilku si třeba čtěte, poslouchejte hudbu nebo se jen tak koukejte z okna. Pak se vraťte zpátky do postele.

Závěrem ještě jedna rada: Koupě matrace je individuální záležitost a investice, která se vám zúročí v podobě klidného spánku, příjemného pocitu ráno po probuzení a během celého dne, kdy se cítíte odpočatí a prostě cítíte fajn. Matrace proto nakupujte u odborníků ve specializovaných prodejnách, poraďte se s prodejci a matraci si určitě vyzkoušejte.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V duchu jásáte, že je tady konec pracovního týdne. Pravdu? Vůbec vám nesedl a pochvalu od nadřízeného taky nečekejte. Kdybyste změnili své myšlení, asi byste se i lépe s ostatními dohodli.…

Nejčtenější články

Doporučujeme