Květomluva: Co vyjadřují růže?

Květomluva: Co vyjadřují růže?

Květina potěší každou ženu. Každá má svůj vlastní příběh, každá vyjadřuje něco jiného. A jinak to není ani s barvami květin. Když žena dostane kytici, hned přemítá, co jí dárce vlastně chtěl říct? Královnou mezi kytičkami je růže. Která vyjadřuje lásku? Která vášeň? A která jen platonický vztah? Dřív byla květomluva jedinou šancí, jak se svou milou komunikovat.

Růže – symbol lásky i války

Dříve symbol lásky, války i krásy. Dnes hlavně symbol lásky a přátelství. Už Sapfó označila růži jako královnu květin. Právem je jí dodnes.

Její historie skutečně sahá až do Antiky, kdy vyjadřovala pomíjivost. Je spojována i s řeckými bohy. Mělo se za to, že vznikla z krve boha Adónise. Rudá růže také připomíná krev Afrodité, která se píchla o její trn. Římané a Germáni si ji zase spojovali se smrtí. Ve středověku se zase spojovala s panenkou Marií a stala se křesťanským symbolem.

Jejím prostřednictvím vyjádříte ohromné množství emocí i dnes. Láska, přátelství, krása i pýcha. Kytice o jedné barvě má svůj význam jasný, kytice z různých barev už vybízí k zamyšlení. A to hned dvakrát. I dárce by měl přemýšlet, co chce prostřednictvím květiny říct.

Vyberte tu nejkrásnější kytici růží a obdarujte tu, na které vám záleží

668-Barevna-kytice.jpg

Červená růže

Když dostanete červenou růži, je to důvod k radosti. Váš milý vám dává najevo lásku a vášeň. Čím je barva tmavší, tím větší vášeň znamená.

Žlutá růže

Platonická láska, přátelství, kamarádství, radost ale i nevěra. Mohou být také symbolem žárlivosti nebo přáním brzkého uzdravení.

Oranžová růže

Zlatý střed mezi červenou a žlutou. Může znamenat tajné city a touhu, aby se z nich stalo něco víc. Váš ctitel už své city nechce skrývat, chce je ukázat celému světu.

Bílá růže

Symbol nevinnosti, věrnosti, upřímnosti. Možná právě to je důvod, proč se staly oblíbenou součástí svatebních kytic.

Růžová růže

Jednoznačně romantika. Něžná láska, obdiv, vkus, elegance, půvab, štěstí a rafinovanost. Záleží na odstínu.

A co specialitky jako modrá, zelená nebo fialová růže?

I tyto vyšlechtěné barvy mají svůj význam. Fialová značí pokoru, zelená naději a modrá? Ta zase věrnost.

668-Ruze-petal.jpg

Důležitý je i počet

Kdy darovat lichý a kdy sudý počet? Odpověď není zcela jednoznačná. I když máte možná zažité, že sudý počet se nosí jen na hřbitov, není tomu tak.

Na příležitosti záleží

V případě narozenin nebo výročí lze učinit výjimku a omluvit tím i sudý počet. Když má žena 20. narozeniny, přeci jí nedáte o jednu růži míň nebo víc. Hodí se právě těch dvacet. Pokud je ale účelem poděkování – třeba paní učitelce na konči školního roku, dbejte na lichý počet.

Doporučujeme

Články odjinud