Kvůli epilepsii upadala do bezvědomí. Natálce pomohl pravidelný režim i pes

26. 3. 2021
Lidé, kteří mají epilepsii, stále bojují s izolací a samotou. Čelí také řadě mýtů ohledně své nemoci. Ta se přitom nevyhýbá ani malým dětem, pro které v současné epidemii znamená často ještě výraznější izolaci a pocit osamění než pro jejich zdravé vrstevníky. Přesto neznamená diagnóza epilepsie konec života. Přečtěte si příběh Nathaly, která své nemoci statečně čelí.

Jako blesk z čistého nebe

Epilepsií může onemocnět každý z nás. Stejně jako dnes dvanáctiletá Nathaly z Olomoucka. U ní se epilepsie poprvé objevila ve školce. Při odpoledním spánku upadla do bezvědomí a zdravotníci ji převezli do nemocnice, kde podstoupila řadu vyšetření. Lékaři u Nathaly odhalili tzv. idiopatickou epilepsii, která v jejím případě není dědičná a přesná příčina je dosud neznámá. „Pomocí CT zjistili, že má tekutinu na mozku, která tlačí na spánkový lalok. Nikdo v mé rodině ani u bývalého manžela epilepsií netrpěl. Podobné příznaky se půl roku zpětně začaly projevovat také u o pět let staršího syna (mimo ztráty vědomí), a tak jsem se bála. Postupně jsem si všimla, že má Nathaly záchvat vždy po velkém stresovém vypětí,“ popisuje počátky s dceřinou nemocí její maminka Šárka.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na video, co se děje v mozku, při epileptickém záchvatu?

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Merkur je nakloněn vašemu znamení, ale s nadřízeným budete o dost hůře komunikovat. Myslíte to dobře, ale šéfovi se to nedá vysvětlit. Pokud se na něj naštvete, čekají vás krušné chvilky a…

Nejčtenější články

Doporučujeme