K létu neodmyslitelně patří levandule, růže, vajgélie, svídy, slunečnice, hortenzie, ty všechny právě kvetou a září barvami. Pokud vaše zahrada či balkon zatím vyhlížejí spíše smutně, oživit je pomocí rozkvetlé nádhery můžete kdykoli, stačí zvolit správný druh rostliny. Sáhnout můžete třeba po těch, které zdobily okna či předzahrádky domků našich babiček. Jsou to rostliny krásné a vesměs nenáročné.
Vysaďte je kdykoli
K druhům, které s oblibou pěstovaly naše babičky, patří například levandule, růže, vajgélie, svídy, slunečnice či hortenzie. Všechny jmenované rostliny lze vysadit na jaře, v létě i ke konci sezony. Snadno a rychle jimi zútulníte či oživíte zahradu, terasu i okenní parapet. „Trvalky typické pro zahrady našich babiček je možné sázet po celý rok. Předzahrádky vesnických domků jich bývaly plné, dnes mohou být úspěšně vysazovány i na balkonech – ve vyvýšených záhonech či dekorativních nádobách,“ říká zahradník Ing. Štěpán Meloun. Tyto kvetoucí rostliny jsou navíc snadno dostupné jako kontejnerované. Pokud se rozhodnete, že tato rostlina je pro vaši zahradu ta pravá, stačí ji koupit a přesadit, či jen přemístit na vhodné místo a už se jen kochat.
Voňavá levandule patří k nejoblíbenějším druhům
Levandule je na žebříčku popularity nezlomnou stálicí. V květináčích zdobí parapety, balkony, terasy, v zahradách pak vytváří celé koberce. Štěpán Meloun radí, jak se o ni správně starat: „Jde o dřevitou rostlinu, pro niž je podstatný střih prováděný dvakrát ročně. Poprvé v období, kdy se sklízí květy, přibližně na konci srpna, začátkem září nejpozději, aby rostlina dokázala během zimy zregenerovat a samotné řezy nenamrzly. Druhý řez je dobré provádět po zimě, tedy v březnu až dubnu. Tímto řezem rostlinu tvarujeme, není tedy nijak razantní.“ A kam s ní? „Levanduli se bude nejvíc dařit na plném slunci, které podporuje tvorbu olejů i intenzitu aroma,“ dodává zahradník.
Vybírejte kontejnerované rostliny
Krásné, již vzrostlé rostliny rozličných druhů je možné v zahradnických centrech pořídit v různě velkých kontejnerech. V těch je můžete nějakou dobu nechat i na zahradě nebo terase, netřeba je přesazovat ihned, nemáte-li čas, ale je to vhodnější. Ze své zahrady tak vytvoříte rozkvetlou oázu jako mávnutím proutku. Kontejnerovanou rostlinu také snadno převezete kupříkladu z chalupy do bytu.
Kde se květinám bude dařit
Správné umístění je důležité, aby trvalky, mezi které tyto rostliny z většiny náleží, prospívaly. „U každého druhu zvlášť doporučuji poradit se s odborníky v zahradnickém centru, popsat jim, do jaké lokality budeme rostlinu umísťovat, zda jde o místo stinné, či polostinné, nebo naopak slunné. Podle toho pak společně vyberte vhodný druh. Trvalky jsou mrazuvzdorné, takže mohou být venku opravdu od jara až do zimy,“ popisuje Štěpán Meloun. Péče, kterou trvalky našich babiček vyžadují, je minimální, jsou totiž poměrně odolné vůči vnějším vlivům. „Tato odolnost má nicméně určité hranice. Je dobré chránit je proti škůdcům a houbovým chorobám, což umožňují preventivní postřiky,“ dodává odborník.