Květiny našich babiček ozdobí okna, zápraží i záhony. Které druhy vybrat?

Květiny našich babiček ozdobí okna, zápraží i záhony. Které druhy vybrat?

V otevřených oknech nebo na zápraží mívaly naše babičky spoustu květináčů s rozkvetlými letničkami. Zkuste si nějakou pořídit. Jsou totiž často nejen krásné, ale i užitečné. krásně vypadají nejen v nádobách, ale i v záhonech.

Begonie

Pěstují se z podzemních hlíz jako letničky, pocházejí totiž ze subtropů, takže nevydrží mráz. Hlízy se sázejí během února a března do výživné, dobře propustné půdy a sazenice se přemístí ven většinou až po zmrzlých mužích. Vždy je lépe sledovat předpověď počasí. Venku jim najděte polostinné místo a nezapomeňte na pravidelnou zálivku, pěstební substrát by neměl nikdy zcela vyschnout.

Během sezony rostliny pravidelně přihnojujte tekutým hnojivem do zálivky. Odstraňujte také povadlé květy, případně i plísní napadené listy. Vyšší rostliny s bohatými velkými květy vyžadují oporu, aby se stonky nevylamovaly. Vybrat si můžete podle barev květů, které jsou jedno- i vícebarevné, ale i podle druhu: velkokvěté, malokvěté a převislé.

Aksamitník (afrikán)

Vděčná nenáročná květina patří řadu let k nejoblíbenějším letničkám, především pro své vlastnosti. Semínka aksamitníku se vysévají během března do truhlíků v teplém skleníku, nechte je tam vyklíčit a sazeničky pak na přelomu dubna a května přesaďte ven. Druhá možnost je vysít si afrikány koncem dubna přímo na venkovní stanoviště.

Afrikány můžete vysadit do balkonových truhlíků, pokud vás venku obtěžují komáři. Na záhonech odpuzují háďátka a bojují proti plísním, chutnají však slimákům, kteří dokážou spořádat celou rostlinu.

Květinám vyhovuje humózní, dobře propustná půda, ale spokojí se i s jakoukoli jinou, vydrží několik dnů bez zalévání, ale nevadí jim ani přemokření. Ocení slunečné stanoviště, ale nevadí jim ani polostín.

Cínie (ostálky)

Barevné letničky mají svůj domov ve Střední a Jižní Americe, takže nemají rády zimu. Lze si je ze semínek předpěstovat od března a sazenice přestěhovat ven až po zmrzlých mužích. Nebo si je zkuste vysít během května přímo na venkovní záhon. Ocení dobře propustnou humózní zeminu a světlé, teplé stanoviště s pravidelnou zálivkou, snesou i občasné vyschnutí substrátu, ale určitě ne přemokření.

Během sezony se vyplatí několikrát je přihnojit a také pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, případně i nať napadenou padlím nebo skvrnitostí. Také je třeba cínie chránit před slimáky. Vybrat si můžete cínie různých barev nebo ty žíhané s poloplnými nebo plnými květy. Květiny se hodí i k řezu, ve váze vydrží většinou deset dnů.

Lichořeřišnice

Větší kulatá semena můžete vysévat během dubna přímo do květináčů, truhlíků, ale i volně do záhonů. Počítejte s tím, že květina tvoří za dobrých podmínek bohaté, převislé lodyhy s kruhovitými listy a oranžovými, červenými nebo žlutými květy.

Pupeny květů lichořeřišnice se někdy využívají jako náhražka kaparů.

Rostlině se dobře daří v propustné půdě s dostatkem živin, ocení pravidelnou zálivku a světlé nebo lehce přistíněné stanoviště. Listy a květy jsou jedlé, můžete je přidávat do pomazánek, zeleninových salátů, květy pak jako ozdobu dezertů.

Text: Olga Trešlová

Doporučujeme

Články odjinud