Komentáře k článku zpět na článek

j66 31. 1. 2015 | 20:19

Heligon: Věřitel si má prověřit komu půjčuje, Je to jeho podnikatelské riziko!!!
Rozhodně to tak v minulosti min do poloviny 20. století fungovalo. kdo neměl čím ručit tomu nikdo nepůjčil. Teda nemluvím o starověku, např. v Mezopotámii se z dlužníků stali na x-let otroci a pak byli odlužerni, ale zvrtlo se to nakonec do celoživotního a dědičného otroctví .

Heligon 31. 1. 2015 | 08:35

zdravím všechny - já osobně zásadně nesouhlasím s oddlužením - že zaplatí dlužník pouze 30% závazků. To není fér. Měl by zaplatit vše - ano - pomocí splátkových kalendářů, ale vše !!!!!!!!

JUDr.David_Vozák 27. 1. 2015 | 14:48

Denny04: Dobrý den, rád na Váš dotaz odpovím po odborné stránce.Po absolvování oddlužení (stejně jako jiného insolvenčního řízení) je záznam o insolvenčním řízení dlužníka veden v insolvenčním rejstříku ještě 5 let. Poté je záznam o řízení odstraněn.Pokud vím, tak neexistuje žádný právní předpis zakazující poskytnutí úvěru oddlužené osobě (ani osobě v oddlužení, toto je dokonce výslovně možné…) Vše tedy bude záležet na rozhodnutí věřitele, který bude úvěr či půjčku dlužníkovi po (nebo i během) oddlužení poskytovat. Lze předpokládat, že takovýto věřitel bude vzhledem k předchozímu oddlužení dlužníka více obezřetný než u „normálního“ žadatele.
Zdraví JUDr. David Vozák, www.abivia.cz

Denny04 26. 1. 2015 | 21:32

Elynor: ona si stejně nebude moc půjčit za těch 5 let. Tuším, že je pak ještě vedená další tři roky v nějaké rejstříku a pak musí písemně žádat o vymazání z toho rejstříku.

Denny04 26. 1. 2015 | 21:30

taky přispěju svou troškou do mlýna. Jestli je tohle skrytá reklama, to je mi uplně jedno. Možná to právě některým pomůže. Ono to není jednoduché, říct: jsem blbec a mám dluh a nevím jak z toho. Já si tím prošla. A díky kamarádce jsem získala kontakt na firmu. Přišel jejich zástupce - já brečela, psychicky jsem se zhroutila, totálně na dně a to i díky komentářům z dámy. No nic, šli jsme do toho. Protože náš dluh nebyl až tak velký jako třeba 3 mega - tak jsme to s pomocí hromady přesčasových hodin zvládli za tři roky. Teď už jen čekáme na usnesení soudu. Ale člověk nikdy nezapomene čím prošel. Ale je dobře, že tu takové firmy, které dokážou pomoci, vůbec jsou. Ono - dát dohromady a vyplnit hromadu papírů, to není žádná legrace.

JUDr.David_Vozák 26. 1. 2015 | 13:23

Dobrý den, rád bych reagoval na vaše komentáře. Co píše autorka článku, je opravdu její příběh, není to žádný vymyšlené počtení pro čtenáře. Ve své praxi se každý den setkávám s příběhy lidí, které jsou občas k neuvěření, občas i nás překvapí, na co člověk přistoupí. Každý den k nám chodí klienti občas s neuvěřitelnými příběhy, občas na pokraji psychických a fyzických sil. Mnozí z nich jsou v tak hrozivé dluhové pasti, že jim třeba po zaplacení všech dluhů zbude na živobytí třeba jen tisíc korun na měsíc. I s takovými případy jsem se setkal.Tento článek jsem si neobjednal a byl jsem na něj upozorněn až mojí kolegyní, velice často působím v médiích, kde komentuji situaci v oblasti insolvencí, dále zcela bezplatně a ve svém volném čase provozuji poradnu na serveru emimino.cz, kde odpovídám na dotazy ohledně insolvencí, jsem častým hostem v Českém rozhlase, nebo rádiu Impuls či garantem projektu Finanční rádce na TV Nova, dlouhodobě rovněž bojuji za větší finanční gramotnost v České republice. Jsem rád, že se naší klientce se daří, přiznat světu svůj omyl chce opravdu velkou dávku odvahy. K vašemu komentáři si dovolím poznámku, že popisuje vcelku přesně procesní úkony, které se musejí při ukončení oddlužení a pro vydání osvobození realizovat. Mýlíte se ale v jedné podstatné věci. Splní-li dlužník oddlužení, nedokáže věřitel pouhým svým nesouhlasem zabránit tomu, aby soud osvobození dlužníku vydal. Věřitel může pouze namítat, že nebyly splněny podmínky oddlužení. A toto musí prokázat. Jinak je při splnění oddlužení vydáváno osvobození pro dlužníka (samozřejmě po jeho žádosti) automaticky.S pozdravem JUDr. David Vozák, jednatel společnosti Abivia.cz

Elynor 25. 1. 2015 | 21:00

Mata69: něco podobného máme v rodině. Moje praštěná švagrová má momentálně osobní bankrot, dluží celkem bezmála 3 mega. Protože neplatili s manželem hypotéku, tak přišli o byt, teď bydlí v jakési kuče, kterou její muž zdědil po příbuzných. Studená voda a hajzlík na dvorku. Střechou teče. Ale aspoň nejsou pod mostem. Nicméně nějak moc nechápe, že toho splácení má před sebou ještě hodně, a už si maluje, jak si zase půjčí, až uplyne těch pět let... koza májová.

Elynor 25. 1. 2015 | 20:36

lebahu: na to se nedá říct nic jiného než že za blbost se platí. Někdy hodně. Bohužel existuje určitá skupina lidí, která prostě není schopná samostatně fungovat a vyhovuje jim, když někdo řeší věci za ně, a oni se nemusejí o nic starat. Pokud se ale takový člověk spolehne na druhého, který je ovšem stejného ražení, tak je malér na světě. Pak ti lidi nadávají na dobu, poměry, systém, exekutory, cokoli, ale že chyba je u nich, to nepřipustí ani na minutu a ani se nepoučí, natož aby se snažili se ze srabu vyhrabat. Z toho pak profitují ty firmy typu "trápí vás dluhy? - zařídíme to za vás".

Mata69 25. 1. 2015 | 19:54

lebahu: no to fakt člověk nepobírá. Víš co jsem navíc zjistila? Že ti takoví lidé brečí jak je systém špatnej, jak je všichni odírají, stát jak jim nepomůže, jak jsou chudáci - ale když jim ukážeš cestu nebo řešení - tak nechtějí. A nebo jim najdeš řešení jak se z toho dostat a když je z toho trochu vysekáš, napůjčují si další částky. Dospěla jsem do stadia, kdy je už nejsem schopna ani litovat, protože to už jsou kolikrát do nebe volající situace.

lebahu 25. 1. 2015 | 16:42

Mata69: Přesně. Třeba jedna z nich, paní 55 let, cca 10 let je přesvědčená, že je vedena jako žena v domácnosti a manžel (podnikatel) za ni platí zdravotní pojištění. Ona zatím pracuje pro něho ve firmě vlastně jenom za to, že dostane najíst a má kde bydlet, peníze jí nedává. (Že nebude mít odpracované roky na důchod vůbec nepobírá) Veškerou poštu z VZP i na její jméno dává jemu a nezajímá se co jí píšou. Až přišli exekutoři. On milion dluhů na DPH a dani z příjmů, ona nemá 10 let placené zdravotní pojištění vůbec. A navíc on ji vedl celou dobu jako spolupracující osobu, takže na dani a sociálním pojištění dluží i ona. A co teď jako? Od chlapa odejít nechce, na barák je exekuce... A ona vůbec nechce řešit, hledat si práci, bydlení, prostě je pohodlnější věřit, že on to nějak vyřeší, že jim někdo půjčí... A obden mi brečí do telefonu, přitom radu, ať se sebere, zjistí co kde a komu ona osobně dluží, začne aspoň symbolicky splácet, najde si práci nebo se aspoň nahlásí na pracák, ať jí nenarůstá dluh na pojištění nechce slyšet. Brečet a dělat mrtvýho brouka. Nejhorší je, že jim třeba po loňské zimě vrátili cca 30 tis za eletriku a místo co by zaplácli aspoň částečně nějaký dluh, tak to rozfofrovali za totální ptákoviny.

Mata69 25. 1. 2015 | 15:53

lebahu: bohužel případů, kdy si lidi nasekají dluhy uplně neuvěřitelným způsobem, vídám dost taky. A že chovají jak blázni - jak píšeš - nepřebírají poštu, zavírají oči a nechtějí se tím vůbec zabývat...Hlava to člověku leckdy nebere.

lebahu 25. 1. 2015 | 13:35

Já ych tomu snad i věřila, momentálně mám dvě známé, které si nasekaly spoustu zbytečných dluhů v řádu statisíců... z hlouposti, lenosti se někde (ne u stejně hloupé kamarádky) poradit, v dobré víře, že firma "Vyřešíme vaše exekuce" chce lidem opravdu pomoct...
A obě zavírají oči, nechtějí výši dluhu znát, nepřebíraj poštu, neřeší s věřiteli, nesnaží se nějak splácet... prostě asi čekaj na zázrak.

monada 25. 1. 2015 | 09:10

kočina: Také souhlasím se skrytou reklamou. Švagrová se taky dostala do dluhů vůči manžela a nebýt včasného rozvodu a právníčky tak by byla bez střechy nad hlavou . Mimochodem právníčku si platila.

Elynor 24. 1. 2015 | 22:28

No a BN by si měl/a po sobě věci přečíst, než to "pustí ven". Kromě věcných nesmyslů je zjevné, že interpunkci asi pokládá za sprosté slovo, a v textu je i plno překlepů.

Elynor 24. 1. 2015 | 22:24

Navíc je hloupost i to, že za 5 let bude úplně bez dluhů, jak se píše v článku. Nebude. Těch pět let musí dodržovat řadu podmínek, nesmí se opozdit se splácením ani pořídit si další závazky, a musí splatit nejméně 30% dluhů. Důležité je to slovo nejméně. Teprve potom, až těch pět let uplyne a ona to všechno bude celou dobu bez problémů plnit, tak až potom soud rozhodne, jestli došlo ke splnění oddlužení, a teprve potom dlužník může podat návrh na osvobození od placení zbytku pohledávek. Ale soud mu to osvobození nemusí přiznat, pokud některý z věřitelů podá návrh proti tomu, a celé se to může ještě táhnout na velice dlouhé lokte. Což zajisté ví i JUDr.Vozák. Akorát se o tom moc nemluví nahlas, protože to by si kolikrát lidi rozmysleli, jestli vůbec do oddlužení chtějí jít.

Mata69 24. 1. 2015 | 22:19

A i kdyby byl příběh pravdivý, což klidně může být - sama stále častěji zjišťuji, že jsou lidi šílenci a nechají se zaměstnavatelem ukecat, že pracovní úraz není pracovní (zaměstnavatel má pak opletačky s inspektorátem bezpečnosti práce)....že jim několik měsíců není vyplácena mzda (nebo nemocenská?) a oni se nezajímají proč, nebo se nebijí o svůj nárok...že si radši vezmou půjčku...a další a další...Ano, lidi se někdy chovají skutečně neuvěřitelně. Manželka může napadnout manželovy dluhy, které požadují věřitelé po ní hradit, že o jejich pořízení manželem neměla nejmenší povědomí. No, ten závěr dává jasně najevo, o jaký článek se jedná...Je to trapný milý autore BN.

Mata69 24. 1. 2015 | 22:15
kočina 24. 1. 2015 | 21:18

Zaměstnavatel je ze zákona pojištěn, takže ty kecy, že kvůli velkému platu nechtěl, aby byl pracovní úraz hlášen kvůli velkému příjmu paní, bych doporučila, aby si autor článku nechal od cesty. Zaměstnavateli (pokud výrazně neporušil nějaký zákonný předpis) je to fuk, od toho si tu pojistku musí platit.Když už se snažíte brousit do pracovně právních předpisů, možná byste se spíš než blamáži měli věnovat osvětě: U prac. úrazu je (mizerně placená) nemocenská dorovnávána do průměrné mzdy, je tu hrazeno bolestné a když dojde na nejhorší, tak taky trvalé následky. No a to, že paní nebyla chybou účetní vyplácena několik měsíců mzda, na to už je opravdu potřeba velká fantazie autora. I kdyby chudák účetní jeden měsíc zapomněla, že paní existuje, pochybuji, že by se paní neozvala hned poprvé, co nedostane výplatu. A další měsíc nemocenskou stejně platí sociálka, takže by si to paní v nejhorším mohla zařídit i sama.Sumasumárum, to je zase blábol.Být JUDr. Davidem Vozákem, příště si tu skrytou reklamu zadám někde jinde, kde mi tu omáčku zpracují fundovaněji.

Přečtěte si také

Horoskopy

Neváhejte ani minutu a zamakejte na svých povinnostech. Do žil vám ke konci směny vjede do žil energie…

Nejčtenější články

Doporučujeme