Kyselina listová je důležitý vitamin pro těhotné. Jaké jsou její účinky?

9. 2. 2021
Kyselina listová patří do skupiny vitaminů B a patří jí označení B9. Poprvé se s ní setkáte pravděpodobně ve chvíli, kdy se rozhodnete snažit o dítě nebo jste již těhotná. V tomto období je totiž velmi důležité zvýšit její příjem. Prozradíme vám, v kterých potravinách ji můžete najít, jaké má účinky a proč je v těhotenství tak důležitá.

Co je to kyselina listová?

Kyselina listová patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Můžete se setkat také s označením „folát“, které pochází z latinského acidum folicum. Na první pohled jsou to synonyma, ale není tomu úplně tak, protože původ kyseliny listové a folátu je odlišný. Folát je přirozenou formou vitaminu B9 a najdeme ho v potravinách. Kyselina listová je jeho syntetickou formou a konzumujeme ji jako doplněk stravy. To jen pro upřesnění, na každý pád vitamín B9 je klíčový zejména v těhotenství pro správný vývoj plodu, je ale důležitý i pro vyvážené fungování dospělého organismu. Získat B9 tedy můžete z potravy, ale i v podobě doplňku stravy. 

Přirozené zdroje aneb v kterých potravinách B9 najdeme?

Pokud se rozhodnete obohatit svůj jídelníček o potraviny obsahující vitamin B9, můžete sáhnout například po špenátu, brokolici, chřestu, růžičkové kapustě nebo avokádu. Jeho přítomnost je prokázaná také v luštěninách, drůbežích játrech, zelí, ovesných vločkách, vlašských ořeších nebo ve vejcích. Dejte ale pozor, z potravin není B9 vstřebatelný stoprocentně – problém nastává ve chvíli, kdy prochází tepelnou úpravou. Foláty totiž velmi špatně snáší vysoké teploty, a může tak být zničeno až 90 % tohoto vitaminu. U syrových jídel se uvádí vstřebatelnost asi 50 %. Z tohoto důvodu se v případě potřeby doporučuje raději přijímat kyselinu listovou ve formě doplňků stravy – její zvýšený přísun je klíčový v těhotenství jako prevence vývojových vad u dětí. 

Účinků kyseliny listové je celá řada

Kyselina listová je nezbytná pro krvetvorbu jako významný pomocník v rozvoji červených krvinek, jejichž nedostatek se může projevit únavou, nechutenstvím a nevolností. Podporuje také správnou funkci imunitního a nervového sytému a tlumí intenzitu depresí. Podílí se na vzniku řady aminokyselin, které snižují riziko vzniku aterosklerózy a demence.  Omezuje také nebezpečí spojené s určitými typy rakoviny nebo vzniku Alzheimerovy nemoci. Pokud vás trápí strach z vrásek, může vás potěšit, že kyselina listová rovněž pomáhá ke zpomalení procesu stárnutí pleti, protože brání předčasné buněčné smrti.

V těhotenství je kyselina listová nezbytná

V případě, že plánujete miminko, klidně začněte doplňky stravy obsahující kyselinu listovou brát preventivně. V období snažení totiž prospívá správnému vývoji spermií a vajíček. V době samotného těhotenství lékaři doporučují zvýšit její příjem, protože pomáhá při správném vývinu lidského plodu. Nedostatek může v nejhorších případech způsobit poruchy neurální trubice u novorozenců, výskyt vrozených vad a hrozí také odtržení placenty a následný potrat. Největší vliv má kyselina listová v době, kdy se vytváří mícha a mozek dítěte, proto je důležité začít ji brát co nejdříve, ideálně už před otěhotněním, nejdéle pak v prvním trimestru.

Nedostatek může způsobit zdravotní komplikace

Jestliže bude vaše tělo dlouhodobě vystaveno nedostatku příjmu kyseliny listové, můžou se vyskytnout problémy jako zvýšená únava, otok jazyka, růstové potíže nebo ztráta vlasů. Dalším projevem je anémie, která má za následek nižší schopnost přenášení kyslíku. Zvyšuje se také riziko růstu hladiny homocysteinu, který se hromadí v krvi a je nebezpečím pro srdce a cévy. Nedostatek bývá způsoben nejen špatnou stravu, ale také nadměrnou konzumací alkoholu, užíváním některých léků, nemocemi nebo genetickými dispozicemi. Ohrožená můžete být i v případě, že jste kuřačka.

Dávkování

Jak zjistíte, jak na tom jste s hladinou kyseliny listové? Jednoduše u lékaře z rozboru krve. Doktor vám také může doporučit vhodnou denní dávku. Ta by u dospělého člověka měla být asi 400 mikrogramů, u těhotných žen okolo 600 mikrogramů a při kojení 500 mikrogramů.

Může hrozit předávkování?

Nadbytek kyseliny listové se projevuje například žaludečními problémy, psychickými problémy nebo nespavostí. Předávkovat se ale prakticky možné není, protože vitamin B9 je rozpustný ve vodě a odchází močí. I tak by ale denní dávka u dospělého člověka raději neměla nikdy překročit hranici 1000 mikrogramů. V poslední době se objevily nové studie, které upozorňují, že přehnaný přísun kyseliny listové může způsobit i rakovinu tlustého střeva, plic nebo prostaty. Folát je podle vědců totiž schopný pomoci zhoubným buňkám v jejich rozvoji. Z toho důvodu by starší osoby více vystavené riziku vzniku rakoviny raději neměli překračovat doporučenou denní dávku.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Největší utrpení budou prožívat Vodnáři pracující na home office. Sedět u počítače není pravé ořechové, k tomu jsou celí rozlámaní a potřebují více pohybu. Pokud to bude jen trošku možné,…