Kyselina hyaluronová vám zvětší rty i vyhladí vrásky. Jaké jsou zkušenosti?

22. 9. 2019
Najdete ji dnes skoro ve všech kosmetických produktech, ať už jsou to krémy, séra nebo masky. A dokonce se přidává i do přípravků na vlasy. Je populární a zdá se, že právem. Vznik vrásek sice nezastaví, ale dokáže je vyplnit, takže nejsou tolik vidět. Co všechno o kyselině hyaluronové víte?

Co je to kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je látka, která je tělu vlastní. Nachází se v různých tkáních, ale hlavně v kůži. Bohužel s věkem jí ubývá, což vede k tomu, že je pokožka méně pružná a vytvářejí se vrásky. Před padesáti lety se s ní léčily popáleniny a kožní vředy, o pár let později ji začali používat oční lékaři a začala se přidávat do očních kapek. No, a nakonec se začala používat i v kosmetickém průmyslu, kdy se začala přidávat do různých přípravků.

Nejen krémy, ale i potravinové doplňky

Vzhledem k tomu, že kyselina hyaluronová působí nejen na povrchu kůže, ale i v hlubších vrstvách, je součástí různých krémů, masek, sér a očních krémů. Dokáže omladit i zevnitř, proto bývá dokonce i součástí potravinových doplňků. Skvěle totiž napomáhá lepší kvalitě nehtů, vlasů i kloubů.

Kyselina hyaluronová pomůže proti vráskám, vypne pleť i zvětší rty 

Lokálně se dá kyselina hyaluronová využít na hlubší vrásky na čele, kolem nosu a úst, estetičtí dermatologové ji používají při zvětšení rtů a korekci brady či čelisti, používá se na vypnutí horních očních víček či jemných vrásek v oblasti spánků nebo na výplně části tváří.

Kapsle, séra, gely nebo injekce

Kyselina hyaluronová vypadá jako čirý gel a přidává se do různých výrobků, proto ji můžete koupit v podobě krému či séra, které si na obličej aplikujete sama. V injekcích se používá jako různě husté gely, injekce vám ale musí aplikovat dermatolog. Velmi husté gely jsou vhodné pro výplně hlubokých vrásek a rýh v kůži nebo se jimi dají formovat lícní kosti či větší rty. Méně husté gely se používají v mezoterapii (tedy při miniinvazivní korekci pleti malými jehličkami), kdy zlepšují hydrataci pleti a omlazují ji. V případě, že se provádějí výplně, používají se tenké jehly nebo kanyly. V takovém případě vám lékař znecitliví pokožku a pak teprve kyselinu jehlou vpraví dovnitř.

Kyselina hyaluronová, nebo botox?

Není to totéž, kyselina hyaluronová je látka, která přirozeně působí v těle, takže kůži navrátí její přirozené rysy. Botulotoxin je ale bakteriální produkt, který tělu není vlastní, jeho působení je založené na vazbě na nervová zakončení a hlavním účinkem je omezení pohybu svalů, čímž dojde k vyhlazení vrásek. Profesionálové říkají s mírnou nadsázkou, že botox je pro ženy, které neumějí stárnout přirozeně. Velmi často vám ale může lékař navrhnout kombinovanou léčbu kyseliny hyaluronové s botulotoxinem, to pro trvalejší efekt.

Na co si dát při aplikaci kyseliny hyaluronové pozor

Nemusíte se bát, ženy ji velmi dobře snášejí. Riziko nežádoucích účinků je minimální, nicméně se doporučuje týden před zákrokem vysadit protizánětlivé léky, léky zvyšující krvácení a taky omezit přísun vitaminu C. Nedoporučuje se také aplikace v době těhotenství a kojení. Na rozdíl od botoxu uvidíte první výsledky hned, ovšem konečný efekt je viditelný až za týden. Účinek v některých místech přetrvá až rok, jinde je zapotřebí aplikaci po půl roce zopakovat.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Předvánoční období bude tak trochu náročnější, co se psychické stránky týká. Po pravdě řečeno chcete mít ve všem pravdu a za každou cenu se chcete profesně zviditelnit. To se však nelíbí…

Nejčtenější články

Doporučujeme